BYGNINGER

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Æ Ø Å
Taastrup Teater

Cobe, arkitekter MAA

Kjeld Abells Plads 1
DK-2630, Taastrup
Tagensbo Kirke, København

Hans Chr. Hansen, arkitekt MAA

Landsdommervej 35
DK-2400, København NV
Tagensbo Skoles udvidelse, København

Arkitektfirmaet Kjær & Richter A/S, arkitekter MAA

Magistervej 4
DK-2400, København NV
Taiba, Ishøj

Arkitekter Dall & Lindhardtsen A/S

Baldershøj 13-15
DK-2635, Ishøj
Tallinn Havn, Estland

Arkitektfirmaet Hvidt & Mølgaard, arkitekter MAA

Noblessner Shipyard, Tallinn Havn
EE-15050, Tallinn, Estland
Tallinn Ny Rådhus, Estland

BIG, arkitekter MAA

Linnahall
EE-15000, Tallinn, Estland
Tallinns TV-by, Estland

Nobel Arkitekter A/S, arkitekter MAA

Gonsiori 27
EE-15029, Tallinn, Estland
Tampere Centralstation, Finland

Cobe, arkitekter MAA og Lundén Architecture, Finland

Rautatienkatu 25
FI-33100, Tampere, Finland
Tana River Overrislings- og Bosætningsprojekt i Kenya

Otto Käszner, arkitekt MAA


KE-?, Bura-området, Tana River, Kenya
Tankefuld, Svendborg

Holscher Arkitekter A/S, Nord og Pluskontoret, arkitekter MAA

Sofielund Skovvej 100-106, Kogtved
DK-5700, Svendborg
Tankstation, Gentofte (nedrevet)

Edvard Thomsen

Bernstorffsvej/Lyngbyvej
DK-2820, Gentofte
Tankstation, Herning

Utzon Associates

Poulsgade 2-4, Dronningens Boulevard
DK-7400, Herning
Tarm Handicapboliger

Helle Juul og Flemming Frost, arkitekter MAA

Torvegade
DK-6880, Tarm
Taulov Kirke, Fredericia

Ukendt

Taulov Kirkevej 50, Taulov
DK-7000, Fredericia
Tbilisi Balletcenter (Georgian Choreographic Centre), Georgien

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Ved Mtkvari-floden
GE-0108, Ved Mtkvari-floden
TDC, Tele Danmark (tidligere KTAS), København

Vilhelm Wohlert, arkitekt MAA

Teglholmsgade 1-3
DK-2450, København SV
Teglgårdsparken, Kolding

Nova 5 Arkitekter A/S, arkitekter MAA

Teglgårdsvej, Skt. Hedvigs Vej
DK-6000, Kolding
Teglholmen, København

Soeter van Eldonk, arkitekt, Holland, Bystrup Arkitekter, Arkitema, Lundgaard & Tranberg, Design Group, arkitekter MAA og Københavns Kommunes Plandirektorat

Teglholmen
DK-2450, København SV
Teglværksbroen, København

Hvidt Arkitekter MAA

Teglværkshavnen
DK-2450, København SV
Teglværkshavnen, Sømærk, København

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Peter Holms Vej, Teglholmen
DK-2450, København SV
Teglværksparken, Ganløse

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Teglværksparken 1-53, Ganløse
DK-3660, Stenløse
Tegne- og Kunstindustriskolen for Kvinder, København

Vilhelm Klein

H. C. Andersens Boulevard 10
DK-1553, København V
Tegners Museum, Dronningmølle

Rudolph Tegner

Museumsvej 19, Villingerød, Rusland
DK-3120, Dronningmølle
Teheran Hovedbanegård, Iran

K. T. Seest

Pahlavi Street
IRAN-?, Teheran, Iran
Teknisk Selskabs Skole (Københavns Tekniske Skole), Frederiksberg

Aage Rafn og Søren Christian Larsen

Julius Thomsens Gade 5
DK-1974, Frederiksberg C
Teknisk Selskabs Skole, København K

Ludvig Fenger

Linnésgade 2 (før Ahlefeldtsgade)
DK-1361, København K
Teknologisk Institut (nu Forbundet af offentlige Ansatte), København

Sven Sinding og Gotfred Tvede

Staunings Plads 1-3
DK-1607, København V
Teknologisk Institut, Høje Taastrup

Vilhelm Wohlert, arkitekt MAA

Gregersensvej
DK-2630, Taastrup
Tele 2 (Orange), København S

KHR AS Arkitekter MAA

Holmbladsgade, Strandlodsvej
DK-2300, København S
Telecenter Fyn, nu SAPA A/S, Odense

Arkitektfirmaet Jørgen Stærmose K/S, MAA

Hvilehøjvej 20, Højby
DK-5220, Odense SØ
Telefonhuset, København

Fritz Koch og Jens Ingwersen

Nørregade 19-29, Larslejsstræde 4-6, Nørre Voldgade38 og Sankt Petri Passage 1-7
DK-1165, København K
Telmore (Statens Teletjeneste), Høje Taastrup

KHR AS Arkitekter MAA

Carl Gustavs Gade 3
DK-2630, Taastrup
Tenerife, bioklimatiske boliger

Mathilde Petri, arkitekt MAA


ES, Tenerifa, Spanien
Terrasserne, Fredensborghusene, Fredensborg

Jørn Utzon

Bakkedraget
DK-3480, Fredensborg
Testrup Højskoles Musikbygning, Mårslet

Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Testrupvej 101
DK-8320, Mårslet
Texaco, Hellerup

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Strandvejen 70
DK-2900, Hellerup
The Silo (DLG-siloen), Nordhavn, København

Cobe, arkitekter MAA

Fortkaj
DK-2150, Københavns Nordhavn
Thermologica, Ballerup

Dissing + Weitling arkitektfirma a/s

Egebjerg Bygade 241, Egebjerggård
DK-2750, Ballerup
Thiele, København (ombygget)

Kaare Klint og Vilhelm Wohlert, arkitekter MAA

Købmagergade 3
DK-1150, København K
Thisted gl. Rådhus

M. G. Bindesbøll og Arkitektfirmaet Søren Kibsgaard MAA

Store Torv 4
DK-7700, Thisted
Thisted Gymnasium

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Ringvej 32
DK-7700, Thisted
Thisted Havns Punkthuse (projekt)

A.A.R.T. ApS og Fich & Bengaard A/S, arkitekter MAA

Havnen
DK-7700, Thisted
Thisted Museum

Jens Foged

Jernbanegade 4
DK-7700, Thisted
Thisted Rådhus

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Asylgade 30
DK-7700, Thisted
Thisted Uddannelseshus, Thy Uddannelsescenter

Arkitektfirmaet Kjær & Richter A/S, arkitekter MAA

Lerpyttervej 43, Kronborgvej 117
DK-7700, Thisted
Thisted, Landejendom

Cubo Arkitekter ApS, MAA


DK-7700, Thisted
Thorninghøj, Kolding

Schmidt, Hammer & Lassen K/S og Kaj Schmidt's Tegnestue, arkitekter MAA

Thorninghøj, Næsbyvej
DK-6000, Kolding
Thors Bakke, Randers

Arkitema K/S, arkitekter MAA

Thorsgade, Nordregrave, Nørrestræde, Møllegade, Dragonvej
DK-8900, Randers
Thors Kemiske Fabrikker, Kokkedal (nedlagt)

Erik Chr. Sørensen, arkitekt MAA

Kokkedal Industripark 6-8
DK-2980, Kokkedal
Thors Kvarter, Greve, boligbebyggelse

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Thors Kvarter
DK-2670, Greve
Thorsager Kirke, Rønde

Ukendt

Kirkevej, Thorsager
DK-8410, Rønde
Thorsgadekollegiet

Triarc A/S Arkitekter

Thorsgade 95-97
DK-2200, København N
Thorsman & Co. AB, Nyköping, Sverige

Paul Niepoort, arkitekt MAA

Tilverkarvägen 2, Arnö Industriområde
S-611 29, Nyköping, Sverige
Thorupstrand Fiskepakhus, Fjerritslev

KPF og Brøgger Arkitekter MAA

Thorup Strandvej 329
DK-9690, Fjerritslev
Thorvaldsens Museum, København

M. G. Bindesbøll

Porthusgade 2
DK-1213, København K
Thrane & Thrane, Lyngby

KHR AS Arkitekter MAA

Lundtoftegårdsvej 93 D
DK-2800, Lyngby
Thy-Mors Akut Modtagelse, FAM, Thisted

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Højtoftevej 2
DK-7700, Thisted
Thygesminde, Fredericia

Vilhelm Lauritzen AS, arkitekter MAA

Thygesmindevej
DK-7000, Fredericia
Thylejren, Frøstrup

Carsten Hoff og Susanne Ussing

Frøstrup, Thy
DK-7741, Frøstrup
Tibble Kyrka, Täby Centrum, Sverige

Gudrun Steenberg, billedhugger

Attundavägen 3
S-183 34, Täby, Sverige
Tibirke Bakker, Silkebjerg 3, Ivar Bentsens eget sommerhus, Tisvildeleje

Ivar Bentsen

Silkebjerg 3, Tibirke Bakker
DK-3220, Tisvildeleje
Tibirke Bakker, Silkebjerg 8, Tisvildeleje, Carsten Hoff og Susanne Ussings eget sommerhus

Carsten Hoff og Susanne Ussing

Silkebjerg 8 (Silkesvinget), Lange Travs, Tibirke Bakker
DK-3220, Tisvildeleje
Tibirke Bakker, sommerhus (nedrevet), Tisvildeleje

Mogens Lassen

Tibirke Bakker
DK-3220, Tisvildeleje
Tibirke Bakker, Tisvildeleje

Ejnar Dyggve, Carl Petersen, Ivar Bentsen, Harald Nielsen, Mogens Clemmensen, Vilhelm Lauritzen og Knud Thorball m.fl.

Lange Travs m.fl., Tibirke Bakker
DK-3220, Tisvildeleje
Tietgen-kollegiet, Ørestad, København

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Rued Langgaards Vej 10-18, Ørestad Nord
DK-2300, København S
Tietgens Have, København

Arkitektfirmaet Hvidt & Mølgaard, arkitekter MAA

Strandboulevarden 84
DK-2100, København Ø
Tietgens Ærgrelse, København (projekt)

Tony Fretton Architects og BBP Arkitekter A/S, arkitekter MAA

Store Kongensgade 84
DK-1264, København K
Tikøb Kirke

Ukendt

Kvistgårdsvej 1
DK-3080, Tikøb
Tilst, Østermarksvej 59

Osamu Fujimori

Østermarksvej 59
DK-8381, Tilst
Tingbjerg, Brønshøj

Steen Eiler Rasmussen

Ruten m.fl., Husum
DK-2700, Brønshøj
Tingbjerg-Utterslevhuse, Brønshøj

Steen Eiler Rasmussen og Arkitema, arkitekter MAA

Tingbjerg
DK-2700, Brønshøj
Tinggården 1, Herfølge

Tegnestuen Vandkunsten ApS og Karsten Vibild, arkitekter MAA

Tinggården
DK-4681, Herfølge
Tinggården 2, Herfølge

Tegnestuen Vandkunsten ApS og Karsten Vibild, arkitekter MAA

Tinggården
DK-4681, Herfølge
Tinghøj Vandreservoir, Ke Vand A/S, Gladsaxe

Stadsarkitektens Direktorat ved Poul Holsøe og Ib Lunding

Vandtårnsvej 60, Tinghøj
DK-2860, Søborg
Tinglev gamle Rådhus, nu borgerservice, erhverv m.v.

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Tinglev Midt 2
DK-6320, Tinglev
Tinglev Tyske Folkehøjskole, nu Beredskabsstyrelsens Tekniske Skole

August Dinklage, Ernst Paulus og Olaf Lilloe

Nørremarken 21
DK-6360, Tinglev
Tingstedet, Brabrand

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Tingstedet 58-82
DK-8220, Brabrand
Tirsted Kirke, Rødby

Ukendt

Tirsted Kirkevej
DK-4970, Rødby, Lolland
Tiscali/SAP (World Online), København

Nielsen, Nielsen & Nielsen, arkitekter MAA

Sundkrogsgade, Kalkbrænderihavnen
DK-2100, København Ø
Tiselholt, Vejstrup

Ludvig Fenger

Tiselholtvej 32
DK-5882, Vejstrup
Tisvildeleje, Asserbo

Christian Kampmann

Asserbo, Tisvilde Hegn
DK-3220, Tisvildeleje
Tisvildeleje, Fiskerbakken 1, Johan Martin Nielsen og Martin Nyrop?s eget sommerhus

Johan Martin Nielsen og Martin Nyrop?

Fiskerbakken 1, Tisvilde
DK-3220, Tisvildeleje
Tisvildeleje, Frank og Hansens hus

Mads Bjørn Hansen

Tisvilde
DK-3220, Tisvildeleje
Tisvildeleje, Friplan-hus i Rågeleje

Bertel Udsen, arkitekt MAA

Rågeleje
DK-3220, Tisvildeleje
Tisvildeleje, Heatherhill, feriebolig, Rågeleje

Birgitte og Lars Toyberg-Frandzen

Heatherhill, Rågeleje
DK-3220, Tisvildeleje
Tisvildeleje, Mosevej, Asserbo? (Erik Bergs eget hus)

Erik Bergs Tegnestue, arkitekter MAA

Mosevej, Asserbo?
DK-3220, Tisvildeleje
Tisvildeleje, Pyramidestien 7

Flemming Behnke, arkitekt MAA

Pyramidestien 7, Tibirkelunde
DK-3220, Tisvildeleje
Tisvildeleje, Rigmor Stampesvej 15, Tibirke Lunde, Gæstehus for Niels Bohr

Vilhelm Wohlert, arkitekt MAA

Rigmor Stampesvej 15, Tisvilde
DK-3220, Tisvildeleje
Tisvildeleje, Rågeleje

Hans Carl Andersen

Rågeleje
DK-3220, Tisvildeleje
Tisvildeleje, Rødkildevej 2, Hans Wilhardts eget sommerhus

Hans Wilhardt

Rødkildevej 2, Rågeleje
DK-3220, Tisvildeleje
Tisvildeleje, Skjalm Hvides Vej 62

A5 Tegnestuen A/S, arkitekter MAA

Skjalm Hvides Vej 62, Tisvilde
DK-3220, Tisvildeleje
Tisvildeleje, sommerbolig i Tisvilde

Tage Lyneborg, arkitekt MAA

Tisvilde
DK-3220, Tisvildeleje
Tisvildeleje, sommerhus 1

Gehrdt Bornebusch, kgl. bygningsinspektør, arkitekt MAA

Tisvilde
DK-3220, Tisvildeleje
Tisvildeleje, Strandvejen 20, Kokfelts sommerhus

Arne Jacobsen

Strandvejen 20, Tisvilde
DK-3220, Tisvildeleje
Tisvildeleje, Tibirke, Trollehuset

Carl Brummer

Tibirke Sand
DK-3220, Tisvildeleje
Tisvildeleje, Ved Gærdet 13, Arnekrogen

Arnold Krogh

Ved Gærdet 13, Tisvilde
DK-3220, Tisvildeleje
Tisvildeleje, Ved Gærdet 15, Arnold Kroghs eget sommerhus

Arnold Krogh

Ved Gærdet 15, Tisvilde
DK-3220, Tisvildeleje
Tisvildeleje, Ved Kirken 2

Kim Utzon ApS

Ved Kirken 2, Tibirke
DK-3220, Tisvildeleje
Tisvildeleje, Violvej 10 B

Wernberg & Lambreth ApS

Violvej 10 B, Tisvilde
DK-3220, Tisvildeleje
Tisvildeleje, Xylografensvej 6, Villa Arken

Martin Nyrop

Xylografensvej 6, Tisvilde
DK-3220, Tisvildeleje
Tivoli Hotel & Congress Center, København

Kim Utzon ApS

Arni Magnussonsgade 2-4
DK-1577, København V
Tivoli Hotel, København (projekt)

Norman Foster

Rådhuspladsen
DK-1550, København V
Tivoli, København

H. C. Stilling

Vesterbrogade 3
DK-1620, København V
Tivolis Glassal, København

H. C. Stilling, J. A. Stillmann og Poul Henningsen

Tivoli, Vesterbrogade 3
DK-1620, København V
Tivolis Koncertsal, København

H. C. Stilling, J. A. Stillmann, Knud Arne Petersen, Richard Bergmann, Frits Schlegel, Hans Hansen og 3xN (Nielsen, Nielsen & Nielsen), arkitekter MAA

Tietgensgade 20 og Vesterbrogade 3
DK-1704, København V
Tivolis Pantomimeteater, København

Vilhelm Dahlerup og Ove Petersen

Tivoli, Vesterbrogade 3
DK-1620, København V
Tjele Gods

Ukendt

Hobro Landevej 90
DK-8830, Tjele
Tjuvholmen, Oslo, Norge

Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Oslos Havnefront
N-0158, Oslo, Norge
Tjæreborg, København

Svenn Eske Kristensen og Thomas Havning

Slotsholmsgade 12
DK-1216, København K
TO-R Radio, Vanløse

Svenn Eske Kristensen

Slotsherrensvej 111-113
DK-2720, Vanløse
Tobaksgården, Horsens

Birch & Svenning A/S, arkitekter MAA

Tobaksgården 1-16, Smedegade 47
DK-8700, Horsens
todelete 2

FDB's Arkitektkontor, arkitekter MAA


,
todelete navn

todeletefirm


,
Toftehøjen, Viby Sjælland

Erik Bergs Tegnestue, arkitekter MAA

Toftehøjvej 20
DK-4130, Viby Sjælland
Tofteåsen, Hvissinge Vest, Glostrup

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Tofteåsen, Hvissinge
DK-2600, Glostrup
Toftlund Kulturhus

Carsten Hoff og Susanne Ussing

Søren Jensens Vej 2
DK-6520, Toftlund
Told & Skat Museet/Energistyrelsen, København

Eva og Nils Koppel, Gert Edstrand, arkitekter MAA

Amaliegade 44
DK-1256, København K
Told & Skat, Aalborg

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Skibsbyggerivej 5
DK-9000, Aalborg
Tommerup, Kamgårdsvej 66, Villa Fairfax

ONV Arkitekter MAA

Kamgårdsvej 66
DK-5690, Tommerup
Toms Fabrikker, Ballerup

Arne Jacobsen

Toms Allé 1
DK-2750, Ballerup
Toppen, Brabrand

Aarhus Arkitekterne A/S, arkitekter MAA

Helenelyst 181-221
DK-8220, Brabrand
Topsikring (Topdanmark), Ballerup

FDBs Arkitektkontor, arkitekter MAA

Borupvang 4
DK-2750, Ballerup
Tornbjerg Kirke, Odense SØ

Johan Fogh & Per Følner Arkitektfirma ApS

Skærmhatten 1, Tornbjerg
DK-5220, Odense SØ
Torndalshave, Hvidovre

Bo Frederiksen & Jan Knudsen ApS, arkitekter MAA

Søvangsvej 20-24
DK-2650, Hvidovre
Torpgården, Herfølge

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Vestertorp 126-181, Østertorp 70-125 og Nørretorp 1-64 ved Tessebøllevej
DK-4681, Herfølge
Torphusene

Triarc A/S Arkitekter

Kirkeskov Allé, Teglgårdsvej
DK-3050 , Humlebæk
Torstorp Skole, Høje Taastrup

A5 Tegnestuen A/S og Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Torstorpvej 1
DK-2630, Taastrup
Torstvedt ny skole, Larvik, Norge

A.A.R.T. ApS, arkitekter MAA og Nordic Office of Architecture, Norge

Ahlefeldts gate
N-3262, Larvik, Norge
Torup Økologiske Landsbysamfund, Dyssekilde, Hundested

Tegnestuen Plan 1 ApS, arkitekter MAA

Dyssekildegård, Hågendrupvej 6, Torup
DK-3390, Hundested
Torvegård, Herlev

Arkitekttegnestuen Virumgård, arkitekter MAA

Rydbjergs Allé, Ejsingvej
DK-2730, Herlev
Toveshøj, Brabrand

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Edwin Rahrs Vej, Lenesvej, Janesvej
DK-8220, Brabrand
Toyota Danmark A/S, Middelfart

Arkitektfirmaet Hoff & Windinge, arkitekter MAA

Fynsvej 9
DK-5500, Middelfart
Tranebjerg Badeanlæg, Samsø (projekt)

Nøhr & Sigsgaard A/S, arkitekter MAA

Tranebjerg
DK-8305, Samsø
Tranekær Gods (Tickon Tranekær International Center for Arts and Nature), Langeland

N. S. Nebelong

Slotsgade 82-88
DK-5953, Tranekær, Langeland
Tranquebar og Dansborg, Indien

Ukendt og Hans Munk Hansen, arkitekt MAA

Dronningensgade, Kongensgade m.fl.
IN-?, Tranquebar, Indien
Trans Kirke og Kirkegård, Lemvig

Ukendt

Mollerupvej 20, Trans
DK-7620, Lemvig
Trapholt Kunstmuseum, Kolding

Boje Lundgaard og Bente Aude, Boje Lundgaard og Lene Tranberg, arkitekter MAA

Æblehaven 23, Strandhuse
DK-6000, Kolding
Traunsee-villa, Østrig

Theophilus Hansen (1813-1891)

Traunsee
A-4810, Gmunden, Østrig
Tre F (3F), tidligere SID, Kursuscenter, Svendborgskolen, Svendborg

Jeppe og Oluf Rasmussen, arkitekt MAA

Skårupøre Strandvej 3-7
DK-5700, Svendborg
Tre Gudor, Viken, Sverige

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Signes guda, Valborgs guda og Selmas guda, Bäckavägen, Kvarteret Pekpinnen
S-251-89, Helsingborg, Sverige
Treenighedskirken, Esbjerg

Knud Thomsen og Erik Flagstad Rasmussen

Grådybet 23
DK-6700, Esbjerg
Trefoldighedskirken (Heliga Trefaldighetskyrkan), Kristianstad, Sverige

Hans van Steenwinckel den Yngre og David Nyborg

Västra Boulevarden 13
S-291 32, Kristianstad, Sverige
Trekanten, Valby

Christian Mandrup-Poulsen

Valby Langgade, Søndre Allé m.fl.
DK-2500, Valby
Trekroner Fort, København

Ukendt, Johan Fogh & Per Følner Arkitektfirma ApS

Trekroner
DK-1259, København K
Trekroner Skole, Kundskabens Have, Roskilde

Vilhelm Lauritzen AS, arkitekter MAA

Trekroner Allé 1
DK-4000, Roskilde
Trekroner, Roskilde

Elkiær & Ebbeskov Arkitekter, Zoom Arkitekter, Bias Arkitekter, Erik Juul Lab, Kant Arkitekter, Juul & Frost, Dorte Mandrup Arkitekter, Vandkunsten, Saunders Arkitekter, Christensen & Co., Arkitema, Witraz, Lundgaard + Tranberg m.fl.

Trekroner Allé, Lysalleen, Nordens Parkvej m.fl., Trekroner
DK-4000, Roskilde
Treledet, Frederiksberg

Palle Suenson og Thorvald Dreyer

Finsensvej 61-71
DK-2000, Frederiksberg
Trelleborg, Slagelse

Ukendt

Trelleborg Allé 4, Hejninge
DK-4200, Slagelse
Tretommerparken, Risskov

Thorkild Ry Andersen

Tretommerparken 1-16 og 47-109
DK-8240, Risskov
Triangeln Station, Malmö, Sverige

KHR AS Arkitekter MAA

Rådmansgatan/S:t Johannesgatan og Smedjegatan
S-211 46, Malmö, Sverige
Trianglen, Lille Bernstorff, Gentofte

Ukendt

Jægersborg Allé 115 (Vældegårdsvej 70)
DK-2820, Gentofte
Trieste Marinearsenal, Italien (før Østrig-Ungarn)

Christian Hansen (1803-1883)


I-34100, Trieste, Italien
Trinitatis sognehus og kirkeplads, København

Exners Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Pilestræde 67
DK-1112, København K
Trittaus Amtshus, Amtsgericht, Schleswig-Holstein, Tyskland (nedlagt)

F. C. Heylmann d.æ.

Möllner Straße 6
D-22946, Trittau, Schleswig-Holstein, Tyskland
Troense, Tåsinge, Svendborg

Ukendt

Grønnegade, Badstuen, Strandgade, Troense Strandvej m.fl., Troense, Tåsinge
DK-5700, Svendborg
Trommen, Hørsholm

Knud Munks Tegnestue og Arkitema, arkitekter MAA

Hovedgaden 55
DK-2970, Hørsholm
Trondheim Katedralskole, Norge

C. F. Harsdorff

Munkegatan 8
N-7013, Trondheim, Norge
Trondheim Universitet (nu Norges Teknisk-naturvitenskapelige Universitet), Norge

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Universitetssentret på Dragvoll
N-7055, Dragvoll, Norge
Trudeslund, Birkerød

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Trudeslund
DK-3460, Birkerød
Trylleskov Skole, Solrød Strand

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Cementvej, Trylleskov Strand
DK-2680, Solrød Strand
Trylletromler/Zoetropes, Pavillon i Kongens Have, København (nedtaget)

Fabric, Holland

Kongens Have
DK-1123, København K
Tróndur P-hus, Vejle

Exners Tegnestue A/S og Westergaard, arkitekter MAA

Volmers Plads, Dæmningen
DK-7100, Vejle
Trøjborg Slot, Tønder (nedrevet)

Hercules von Oberberg og Johannes Hertz

Trøjborg
DK-6270, Tønder
Tubberupvænge, Herlev

Jørn Ørum-Nielsen samt Hanne Marcussen og Jens Peter Storgaard ApS, MAA

Tubberup Vænge
DK-2730, Herlev
Tuborg Havnepark (Kanal- og Parkhusene), Hellerup

Dissing + Weitling arkitektfirma a/s

Tuborg Havnepark 1-11 og 2-22
DK-2900, Hellerup
Tuborg Nord Boliger, Hellerup

Vilhelm Lauritzen AS, arkitekter MAA

Leopold Damms Allé/Tuborg Boulevard 18-24
DK-2900, Hellerup
Tuborg Nord kontorbygning, Hellerup

Perlt & Black-Petersen A/S, arkitekter MAA

Tuborg Boulevard
DK-2900, Hellerup
Tuborg Nord, Bueslaget, Hellerup

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Tuborg Boulevard, Tuborg Nord
DK-2900, Hellerup
Tuborg Nord, Bygning 7, Hellerup

Perlt & Black-Petersen A/S, arkitekter MAA

Tuborg Boulevard
DK-2900, Hellerup
Tuborg Nord, Coca Cola (Bygning 4C), Hellerup

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Tuborg Boulevard
DK-2900, Hellerup
Tuborg Nord, Hellerup

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Tuborg Boulevard
DK-2900, Hellerup
Tuborg Nord, Rotunden, Hellerup

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Strandvejen 66
DK-2900, Hellerup
Tuborg Nord, Sampension, København

3xN (Nielsen, Nielsen & Nielsen), arkitekter MAA

Tuborg Havnevej 14
DK-2900, Hellerup
Tuborg Sundpark, Hellerup

Arkitema K/S, arkitekter MAA

Nokken, Tuborg Havn
DK-2900, Hellerup
Tuborg Syd, Hellerup

Vilhelm Lauritzen AS, arkitekter MAA

Dessaus Boulevard, Tuborg Havnepark
DK-2900, Hellerup
Tuborg Syd, Kongelig Dansk Yachtklub, KDY, Hellerup

Vilhelm Lauritzen AS, arkitekter MAA

Tuborg Havnepark 15, Tuborg Havn
DK-2900, Hellerup
Tuborg Syds Punkthuse, Hellerup

Vilhelm Lauritzen AS, arkitekter MAA

Philip Heymans Allé 1-5, Tuborg Havn
DK-2900, Hellerup
Tuborgs arbejderby, Hellerup (nedrevet)

Charles Abrahams

Tuborgvej
DK-2900, Hellerup
Tuborgs Bryggeri, Hellerup (nedlagt)

Anton Rosen, Henri Glæsel, Bertelsen & Scheving Arkitekter

Strandvejen 50-54
DK-2900, Hellerup
Tulip slagteri, Vejle Nord

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Tulipvej 10
DK-7100, Vejle
Tunis Air, Tunesien

Claus Bremer (1919-1983)

Tunis Carthage Airport
TU-1080, Tunis, Tunesien
Tunø Knob vindmøllepark, Odder

Møller & Grønborg, arkitekter MAA

Tunø Knob
DK-8300, Odder
Turebyholm, Tureby

Nicolai Eigtved og Bente Lange

Turebyholmvej 18-22
DK-4682, Tureby
Tuse Kirke, Holbæk

Ukendt

Kalundborgvej 351 B
DK-4300, Holbæk
TV Byen (nu kontorhus), Gladsaxe

Vilhelm Lauritzen AS og Mogens Boertmann, arkitekter MAA

Nordre Bystævne 1, Gladsaxe
DK-2860, Søborg
TV2 Bornholm, Aakirkeby

A14 Arkitekter ved Lars Kaplan og Kjeld Rønnest

Brovangen 1
DK-3720, Aakirkeby, Bornholm
TV2 Kvægtorvet, Odense

Peter Christensen Monberg, Jesper Jespersen, Kristian Isagers Tegnestue A/S og Arkitektfirmaet Hougaard Nielsen & Nørgaard Pedersen, arkitekter MAA

Rugårdsvej 21-25
DK-5000, Odense C
TV2 Midt Vest, Holstebro

Arkitekter Dall & Lindhardtsen A/S

Søvej 2
DK-7500, Holstebro
TV2 Nord, Aabybro

Arkitekter Dall & Lindhardtsen A/S

Søparken 4
DK-9440, Åbybro
TV2 Østjylland, Skejby, Århus

Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Skejbyparken 1, Skejby Nord
DK-8200, Århus N
Tveje Merløse Kirke

Ukendt, H. B. Storck

Tveje-Merløse
DK-4300, Holbæk
Tvillingehallens Billedskole, Brune Kødby, København

Ai-gruppen, arkitekter MAA og ingeniører FRI

Staldgade 35
DK-1699, København V
Tvinds Kongrescenter, San Juan de las Pulgas, Mexico

Jørn og Jan Utzon

San Juan de las Pulgas, Santo Tomás
ME-, Ensenada, Baja California, Mexico
Tycho Brahe Planetarium, København

Knud Munks Tegnestue ApS, arkitekter MAA

Gl. Kongevej 10
DK-1610, København V
Tårbæk Skoles udvidelse, Klampenborg

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Taarbæk Strandvej 96
DK-2930, Klampenborg
Tårbæk ældreboliger, Klampenborg

Holger Tangaa Hansen, arkitekt MAA

Taarbæk Strandvej 82 B
DK-2930, Klampenborg
Tårbæk, sommerbolig, Klampenborg

Andreas Clemmensen

Taarbæk
DK-2930, Klampenborg
Tårbæk-villa, Klampenborg

Thorvald Bindesbøll

Tårbæk
DK-2930, Klampenborg
Tårnborg, Korsør

Ukendt

Tårnborg
DK-4220, Korsør
Tårnby Gymnasium, Kastrup

Halldor Gunnløgsson & Jørn Nielsen, arkitekter MAA

Tejn Allé 5
DK-2770, Kastrup
Tårnby Hovedbibliotek, Kastrup

Gehrdt Bornebusch, kgl. bygningsinspektør, arkitekt MAA

Amager Landevej 69, Tårnby
DK-2770, Kastrup
Tårnby Kraftværk, Spidslastcentralen KLC2, Kastrup

Gottlieb & Paludan A/S, arkitekter MAA

Kystvej 13
DK-2770, Kastrup
Tårnby Plejehjem I, Kastrup

Gehrdt Bornebusch, kgl. bygningsinspektør, arkitekt MAA

Løjtegårdsvej 100, Tårnby
DK-2770, Kastrup
Tårnby Plejehjem II, Kastrup

Arkitektfirmaet Hvidt & Mølgaard, arkitekter MAA

Ugandavej 149
DK-2770, Kastrup
Tårnby Retsbygning, Kastrup

Fuglsang & Mandrup-Poulsen, arkitekter MAA

Blåklokkevej 4, Tårnby
DK-2770, Kastrup
Tårnby Rådhus, Kastrup

Halldor Gunnløgsson & Jørn Nielsen, arkitekter MAA

Amager Landevej 76
DK-2770, Kastrup
Tårnby Station, Kastrup

KHR AS Arkitekter MAA

Englandsvej, Tårnby
DK-2770, Kastrup
Tårnbyparken, Kastrup

Poul Kjærgaard og Niels Schou

Amager Landevej, Tårnbyvej, Randkløve Allé og Irlandsvej
DK-2770, Kastrup
Tåsinge Træ, Svendborg

Thure Nielsen & Rubow A/S, arkitekter MAA

Bjernemarksvej 54, Tåsinge
DK-5700, Svendborg
Tåstrup Apotek

Kim Utzon ApS

Køgevej 73
DK-2630, Taastrup
Tåstrup, Rødhøjgårdsvej

Theo Bjergs Tegnestue, arkitekter MAA

Rødhøjgårdsvej
DK-2630, Taastrup
Tåstrup, Rødhøjgårdsvej 107

Tage Lyneborg, arkitekt MAA

Rødhøjgårdsvej 107
DK-2630, Taastrup
Tåstrupgård, Tåstrup

Bjørn + Hansted, Tegnestuen Mejeriet og Gruppen for by- og landskabsplanlægning, arkitekter MAA

Tåstrupgård
DK-2630, Taastrup
Tórshavn Handicaphus, Streymoy, Færøerne

Marita Weihe, arkitekt


FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Tórshavn Handilskjarnin, Streymoy, Færøerne

P/F Albert Isfeld og Gudmund S. Hansen, arkitekter

Niels Finsensgøta 8
FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Tórshavn Katolske Kirke og Skole, Sankt Frans, Streymoy, Færøerne

H. C. W. Tórgard

Varðagøta
FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Tórshavn Landsbibliotek, Streymoy, Færøerne

J. P. Gregoriussen, arkitekt MAA

Landsbókasavnid
FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Tórshavn Navigationsskole (Vinnuháskúlin), Streymoy, Færøerne

Olaf Mortensen

Nóatún 2
FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Tórshavn ny gymnastikhal, FIMI, Færøerne

BBP Arkitekter A/S, arkitekter MAA, og MAP Arkitekter

Ved Stadion
FR-100, Tórshavn, Færøerne
Tórshavn Skole, Streymoy, Færøerne

J. P. Gregoriussen og Jørgen Stærmose, arkitekter MAA


FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Tórshavn Skulin á Trøðni, Streymoy, Færøerne

Erik Bergs Tegnestue, arkitekter MAA

Frælsinum 32
FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Tórshavn Teater, Sjónleikarhusið, Streymoy, Færøerne

H. C. W. Tórgard

Niels Finsens Gøta
FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Tórshavn Ældrecenter, Streymoy, Færøerne

Arkitema K/S, arkitekter MAA

Yvir við Strönd
FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Tórshavn, Atelier og bolig til Gunnar Nikolajsen, Streymoy, Færøerne

J. P. Gregoriussen, arkitekt MAA


FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Tórshavn, Atelier og bolig til Ingálvur av Reyni, Streymoy, Færøerne

J. P. Gregoriussen, arkitekt MAA


FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Tórshavn, Atelier og bolig til Janus Kamban, Streymoy, Færøerne

J. P. Gregoriussen, arkitekt MAA


FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Tórshavn, Berjabrekka, Streymoy, Færøerne

Tórshavn Kommune og P/F Albert Isfeld og Gudmund S. Hansen, arkitekter

Berjabrekka
FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Tórshavn, Bringsnagøtu, Pætursastova, Streymoy, Færøerne

Ukendt

Bringsnanagøtu
FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Tórshavn, Elsebeth Helenes Hus, á Krakusteini, Streymoy, Færøerne

Ukendt

á Krakusteini
FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Tórshavn, Fiskirannsóknarstovan, Streymoy, Færøerne

P/F Albert Isfeld og Gudmund S. Hansen, arkitekter

Nóatún
FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Tórshavn, Millum Gilja, Streymoy, Færøerne

Tórshavn Kommune, Gunnar Hoydal og Kristian Holm-Jacobsen, arkitekter

Millum Gilja
FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Tórshavn, Niels Finsens Gøta, Streymoy, Færøerne

Janus Sørensen og Magnus Hansen, arkitekter

Niels Finsens Gøta
FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Tórshavn, Pakkhusid i Fridrikvvág/Vágsbotnur, Streymoy, Færøerne

Marita Weihe, arkitekt

Vágsbotnur
FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Tórshavn, Quillingsgarður, Streymoy, Færøerne

Marita Weihe, arkitekt

Quillingsgarður
FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Tórshavn, Tinganes (Havn), Streymoy, Færøerne

Ukendt, Gunnar Hoydal, Birthe og Thorkel Dall, arkitekter MAA

Tinganes
FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Tórshavn, Vika, J. P. Gregoriussens eget hus, Streymoy, Færøerne

J. P. Gregoriussen, arkitekt MAA

Vika
FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Tórshavns Tekniske Skole, Streymoy, Færøerne

J. P. Gregoriussen, arkitekt MAA

Marknagilsvegur 75
FO-105, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Törnrosen Tower, Malmö, Sverige

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Västra Kattarpsvägen, Bennets Väg, Rosengård
S-21 361, Malmö, Sverige
Tøjhuset, København

Ukendt

Tøjhusgade
DK-1214, København K
Tølløse, Herluf Trolles Parken 7

Thomas Ryborg Jørgensen, arkitekt MAA

Herluf Trolles Parken 7
DK-4340, Tølløse
Tølløse, Øgaard

David Bretton-Meyer, kgl. bygningsinspektør, arkitekt MAA

Øgaard
DK-4340, Tølløse
Tømmerby Kirke, Frøstrup

Ukendt

Kærupvej 50, Tømmerby
DK-7741, Frøstrup
Tøndehvælv, Ballerup

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Egebjerg Bygade 22-28 og 95-127, Egebjergtoften 19-27, Egebjerggård
DK-2750, Ballerup
Tønder

Ukendt

Vestergade, Storegade, Østergade, Uldgade m.fl.
DK-6270, Tønder
Tønder Kirke (Kristkirken)

Ukendt

Kirkepladsen 3
DK-6270, Tønder
Tønder Kreishaus (nedlagt 1920)

August Dinklage, Ernst Paulus og Olaf Lilloe

Jomfrustien 2
DK-6270, Tønder
Tønder Rådhus

Halldor Gunnløgsson & Jørn Nielsen og Sleth, arkitekter MAA

Kongevej 57
DK-6270, Tønder
Tønder, Vestergade 9/Allégade 15, Digegrevens Hus

Ukendt

Vestergade 9/Allégade 15
DK-6270, Tønder
Tønders Tyske Landbrugsskole (nedlagt)

Lauritz Thaysen

Ribelandevej 30
DK-6270, Tønder
Tønning Station og Godsbanegård, Tönning, Schleswig-Holstein, Tyskland (nedlagt)

M. G. Bindesbøll

Am Bahnhof 2
D-25832, Tönning, Schleswig-Holstein, Tyskland
Tønning, Tönning, Kanalkompagniets Pakhus til Ejderkanalen, Schleswig-Holstein, Tyskland

Ukendt

Am Eiderdeich 18-22
D-25832, Tönning, Schleswig-Holstein, Tyskland

FORSIDE | BYGNINGER | ARKITEKTER | ARKITEKTFIRMAEROM PROJEKTET | KONTAKT |

ARKARK.DK blev oprettet i 2007 af arkitekter Esben Larsen og Rimas Steponaitis.
Copyright ©ARKARK.DK 2011. All Rights Reserved. Powered by SCIMORE