BYGNINGER

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Æ Ø Å
Sagaparken, Charlottenlund

Henrik Iversen og Harald Plum

Emilievej, Annettevej, Ordrup
DK-2930, Charlottenlund
Sagdlît, Nanortalik, Grønland

Ukendt

Sagdlît
DK-3922, Nanortalik, Grønland
Saint Catherine's College, Oxford, England

Arne Jacobsen (1902-1971). Se også Dissing + Weitling

Manor Road
GB-OX1 3UJ, Oxford, England
Sakskøbing, betonvilla

Hans Erling Langkilde og Ib Martin Jensen


DK-4990, Sakskøbing
Saksun, Dúvugarður, Streymoy, Færøerne

Ukendt

Dúvugarður, Saksun
FO-436, Saksun, Streymoy, Færøerne
Saltkristallerne, Helsingborg, Sverige

Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Kungsgatan, Hamntorget
S-251 89, Helsingborg, Sverige
Saltum, Borgvej, feriehus for Bo og Marianne

Torsten Thorup og Claus Bonderup, arkitekter MAA, IDD

Borgvej
DK-9493, Saltum
Sam Hotels (Energicentret SIDs Kursuscenter), Nykøbing Falster

Fællestegnestuen A/S, arkitekter MAA og Bo Jonassen, arkitekt MAA

Vibehaven 500, Sundby Lolland
DK-4800, Nykøbing Falster
Samsø Energiakademi

Arkitema K/S, arkitekter MAA

Strandengen 1
DK-8305, Samsø
Samsøvænget, Køge

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Samsøvej
DK-4600, Køge
Sandager Saftstation, Assens

Ove Petersen

Torupvej, Sandager
DK-5610, Assens
Sandbakken, Skåde Bakker, Højbjerg

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Lerdalen 1-179 og Sandbakken 10-82, Skåde Bakker
DK-8270, Højbjerg
Sandbjerg, Sønderborg

C. A. Bohlsmann

Sandbjergvej 102-104, Sundeved
DK-6400, Sønderborg
Sandegraven, Vejle

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Sandegraven, Olgasvej
DK-7100, Vejle
Sanderumgård, Odense

Hans J. Holm

Sanderumgårdvej 150-152
DK-5220, Odense SØ
Sandgårdsparken, Kjellerup

Arkitektfirmaet A/S Hune & Elkjær, arkitekter MAA

Sandgårdsparken 1
DK-8620, Kjellerup
Sandhus, Søby på Ærø

Ukendt

Skovby Skolevej 4, Skovby
DK-5985, Søby Ærø
Sandmarksbo, Køge

Jørgen og Kaj Schmidt, Helge Nygaard-Andersen, arkitekter MAA

Sandmarksbo 2, Skovparken
DK-4600, Køge
Sandnes Ulf Stadion, Norge

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Tronesgeilen
N-4317, Sandnes, Norge
Sandtunet, Stavanger, Norge

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Godeset
N-4034, Stavanger, Norge
Sandvig Feriecenter, Allinge, Bornholm

Stephan Kappel, arkitekt MAA

Langebjergvej 24, Sandvig
DK-3770, Allinge, Bornholm
Sandvig Strandpromenade, Allinge, Bornholm

Kragh & Berglund Landskabsarkitekter

Strandpromenaden, Sandvigbugten
DK-3770, Allinge, Bornholm
Sankt Albani Kirke (den katolske kirke), Odense

A. Schneider

Albani Torv 7
DK-5000, Odense C
Sankt Andreas Kirke, København

Martin Borch

Gothersgade 148/Øster Farimagsgade 1
DK-1123, København K
Sankt Andreas Kirke, Randers

Holger Jensen

Hadsundvej 81
DK-8900, Randers
Sankt Ansgar Kirke (den katolske kirke), København

G. F. Hetsch

Bredgade 64
DK-1260, København K
Sankt Ansgar Kirke, Flensburg, Schleswig-Holstein, Tyskland

Kay Fisker (1893-1965), Robert Duelund Mortensen (1918-1967) og Svend Høgsbro

Apenrader Straße 25
D-24939, Flensburg, Schleswig-Holstein, Tyskland
Sankt Antoni Kirke, Brønshøj

Vilhelm Wohlert, arkitekt MAA

Frederikssundsvej 225
DK-2700, Brønshøj
Sankt Bendts Kirke, Ringsted

Ukendt, H. B. Storck

Køgevej 8
DK-4100, Ringsted
Sankt Budolfi Kirke, Aalborg

Ukendt

Gammeltorv, Algade 40
DK-9000, Aalborg
Sankt Clemens Kirke, Randers

Inger og Johannes Exner og Knud Erik Larsen, arkitekter MAA

Parkboulevarden 15
DK-8900, Randers
Sankt Hans Hospital, Roskilde

M. G. Bindesbøll og Frederik Ferdinand Friis

Kurhusvænge
DK-4000, Roskilde
Sankt Hans Kirke og Kloster, Odense

Ukendt

Sankt Hans Plads 2
DK-5000, Odense
Sankt Hans Kirke, Stege

Ukendt

Kirkepladsen
DK-4780, Stege, Møn
Sankt Ibs Kirke, Svaneke, Bornholm

Ukendt

Ibskervej 45, Ibsker
DK-3740, Svaneke, Bornholm
Sankt Johannes Kirke, København

Theodor Sørensen

Sankt Hans Torv 1
DK-2200, København N
Sankt Johannes Kirke, Århus

Hack Kampmann og Valdemar Schmidt

Peter Sabroes Gade 20
DK-8000, Århus C
Sankt Johannes Præstegård, Århus

Peter Marius Wier

Skt. Johannes Allé 1
DK-8000, Århus C
Sankt Johannes Stiftelsen, København (delvis nedrevet)

Vilhelm Friederichsen

Ryesgade 90-94
DK-2100, København Ø
Sankt Josephs Hospital (VUC Center), Århus

Thorkel Møller

Bülowsgade 68
DK-8000, Århus C
Sankt Jørgens Kollegiet, Næstved

Arkitektfirmaet Hou & Partnere A/S ved Henrik Terkelsen og Tegnestuen Hornbæk, arkitekter MAA

Parkvej
DK-4700, Næstved
Sankt Jørgens Skole, Roskilde

Bornebusch, Brüel & Selchau, arkitekter MAA

Sønderlundsvej 58
DK-4000, Roskilde
Sankt Kjelds Plads, København

Tredje Natur

Sankt Kjelds Plads, Bryggervangen, Tåsinge Plads m.fl.
DK-2100, København Ø
Sankt Knud Lavards Kirke, Lyngby

Carl R. Frederiksen

Lyngbygårdsvej 1 A
DK-2800, Kongens Lyngby
Sankt Knuds Kirke og Kloster, Odense Domkirke

Ukendt

Klosterbakken 2 og 5
DK-5000, Odense
Sankt Knuds Torv, Århus

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Skt. Knuds Torv, Ryesgade
DK-8000, Århus C
Sankt Laurentii Kirketårn og -ruin, Roskilde

Ukendt

Stændertorvet 1
DK-4000, Roskilde
Sankt Lukas Kirke og Kirkeplads, Århus

Kaj Gottlob, Anton Frederiksen og Arkitektgruppen Regnbuen

Ingerslevs Boulevard/Sankt Lukas Kirkeplads 1
DK-8000, Århus C
Sankt Lukas Stiftelsens Feriehjem, Smidstrup Strand

Arkitektfirmaet Hvidt & Mølgaard, arkitekter MAA

Sognevej 15, Smidstrup Strand
DK-3520, Gilleleje
Sankt Marie Kirke og Karmeliterklostret, Helsingør

Ukendt, H. B. Storck

Sankt Anna Gade 38
DK-3000, Helsingør
Sankt Markus Kirke, Aalborg

Ejnar Packness

Teglværks Allé 17
DK-9000, Aalborg
Sankt Markus Kirke, Århus

Thomas Havning

Sankt Markus Kirkeplads 1
DK-8000, Århus C
Sankt Mikkels Kirke, Slagelse

Ukendt

Kirkepladsen, Rosengade 4
DK-4200, Slagelse
Sankt Nicolai Kirke, Køge

Ukendt

Kirkestræde 29
DK-4600, Køge
Sankt Nicolai Kirke, Svendborg

Ukendt

Sankt Nicolai Kirkestræde 3
DK-5700, Svendborg
Sankt Nicolai Kulturcenter, Kolding

Dorte Mandrup Arkitekter ApS, arkitekter MAA

Skolegade 2, Nicolaiplads
DK-6000, Kolding
Sankt Nicolai Sognegård, Køge

Karsten Vibilds Tegnestue, arkitekt MAA

Kirkestræde 29
DK-4600, Køge
Sankt Nikolaj Kirke, Esbjerg

Johan Otto von Spreckelsen, MAA

Kirkegade 58
DK-6700, Esbjerg
Sankt Nikolaj Kirke, Hvidovre

Johan Otto von Spreckelsen, MAA

Strøbyvej 2
DK-2650, Hvidovre
Sankt Olai Kirke, Helsingør Domkirke

Ukendt

Sankt Anna Gade 12
DK-3000, Helsingør
Sankt Olof Kirke, Österlen, Sverige

Ukendt


S-277 40, Sankt Olof, Österlen, Sverige
Sankt Pauls Kirke, København

J. E. Gnudtzmann

Sankt Pauls Plads 1
DK-1314, København K
Sankt Pauls Kirke, Århus

W. T. Walther og Exners Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Sankt Pauls Kirkeplads 1
DK-8000, Århus C
Sankt Peder Kirke, Malmö, Sverige

Ukendt

Göran Olsgatan 1
S-211 22, Malmö, Sverige
Sankt Peders Kirke, Næstved

Ukendt

Sankt Peders Kirkeplads
DK-4700, Næstved
Sankt Petri Kirke, København

Lorenz van Steenwinckel og Hans Munk Hansen, MAA

Skt. Peders Stræde 2
DK-1453, København K
Sankt Pouls Have, Holstebro

Arkitema K/S, arkitekter MAA

Sankt Pouls Have
DK-7500, Holstebro
Sans Sourci, Frederiksberg (nedrevet)

J. M. Quist

Frederiksberg Allé 54-56
DK-2000, Frederiksberg
SanseSlottet, Kolding

DAI, Dansk Arkitekt- og Ingeniørkontor, arkitekter MAA

Hoppesvej 25, Vonsild
DK-6000, Kolding
Sarpsborg Inspiria Science Center, Norge

A.A.R.T. ApS, arkitekter MAA

Bjørnstadveien 16
N-1723, Sarpsborg, Østfold, Norge
Sarpsborg Skole, Norge

Erik Møllers Tegnestue A/S, arkitekter MAA og Plus Arkitektur, Norge


N-1706, Sarpsborg, Østfold, Norge
SAS Radisson Royal Hotel, København

Arne Jacobsen

Hammerichsgade 1
DK-1611, København V
SAS-hovedsæde, Kastrup

PLH Arkitekter A/S, MAA

Hedegaardsvej 88
DK-2770, Kastrup
Saudi Arabiens Udenrigsministerium, Riyadh,

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Al As'simah Street, P. O. Box 55937
SA-11544, Riyadh, Saudi Arabien
Saxo Bank, Tuborg Syd, Hellerup

3xN (Nielsen, Nielsen & Nielsen), arkitekter MAA

Philip Heymans Allé, Tuborg
DK-2900, Hellerup
Scala og Axeltorv, København (Scala nedrevet)

Professor Mogens Breyen m.fl., arkitekter MAA

Axeltorv 2
DK-1609, København V
Scalas ny bygning, Gorrissen Federspiel, København

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Axeltorv 2
DK-1609, København V
Scandic Hotel, Høje Taastrup

Jacob Blegvad A/S Arkitektkontor, arkitekter MAA

Carl Gustavs Gade 1
DK-2630, Taastrup
Scandic Hotel, København

Årstiderne Arkitekter A/S, MAA

Sydhavns Plads 15
DK-2450, København SV
Scandinavian Center, San Francisco, USA (projekt)

Arkitektfirmaet Hvidt & Mølgaard, arkitekter MAA


US-?, San Francisco, USA
Scandinavian Center, Århus

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, Kongrescenter Tegnestuen, Kim Skovgaard-Sørensen m.fl., arkitekter MAA

Margrethepladsen 2
DK-8000, Århus C
Scandinavian Golf Club, Farum

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Oldvej 3
DK-3520, Farum
Scandinavian International Management Institute, SIMI, København

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Oluf Palmes Gade 8
DK-2100, København Ø
Scanport, Kastrup (projekt)

KHR AS Arkitekter MAA

Ved Havnen
DK-2770, Kastrup
Scanticon (nu Handelsfagskolen), Højbjerg

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Skåde Skovvej 2, Skåde Bakker
DK-8270, Højbjerg
Scanticon Borupgård, Snekkersten

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Nørrevej 80
DK-3070, Snekkersten
Scanticon, Denver, USA

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA og RNL Architects, Denver

Inverness Business Park, Englewood
US-80112, Denver, Colorado, USA
Scanticon, Minneapolis, Minnesota, USA

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA og BRW Architects, Minneapolis

Northwest Business Campus, 3131 Campus Drive
US-48647, Plymouth, Minneapolis, Minnesota, USA
Scanticon, Princeton, USA

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA og Warner, Burns, Toan & Lunde, New York

College Road East, Forrestal Center
US-08540, Princeton, New Jersey, USA
Schackenborg, Møgeltønder, Tønder

Heinrich Rüse

Schackenborgvej 1-4, Møgeltønder
DK-6270, Tønder
Schifters Kvarter, Holmen, København

Bornebusch Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Danneskiold-Samsøes Allé 36-40, Galionsvej 1-24, Philip de Langes Allé 5-9
DK-1435, København K
Schleswig, Slesvig Sindsygeanstalt, nu Schlei-Klinikum-Schleswig FKSL, Schleswig-Holstein, Tyskland

C. F. Hansen (1756-1845)

Am Damm 1
D-24837, Schleswig, Slesvig, Schleswig-Holstein, Tyskland
Schleswig, Slesvig, Schleswig-Holstein, Tyskland

Ukendt

Am Damm m.fl.
D-24837, Schleswig, Slesvig, Schleswig-Holstein, Tyskland
Schous Strømpefabrik, Kongens Lyngby

Svenn Eske Kristensen

Ravnholm
DK-2800, Kongens Lyngby
Schwabinger Tor Hotel, München, Tyskland

Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Leopoldstrasse, Schwabinger Tor
D-80800, München, Tyskland
Schæffergården, Gentofte

Diderich Schæffer, Kaare Klint, Palle Suenson, Vilhelm Wohlert og Skaarup & Jespersen

Jægersborg Allé 166, Ermelundsvej 103
DK-2820, Gentofte
Schöneiche, Waldgartenstadt, Tyskland (projekt)

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, Nøhr & Sigsgaard, Thure Nielsen & Rubow A/S, Tegnestuen Vandkunsten ApS, Wohlert Arkitekter, arkitekter MAA og Saxo K/S International Consulting Architects and Engineers (DAI, KPP og KBI)

Waldgartenstadt
D-15566, Schöneiche, Brandenburg, Tyskland
Schönfeld Gods, Mühlen Eichsen, Nordwestmecklenburg, Mecklenburg-Vorpommern, Tyskland

Joseph Christian Lillie (1760-1827)

Am Park
D-19205, Mühlen Eichsen, Nordwestmecklenburg, Mecklenburg-Vorpommern, Tyskland
Scion-DTU Forskningscenter, Hørsholm

Cubo Arkitekter A/S, arkitekter MAA

Bøge Allé 3-5
DK-2970, Hørsholm
SEB Bank & Pension, Bymilen og Rigsarkivets Tag, København

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, SLA Landskabsarkitekter og PLH Arkitekter, arkitekter MAA

Bernstoffsgade 50
DK-1577, København V
Sejerø Kirke

Ukendt

Mastrupvej 2
DK-4592, Sejerø
Sejlhuset, Ørestad, København S

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Edvard Thomsens Vej 33-49, Ørestad City
DK-2300, København S
Sejs Friluftshytte, Silkeborg

Chris Thurlbourne, BA Diplom arkitekt MAA og Alt.itude Arkitekttegnestue, arkitekter MAA

Bjørnholt, Sejs
DK-8600, Silkeborg
Selandia Hus, København

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Islands Brygge 63-65
DK-2300, København S
Selchausdal, Ruds Vedby

J. D. Herholdt og Vilhelm Klein

Selchausdalvej 4
DK-4291, Ruds Vedby
Selsø Slot, Skibby

Ukendt

Selsøvej 30 A
DK-4050, Skibby
Semliki Safari Lodge, Toro, Uganda

Hans Munk Hansen, MAA

Semliki Game Reserve
UG-?, Toro, Uganda
Serridslevgård, Horsens

Anders Kruuse

Serridslevgårdvej 25, Tvingstrup
DK-8700, Horsens
Shanghai DreamWorks Animation Centre, Kina

3xN (Nielsen, Nielsen & Nielsen), arkitekter MAA

DreamCenter, West Bund Media Port, Xuhui Riverside
CN-200032, Shanghai, Kina
Shanghai Universitet og Forskerpark m.v., Kina

3xN (Nielsen, Nielsen & Nielsen) og Møller & Grønborg, arkitekter MAA

Song Hu Road, Yangpu University City, Kunshan
CN-?, Shanghai, Kina
Sheffield Parkway Iconic Bridge, England

Tim Nørlund Arkitekter


GB-S9 xxx, Sheffield, England
Shell Motorvejsanlæg

Vilhelm Lauritzen AS, arkitekter MAA

Skærup Øst og Vest, Karlslunde, Kildebjerg
DK-2690, Karlslunde m. fl.
Shellhuset, København

Vilhelm Lauritzen

Kampmannsgade 2
DK-1604, København V
Shenzhen Finanshøjhuse for CDB og Minsheng, Kina

Adept Arkitekter MAA, Urbanus (CHN), VSA (HK), Max Fordham LLP (GB) og Beijing CCI Architectural Design Co. LTD (CHN)


CN-1017, Shenzhen, Kina
Shenzhen Folkehospital, Kina

Arkitema K/S (AA Arkitekter A/S), arkitekter MAA og Biad Beijing

Dongmen Beilu, Luohu District
CN-1017, Shenzhen, Kina
Shenzhen International Energy Mansion, Kina (projekt)

BIG, arkitekter MAA


CN-1017, Shenzhen, Kina
Sibeliusparken, Rødovre

Fællestegnestuen A/S, arkitekter MAA

Tæbyvej/Egegårdsvej
DK-2610, Rødovre
SID-huset (nu 3F), Århus

Nielsen, Nielsen & Nielsen, arkitekter MAA

Rymarken 4
DK-8210, Århus C
Siemens Arena, Ballerup

BBP Arkitekter A/S, arkitekter MAA

Marbækvej 6
DK-2750, Ballerup
Siemens, Ballerup

Fournais, Fournais og Brandstrup samt Werner Schäfer

Borupvang 3
DK-2750, Ballerup
Siemens, Feldafing, Tyskland

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA og Siemens Zentrale Bauabteilung

Siemensstrasse 20
D-82340, Feldafing, Bayern, Tyskland
Sifnos, Villa Kamina, Grækenland

Jørgen Rasmussen, arkitekt MAA


GR-840 03, Sifnos, Grækenland
Signalhuset, Ørestad City, København S

Nobel Arkitekter A/S, arkitekter MAA

Arne Jacobsens Allé 11/Edvard Thomsens Vej
DK-2300, København S
Silkeborg Bad Kunstcenter, Silkeborg

Årstiderne Arkitekter A/S, MAA

Gjessøvej 40 A
DK-8600, Silkeborg
Silkeborg Boligselskab, Afdeling 36

Arkitekthuset A/S, arkitekter MAA

Ydunsvej
DK-8600, Silkeborg
Silkeborg Daghøjskole

Årstiderne Arkitekter A/S, MAA

Toldbodgade 29-31
DK-8600, Silkeborg
Silkeborg Gymnasium (tidligere amtsgymnasium)

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Oslovej 10
DK-8600, Silkeborg
Silkeborg Håndværkerforening

Anton Rosen

Torvet
DK-8600, Silkeborg
Silkeborg Kraftvarmeværk

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Kejlstrupvej 239
DK-8600, Silkeborg
Silkeborg Kunstmuseum

Niels Fridhiof Truelsen, MAA og Dansk Arkitekt- og Ingeniørkontor af 1945

Gudenåvej 7-9
DK-8600, Silkeborg
Silkeborg Kunstmuseum (projekt)

Jørn Utzon

Gudenåvej 7-9
DK-8600, Silkeborg
Silkeborg Musikskole, Den Kreative Skole

Årstiderne Arkitekter A/S, MAA

Bindslev Plads 7
DK-8600, Silkeborg
Silkeborg Papirfabrik

Ukendt og Årstiderne Arkitekter A/S, MAA m.fl.

Papirfabrikken 20 og 32
DK-8600, Silkeborg
Silkeborg Papirfabriks Højskole (Performers House)

Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Papirfabrikken 74
DK-8600, Silkeborg
Silkeborg, Buskelundtoften 20, Villa B2

Cebra arkitekter MAA

Buskelundtoften 20
DK-8600, Silkeborg
Silkeborg, Edvard Egebergs Vej 93 B, Sejs, Villa Op-Ned

Cebra arkitekter MAA

Edvard Egebergs Vej 93 B, Sejs
DK-8600, Silkeborg
Silkeborg, Kalsholtvej 14, hus ved Julsø

Mogens Lassen

Kalsholtvej 14, Svejbæk
DK-8600, Silkeborg
Siloetten, Skødstrup

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Løgten Bytorv, Grenåvej/Hjelmagervej, Løgten
DK-8541, Skødstrup
Silopakhus B, Regionshuset (Amternes Hus), København

Frederik Levi og Erik Møllers Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Dampfærgevej 22 (Amerikakaj, Københavns Frihavn)
DK-2100, København Ø
Silopakhuset, Midtermolen, København Ø

Vilhelm Dahlerup

Midtermolen
DK-2100, København Ø
Silvanum Skogsmuseum, Gävle, Sverige

Sven H. Wranér, arkitekt SAR, Erik Herløw og Tormod Olesen, arkitekter MAA

Kungsbäcksvägen 32
S-802 67, Gävle, Gävleborgs Län, Sverige
Simonsberg Salvatorkirche (protestantisk kirke), Schleswig-Holstein, Tyskland

C. F. Hansen (1756-1845) og W. F. Meyer

Dorfstraße 12
D-25813, Simonsberg, Schleswig-Holstein, Tyskland
Sindal, Ugilt Klosterskov

Martin Nyrop

Ugilt Klosterskov
DK-9870, Sindal
Singapore Green Mark Solcellefabrik

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Tuas View
SG-, Singapore
Siriskjær Træhusby, Stavanger, Norge

A.A.R.T. ApS, arkitekter MAA

Siriskjær
N-4020, Stavanger, Norge
Sisimiut (Holsteinsborg) Sømandshjem, Grønland

Peter Koch


DK-3911, Sisimiut (Holsteinsborg), Grønland
Sisimiut (Holsteinsborg), Indkvarteringslejr, Grønland

Henning Jensen og Torben Valeur, Viggo Møller-Jensen og Tyge Arnfred, arkitekter MAA


DK-3911, Sisimiut (Holsteinsborg), Grønland
Sjakket, København

Plot ved Bjarke Ingels og Julien de Smedt, arkitekter MAA

Skaffervej 4-6
DK-2400, København NV
Sjællands Odde Fiskerøgeri og Leo Henriksens Hus

Arne Jacobsen

Røgerivej 1, 3 og 4, Odden Havneby
DK-4583, Sjællands Odde
Sjællands Odde, Gyvelbugten 23, Yderby

Holm & Grut A/S, arkitekter MAA

Gyvelbugten 23, Yderby
DK-4583, Sjællands Odde
Sjællands Odde, Havagervej 3, Lumsås

Holm & Grut A/S, arkitekter MAA

Havagervej 3, Lumsås
DK-4583, Sjællands Odde
Sjællandske Avistryk A/S, Slagelse

Søren Robert Lund, arkitekt MAA

Skovsøvej 27
DK-4200, Slagelse
Sjóvinnubankin, Tórshavn, Streymoy, Færøerne

J. P. Gregoriussen, arkitekt MAA


FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Sjølund, Hellebæk

Boje Lundgaard og Bente Aude arkitekter MAA

Sjølundsvej
DK-3150, Hellebæk
Skademosegård Børnehus og Klub, Trekroner, Roskilde

Erik Brandt Dam, EBD, arkitekter MAA

Højbakken 2, Trekroner Øst
DK-4000, Roskilde
Skaføgård, Mørke

Ukendt

Skaføgårdsvej 19
DK-8544, Mørke, Djursland
Skagen

Ulrik Plesner I m.fl.

Søndervej, Gæstgiverstien, Anchersvej, Brøndumsvej m.fl. i Østerby og Vesterbyvej m.fl., Vesterby
DK-9900, Skagen
Skagen Apotek

Thorvald Jørgensen

Sankt Laurentii Vej 44
DK-9900, Skagen
Skagen fiskepakhuse

Thorvald Bindesbøll

Fiskehuskaj 1-31, Rødspættevej 2-6
DK-9900, Skagen
Skagen Gamle Fyr, Det Hvide Fyr

Philip de Lange

Fyrvej 2, Grenen
DK-9990, Skagen
Skagen Grå Fyrtårn

N. S. Nebelong

Fyrvej 36, Grenen
DK-9990, Skagen
Skagen Havns Servicebygning

Arkitektgruppen Aarhus K/S og Arkitektfirmaet Alfred Hansen, arkitekter MAA

Rødspættevej
DK-9990, Skagen
Skagen Kirke

C. F. Hansen og Ulrik Plesner I

Ved Kirken 2
DK-9900, Skagen
Skagen Lods- og Havnevæsen

Ulrik Plesner I

Vestre Strandvej 10
DK-9900, Skagen
Skagen Odde Naturcenter

Utzon Arkitekter ved Jan Utzon

Bøjlevejen 66, Skagen Odde
DK-9990, Skagen
Skagen Posthus, nu Sparekassen Vendsyssel

Ulrik Plesner I

Sankt Laurentii Vej 33
DK-9900, Skagen
Skagen Rådhus, nu Frederikshavn Kommune

Ejnar Borg

Sankt Laurentii Vej 87
DK-9990, Skagen
Skagen Skipperskole

A.A.R.T. ApS, arkitekter MAA

Bankvej 1, Skagen Havn
DK-9990, Skagen
Skagen Station og Skagensbanen

Ulrik Plesner I

Sankt Laurentii Vej 22
DK-9900, Skagen
Skagen Sygehus (Sygehus Vendsyssel)

Ulrik Plesner I

Hans Baghs Vej 23 A, B og C
DK-9900, Skagen
Skagen Toldkammer

Hack Kampmann

Vestre Strandvej 2
DK-9900, Skagen
Skagen, Højensvej 6, Højen, Gl. Skagen

Knud V. Engelhardt

Højensvej 6, Højen, Gl. Skagen
DK-9900, Skagen
Skagen, Markvej 2-4, Anna og Michael Anchers hus og Saxilds Gaard

Ukendt og Ulrik Plesner I

Markvej 2-4
DK-9900, Skagen
Skagen, Rævehulevej 29, Højen, Lennart Goofs sommerhus

Tormod Olesen, arkitekt

Rævehulevej 29, Højen
DK-9990, Skagen
Skagen, Sankt Laurentii Vej 148, P. S. Krøyers hus og Byfogedgården

Ukendt og Ulrik Plesner I

Sankt Laurentii Vej 148, Plantagen
DK-9900, Skagen
Skagen, Vesterhvarre 24, Kandestederne

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue (Mads Møller), arkitekter MAA

Vesterhvarre 24, Kandestederne
DK-9990, Skagen
Skagens Bank, nu Nordjyske Bank

Ulrik Plesner I

Sankt Laurentii Vej 39
DK-9900, Skagen
Skagens Museum

Ulrik Plesner I

Brøndumsvej 4
DK-9900, Skagen
Skalborg Grønnegård, Aalborg

Torben Stokholm, arkitektfirma a/s, arkitekter MAA

Stationsmestervej
DK-9200, Aalborg SV
Skalborg Kirke, Aalborg

Børge Ruby, arkitekt MAA

Digtervejen 6
DK-9200, Aalborg SV
Skals, Lynderupvej 5, Hjarbæk Fjord, Børge Mogensens hus ved Limfjorden

Børge Mogensen og Arne Karlsen

Lynderupvej 5, Hjarbæk Fjord
DK-8832, Skals
Skanderborg Fælled

Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Frueringvej 5, Anebjergskov
DK-8680, Skanderborg
Skanderborg Gymnasium

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Højvangens Torv 6
DK-8660, Skanderborg
Skanderborg Kulturhus

Arkitektfirmaet Kjær & Richter A/S, arkitekter MAA

Parkvej 10
DK-8660, Skanderborg
Skanderborg Motorvejskontor

Arkitektfirmaet Kjær & Richter A/S, arkitekter MAA

Thomas Helsteds Vej 22
DK-8660, Skanderborg
Skanderborg, Søtoften 8, Villa Pilgrim

Kamp Arkitektfirma

Søtoften 8
DK-8660, Skanderborg
Skanderborggade/Krausesvej Daginstitution, Vokseværket, København

Dorte Mandrup Arkitekter ApS, arkitekter MAA

Skanderborggade 7-13, Krausesvej 17
DK-2100, København Ø
Skanderborgs VUC-skolebygning

A.A.R.T. ApS, arkitekter MAA

Højvangen 6
DK-8660, Skanderborg
Skandinavisk (før Sparekassernes) datacenter, Ballerup

Ole Hagens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Borupvang 1
DK-2750, Ballerup
Skandinavisk Frøkompagni (Henkel), Valby

Ole Falkentorp og F. Freese

Carl Jacobsensvej 29-37
DK-2500, Valby
Skandinavisk Miljø Designs tidligere domicil, Kokkedal

Jan Gudmand-Høyer, arkitekt MAA

Kokkedal Industripark 12-14
DK-2980, Kokkedal
Skansen og Skansepalæet (Skanseanlægget), Århus

Hjalmar Kjær

Strandvejen 34-36, Heibergsgade 25-27 og 28-36 og Marselisborg Allé 35-37
DK-8000, Århus C
Skansen, Living 2006+, Ringsted

Dorte Mandrup Arkitekter ApS, arkitekter MAA

Skansen 62-74
DK-4100, Ringsted
Skarp Salling Kirke, Løgstør

Ukendt, H. B. Storck

Buen, Skarp Salling
DK-9670, Løgstør
Skejby Sygehus, Århus

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Brendstrupgårdsvej 100
DK-8200, Århus N
Skejby, Det Nye Universitetshospital, DNU, Core-Centeret, Århus (projekt)

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue og Cubo, arkitekter MAA

Brendstrupgårdsvej 100, Skejby
DK-8200, Århus N
Skejbygård-byplan, Århus

Gøsta Knudsen og Jan W. Hansen, arkitekter MAA

Skejbyvej, Skejbygårdsvej m.fl.
DK-8200, Århus N
Skejbygårdkollegiet, To Tårne, Århus

Gøsta Knudsen og Jan W. Hansen, arkitekter MAA

Skejby Vænge 1
DK-8200, Århus N
Skejbyparkens Kollegium, Skejby, Århus

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Skejbyparken 2-12, Skejby
DK-8200, Århus N
Skelager Kirke, Århus

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Skelagervej 49, Skelager
DK-8200, Århus N
Skelgårdskirken, Kastrup

Tegnestuen Møllen ApS, arkitekter MAA, PAR

Sindingvej 3-13
DK-2770, Kastrup
Skelhøje, Arbogavejs rækkehuse, Ebeltoft

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Arbogavej 2-40, Bakkehegnet 1-49
DK-8400, Ebeltoft
Skibby Kirke

Ukendt

Kirkestræde 4
DK-4050, Skibby
Skibet Hallen, Vejle

BBP Arkitekter A/S, arkitekter MAA

Jennumvej 10
DK-7100, Vejle
Skien Brygge, Norge (projekt)

SEA (Uffe Leth), arkitekter MAA, og A-lab, Norge

Skien Brygge
N-3700, Skien, Norge
Skive Artillerikaserne

Forsvarets Bygningstjeneste

Søndre Boulevard 15
DK-7800, Skive
Skive Kraftvarmeværk

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Thorsvej
DK-7800, Skive
Skive Seminarium, nu gymnasium

Karen og Ebbe Clemmensen, arkitekter MAA

Egerisvej 180
DK-7800, Skive
Skive, Solhaven 14

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Solhaven 14
DK-7800, Skive
Skive, Solhaven 18

Hougaard Nielsens Tegnestue, arkitekter MAA

Solhaven 18
DK-7800, Skive
Skive, Solhaven 2, Team Kudo

Finn Strabo, arkitekt

Solhaven 2
DK-7800, Skive
Skive, Solhaven 8

Suensons Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Solhaven 8
DK-7800, Skive
Skive, transformatortårne

Ukendt

Flere steder
DK-7800, Skive
Skjern Rådhus, nu Ringkøbing-Skjern Kommune

Ib & Jørgen Rasmussen og Ole Meyer, arkitekter MAA

Finderupsvej 9
DK-6900, Skjern
Skjern Trikotagefarveri (flyttet)

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Østergade/Kærvej/Farverivej
DK-6900, Skjern
Skjettenbyen, Skedsmo, Norge

Nils-Ole Lund, Jan Resen, Einar Throne-Holst og Erik Hultberg

Skjetten
N-2010, Skedsmo, Norge
Skjoldhøj Kirke

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Jernaldervej 425
DK-8210, Århus N
Skjoldhøjkollegiet, Brabrand

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S og Knud Blach Petersen, arkitekter MAA

Spobjergvej 6
DK-8220, Brabrand
Skjødtgården, Vestrup, Randers

Exners Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Nedre Vej 24, Vestrup
DK-8900, Randers
Skodsborg Spa & Fitness

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Skodsborg Strandvej 139
DK-2942, Skodsborg
Skodsborg Strandhave

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Skodsborg Strandvej 145
DK-2942, Skodsborg
Skodsborg Sundpark

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Skodsborg Strandvej 123
DK-2942, Skodsborg
Skodsborg, Højagervej 11, Inger og Johannes Exners eget hus eget hus

Exners Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Højagervej 11
DK-2942, Skodsborg
Skodsborg, Skodsborg Strandvej 290, Paulsens hus

Ole Helweg

Skodsborg Strandvej 290
DK-2942, Skodsborg
Skodsborg, Skodsborg Strandvej 300, Rüthwen-Jürgensens hus

Arne Jacobsen

Skodsborg Strandvej 300
DK-2942, Skodsborg
Skodsborg, Skodsborgvej 9 B, Heckschers Hus

Albert Oppenheim

Skodsborgvej 9 B, Springforbi
DK-2942, Skodsborg
Skolen for Moderne Dans, Holmen, København

Erik Brandt Dam, EBD, arkitekter MAA

Philip de Langes Allé, Holmen
DK-1435, København K
Skolen i Bymidten, Helsingør

Effekt og Rubow Arkitekter, arkitekter MAA

Kampfeltgrunden, Marienlyst Allé 2
DK-3000, Helsingør
Skolen på Herredsåsen, Kalundborg

Cubo Arkitekter ApS, MAA

Klosterparkvej 175
DK-4400, Kalundborg
Skolen ved Bülowsvejs ombygning, Frederiksberg

Cebra arkitekter MAA

Thorvaldsensvej 20 og Fuglevangsvej 5
DK-1962, Frederiksberg C
Skolen ved Sundet, København S

Kaj Gottlob

Samosvej 50
DK-2300, København S
Skomagerstiftelsen, Vesterbro, København V

Carl Ferdinand Rasmusen og Ai-gruppen øst, arkitekter MAA og ingeniører FRI

Gasværksvej 25-27 og Istedgade 31
DK-1656, København V
Skotteparken, Ballerup

Hanne Marcussen og Jens Peter Storgaard ApS, arkitekter MAA

Skotteparken 24-178 og 27-77, Egebjerggård III
DK-2750, Ballerup
Skov & Landskab (Det Biovidenskabelige Fakultet på Københavns Universitet), Frederiksberg

Rørbæk & Møller A/S, arkitekter MAA

Rolighedsvej 23
DK-2000, Frederiksberg
Skovbakken Haveby, Risskov

Axel Høeg-Hansen

Marienlunds Allé, Skovfaldet,,Skovvangsvej, Rugbakkevej og Dronning Margrethes Vej
DK-8200, Århus N
Skovbakken, Frederiksværk

Witraz Arkitekter MAA

Skovbakkevej, Birkevej, Ahornvej m.fl.
DK-3300, Frederiksværk
Skovbakken, Vedbæk

Ferdinand Meldahl

Skovbakken
DK-2950, Vedbæk
Skovbrynet, Næstved

Dorte Mandrup Arkitekter ApS, arkitekter MAA

Kasernevej, Garderhusarvej
DK-4700, Næstved
Skovburren, Næstved

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Skovburren 211-276
DK-4700, Næstved
Skovgård, Gentofte

Ukendt

Krathusvej 36
DK-2820, Gentofte
Skovgård, Sønderborg

Dissing + Weitling arkitektfirma a/s

Skovgård
DK-6400, Sønderborg
Skovgården, Middelfart

Steen Eiler Rasmussen

Skovgården 1-20
DK-5500, Middelfart
Skovgårdsskolen, Charlottenlund

Hans Erling Langkilde og Ib Martin Jensen

Skovgårdsvej 56, Ordrup
DK-2920, Charlottenlund
Skovhaven, Værløse

Marianne Ingvartsen, arkitekt MAA

Skovhaven 1-63, 71-97
DK-3500, Værløse
Skovhuset, Vejle

M. G. Bindesbøll


DK-7100, Vejle
Skovhøjen, Hasselager

Arkitema K/S, arkitekter MAA

Skovhøj 201-97
DK-8361, Hasselager
Skovlunde Kirkegård

Tegnestuen DOMUS ApS, arkitekter MAA

Harrestrupvej
DK-2740, Skovlunde
Skovlunde Naturpark

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Tangevej 48-64
DK-2740, Skovlunde
Skovlyskolen, Holte

Knud Munk, Halldor Gunnløgsson & Jørn Nielsen, arkitekter MAA

Borgmester Schneiders Vej 40, Søllerød
DK-2840, Holte
Skovsbo, Ullerslev

Ukendt

Skovsbovej 155, Rynkeby
DK-5540, Ullerslev
Skovshoved Havn, Charlottenlund

Poul Gøtzsche

Skovshoved Havn
DK-2920, Charlottenlund
Skovshoved Kirke

Alfred Brandt og Vilhelm Wohlerts Tegnestue I/S, MAA

Teglgårdsvej 18
DK-2920, Charlottenlund
Skovshoved Texaco Tankstation, Charlottenlund

Arne Jacobsen

Kystvejen 24, Skovshoved
DK-2920, Charlottenlund
Skovskolen i Nødebo

Gehrdt Bornebusch, kgl. bygningsinspektør, arkitekt MAA

Nødebovej 77
DK-3480, Fredensborg
Skovvangsskolen, Glostrup

Arkitekter Dall & Lindhardtsen A/S

Bystien/Bøgeskoven, Hvissinge
DK-2600, Glostrup
Skråplanet, Værløse

Jan Gudmand-Høyer, arkitekt MAA

Bringevej, Jonstrup
DK-3500, Værløse
Skurusundets ny bro, Nacka, Stockholm, Sverige

Dissing + Weitling arkitektfirma a/s

Nacka
S-131 81, Nacka, Sverige
Sky Village, Rødovre Soho (projekt)

MVRDV, arkitekter, Holland og Adept Arkitekter

Roskildevej/Avedøre Havnevej
DK-2610, Rødovre
Skybox House, Nødebohuse, Hundested

Primus Arkitekter MAA

Kodriverengen 4 A, Nødebohuse
DK-3390, Hundested
Skydebanehaven, København

Ludvig Knudsen, Stadsarkitektens Direktorat og Hans Chr. Hansen

Skydebanehaven, Absalonsgade 10
DK-1658, København V
Skåfsjöholm Højskole, Västerviken, Sverige

Carl R. Frederiksen

Västerviken
S-, Ved Västerviken, Sverige
Skælskør Gl. Rådhus (nedrevet)

C. F. Hansen (1756-1845)

Axeltorv
DK-4230, Skælskør
Skærbæk Købmandsgård, nu Museum Sønderjylland - Skærbæk

Kaj Gottlob

Storegade 47/Nissumsgade
DK-6780, Skærbæk
Skæring Kirke, Egå

Exners Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Skæring Kirkevej 1-5
DK-8250, Egå
Skørping Præstegård

Morten Skøt

Præstevænget 12
DK-9520, Skørping
Slagelse by

Ukendt

Fruegade, Slotsgade m.fl.
DK-4200, Slagelse
Slagelse Friluftsteater

C. Th. Sørensen

Frederikshøj, Teglværksvej
DK-4200, Slagelse
Slagelse Gymnasium og HF

PLH Arkitekter A/S, MAA

Willemoesvej 2 A
DK-4200, Slagelse
Slagelse Jernbanestation

N. P. C. Holsøe

Sdr. Stationsvej 28 A
DK-4200, Slagelse
Slagelse Psykiatrisygehus

Vilhelm Lauritzen AS, Christian Karlsson og Signal, arkitekter MAA

Stadionsvej, Ingemannsvej
DK-4200, Slagelse
Slagelse Sygehus

Arkitekter Dall & Lindhardtsen A/S

Ingemannsvej 18
DK-4200, Slagelse
Slagelse, Drøsselbjerg, feriehus

Dissing + Weitling arkitektfirma a/s

Drøsselbjerg
DK-4200, Slagelse
Slagelse, Sdr. Stationsvej/Jernbanegade

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Sdr. Stationsvej/Jernbanegade
DK-4200, Slagelse
Slagelse, Strandvænget 29, Villa Riiber

ONV Arkitekter MAA

Strandvænget 29, Næsby Strand
DK-4200, Slagelse
Slagelse, Valdemarsgade

Gruppen for By- og Landskabsplanlægning ApS, MAA

Valdemarsgade m.fl.
DK-4200, Slagelse
Slagelse, Årslev Engvej 3, Smørager

Merete Lind Mikkelsen, arkitekt MAA

Årslev Engvej 3, Smørager
DK-4200, Slagelse
Slagterboderne, København K

P. C. Hagemann

Nikolaj Plads
DK-1067, København K
Slangerup Kirke

Hans van Steenwinckel den Ældre

Kirketorvet, Kirk Kannikestræde 1
DK-3550, Slangerup
Slangerup, Bøgevang 10, Buresø

Mette Lange og Jeanne Brüel, arkitekter MAA

Bøgevang 10, Buresø
DK-3550, Slangerup
Slangerup, Jørlunde, sommerhus

Dorte Mandrup Arkitekter ApS, arkitekter MAA

Buresø, Jørlunde
DK-3550, Slangerup
Slangerup, Slagslunde, feriehus

Sven Lindholm

Slagslunde
DK-3550, Slangerup
Slangerupbanen (Lygten Station), København

Heinrich Wenck

Lygten Station, Lygten 2
DK-2400, København NV
Slesvig Stænderforsamling og Højesteret, Flensburg, Schleswig-Holstein, Tyskland (nedrevet)

L. A. Winstrup

Holm 7
D-24937, Flensburg, Schleswig-Holstein, Tyskland
Slite Kyrka, Havdhem, Gotland, Sverige

Holger Jensen

Slite
S-62 343, Havdhem, Gotland, Sverige
Slotfelt Lade, Tønder

Praksis Arkitekter MAA

Slotfeltvej 4
DK-6270, Tønder
Slotsarkaderne, Hillerød

Ulrik Plesner II og Dan Wajnman, Arkitektkontoret af 1983, KHR Arkitekter MAA

Slotsarkaderne
DK-3400, Hillerød
Slotshusene, Hørsholm

Arkitema K/S, arkitekter MAA

Axel Heides Vej, Kokkedal Nord
DK-2970, Hørsholm
Slotsmarken, Hørsholm

Skaarup & Jespersen, arkitekter MAA og byplanlæggere A/S

Slotsmarken 10-19
DK-2970, Hørsholm
Slotssøbadet, Kolding

Nøhr & Sigsgaard A/S, arkitekter MAA

Hospitalsgade 6
DK-6000, Kolding
Slottet, Brønshøj

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Svenskelejren 5
DK-2700, Brønshøj
Slottet, De Gamles Hjem, Rønne, Bornholm

Ove Funch-Espersen, Finn Monies m.fl.

Zahrtmannsvej 2
DK-3700, Rønne, Bornholm
Slottsjordens bebyggelsesplan, Halmstad, Sverige

Erik Lunøe-Nielsen, Bernet Winding og James Wright, MAA

Stottsjorden
S-302 60, Halmstad, Sverige
Sluseholmen, Sydhavnen, København

Soeter van Eldonk, arkitekt, Holland, Arkitema, Force 4, Juul & Frost, Gröning, Kasper Danielsen, Future Systems m.fl., arkitekter MAA og Københavns Kommunes Plandirektorat

Sluseholmen, Kenny Drews Vej, Ernie Wilkins Vej, Ben Websters Vej, Oscar Pettifords Vej, Richard Boones Vej, Dexter Gordons Vej
DK-2450, København SV
Slussen, Stockholm, Sverige (projekt)

BIG, arkitekter MAA

Slussen, Södermalmstorg
S-116 45, Stockholm
Smakkerupgård, Kalundborg

H. C. Tybjerg

Ærtebjergvej 2
DK-4400, Kalundborg
Smaragden, København (projekt)

EEA, Erick van Egeraat Ass. Architects

Hambrosgade 3-13
DK-1562, København V
Smedenes Hus (Dansk Metal), København

Ole Buhl, arkitekt MAA

Nyropsgade 38
DK-1602, København V
Smedenes Hus, nu Dansk Metal, Odense

Mogens Mencke og Harald Krogsgaard

Vindegade 98
DK-5000, Odense C
Smidstrup, feriehus

Knud Peter Harboes Tegnestue, arkitekter MAA

Smidstrup
DK-3250, Gilleleje
Smålyngsværket, Aakirkeby, Bornholm

Bornholms Arkitekt- og Ingeniørkontor ApS

Ølenevej 47
DK-3720, Aakirkeby, Bornholm
Snekkersten Minibofællesskab

Tegnestuen Møllen ApS, arkitekter MAA, PAR

Løntoften 8
DK-3070, Snekkersten
Snekkersten, Skotterup, Rørtangsvej 1, Dalsborg

Louis Hygom

Rørtangsvej 1, Skotterup
DK-3070, Snekkersten
Snekkersten, Stationsvej 1, 3 og 5

Tegnestuen Møllen ApS, arkitekter MAA, PAR

Stationsvej 1, 3 og 5
DK-3070, Snekkersten
Snekkersten, Søndre Strandvej 58 C, Bent Saks' eget hus

Bent Saks, arkitekt MAA

Søndre Strandvej 58 C
DK-3070, Snekkersten
Snellemark Centret, Rønne, Bornholm

Arkitektfirmaet Bang Termansen og Cubus Arkitektfirma I/S

Snellemark 17
DK-3700, Rønne, Bornholm
Sneum Kirkegård, Tjæreborg

Ukendt

Sneumvej 83, Sneum
DK-6731, Tjæreborg
Sofiegården, Christianshavn, København

Box 25 Arkitekter MAA

Sofiegade 1-7, Dronningensgade 43-49, Overgaden Oven Vandet 32
DK-1415, København K
Sogn og Fjordane Kunstmuseum, Førde, Norge

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Prestebøen 8
N-6800, Førde, Norge
Sol og Vind, Beder

Arkitektgruppen Regnbuen ApS, MAA

Byagervej 191-245
DK-8330, Beder
Solbakken (Sophienlyst), Helsingør

Volmer Drosted og G. N. Brandt

Gurrevej
DK-3000, Helsingør
Solbakken, København

Ole Buhl og Harald Petersen

Rektorparken 12-24
DK-2450, København SV
Solbakken, Risskov

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Solbakken 1, 1 A-E, 3 og 3 A-D, Rolighedsvej 15-19
DK-8240, Risskov
Solbjerg Have, Frederiksberg

Fællestegnestuen A/S og Witraz, arkitekter MAA

Solbjerg Have 2-32, Lauritz Sørensens Vej 25-127
DK-2000, Frederiksberg
Solbjerg Stationsområde, Frederiksberg (projekt)

Nøhr & Sigsgaard A/S, arkitekter MAA

Nordre Fasanvej
DK-2000, Frederiksberg
Soldenfeldts Stiftelse, København

H. B. Storck

Sortedams Dossering 85, Ryesgade 104
DK-2100, København Ø
Soldins Stiftelse (Trøstens Bolig), København

C. F. Hansen (1756-1845)

Skindergade 34, Dyrkøb 1
DK-1159, København K
Solens By i Kina

Møller & Grønborg, arkitekter MAA


CN-?, Urumqi, Xinjang, Kina
Solgaven, Farum

Suensons Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Stavnsholtvej 184, Stavnsholt
DK-3520, Farum
Solgaven, Næstved

Jørn Langvad og Søren D. Schmidt, arkitekter MAA

Flagspættevej 1
DK-4700, Næstved
Solgaven, Vejle

Suensons Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Solgave Allé 14
DK-7100, Vejle
Solgården, Hjortshøj

Stig Bredstrup & Co. Arkitekter MAA og Gruppen for By- og Landskabsplanlægning ApS, MAA

Højager 1-172
DK-8530, Hjortshøj
Solgården, Kolding

Arkitektfirmaet Kjær & Richter A/S og Jens Chr. Rosenkjær, arkitekter MAA

Sdr. Havnegade 2-12
DK-6000, Kolding
Solgården, København

Henning Hansen

Sankt Kjelds Gade, Vejrøgade, Langøgade, Ourøgade
DK-2100, København Ø
Solhuset (Lions Active House), Hørsholm

CCO, Christensen & Co., arkitekter MAA

Breeltevej 3
DK-2970, Hørsholm
Solrød Strand, Kystvej 10

Tage Lyneborg, arkitekt MAA

Kystvej 10
DK-2680, Solrød Strand
Solsikkehaven, Vonsild, Kolding

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Solsikkehaven 2-68, Vonsild
DK-6000, Kolding
Soluret, Odense

Arkitektfirmaet Jørgen Stærmose K/S, MAA

Soluret 1-118
DK-5220, Odense SØ
Solvangskolen, Farum

Ib & Jørgen Rasmussen og Ole Meyer, arkitekter MAA

Nordtoftevej 58-60
DK-3520, Farum
Solvænget, Nørre Alslev

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Solvænget 12 A-D og 14 A-H
DK-4840, Nørre Alslev
Sommerhus ved Kattegat ??

Jørgen Taxholm


,
Sonofon, nu Telenor, København

Dissing + Weitling arkitektfirma a/s

Frederikskaj 8
DK-2450, København SV
Sophie Amalienborg, København (nedbrændt)

Lambert van Haven og Bendix Schiøll

Amalienborg
DK-1257, København K
Sophielund Dagcenter, Hørsholm

Arkitekttegnestuen Virumgård samt Holm & Grut A/S, arkitekter MAA

Sophielund 1-82/Alsvej
DK-2970, Hørsholm
Sophienberg Slot, Rungsted Kyst

Nicolai Eigtved og Ib & Jørgen Rasmussen, arkitekter MAA

Rungsted Strandvej 219
DK-2960, Rungsted Kyst
Sophienborg Park, Hillerød

Skaarup & Jespersen, arkitekter MAA og byplanlæggere A/S

Sophienborg Allé
DK-3400, Hillerød
Sophiendal, Skanderborg

H. B. Storck

Låsbyvej 82, Veng
DK-8660, Skanderborg
Sophienholm, Lyngby

J. J. Ramée

Nybrovej 401
DK-2800, Lyngby
Sophus Berendsen A/S, Søborg

Ib Borring A/S, arkitekter MAA

Berendsen Allé 1
DK-2860, Søborg
Sorbonne Université Pierre et Marie Curie, Paris PARC, Frankrig

BIG, arkitekter MAA, og OFF Architecture

Rue des Fosses-Saint-Bernard, Jussieu Campus
F-75005, Paris, Frankrig
Sorgenfri Kirke og Sognegård, Virum

Tyge Hvass og John Matthiesen, Helle Juul og Flemming Frost, arkitekter MAA

Hummeltoften 1, Sorgenfri
DK-2830, Virum
Sorte Hest, Frederiksberg

Kristian Isagers Tegnestue A/S og Hjembæk Præstegård A/S, arkitekter MAA

Vesterbrogade
DK-1800, Frederiksberg C
Sortedamslund, København Ø

Heinrich Hansen

Sortedams Dossering 93
DK-2100, København Ø
Sortemosen, Herlev

Halldor Gunnløgsson & Jørn Nielsen, arkitekter MAA

Sortemosevej 1-223
DK-2730, Herlev
Sorø Akademi

Lauritz de Thurah, Holger Rosenkrantz, Peder Malling, Hoff & Windinge, BBP Arkitekter A/S og Kjær & Richter A/S, arkitekter MAA

Akademigrunden 8-12
DK-4180, Sorø
Sorø Jernbanestation

Fox, Henderson & Co.

Stationspladsen 2 A, Frederiksberg
DK-4180, Sorø
Sorø Klosterkirke og Kapel

Ukendt og Christian Hansen

Akademigrunden 4
DK-4180, Sorø
Sorø Kraftvarmeværk

Gottlieb & Paludan A/S, arkitekter MAA

Industrivej 9
DK-4180, Sorø
Sorø Kunstmuseum

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS og Niels Fridhiof Truelsen, arkitekter MAA

Storgade 9
DK-4180, Sorø
Sorø Rådhus

Ib & Jørgen Rasmussen og Johan Fogh & Per Følner Arkitektfirma, arkitekter MAA

Rådhusvej 8
DK-4180, Sorø
Sorø, Storgade 7 A, De Unge Herrers Gård

Ukendt

Storgade 7 A
DK-4180, Sorø
Sostrup Slot, Grenaa

Ukendt

Maria Hjerte Engen 2
DK-8500, Grenaa
Southend Pier Kulturcenter, Southend-on-Sea, England

White Arkitekter A/S, arkitekter MAA

Western Esplanade
GB-SS1 1EE, Southend-on-Sea, Essex, England
Sparekassen for Kolding og Omegn, nu BG Bank

Ernst Petersen

Jernbanegade 3
DK-6000, Kolding
Sparekassen for Nexø og omegn, Bornholm

Palle Suenson, arkitekt MAA

Torvet 4
DK-3730, Nexø, Bornholm
Sparekassen for Nyborg By og Omegn

Palle Suenson, arkitekt MAA

Kirkepladsen
DK-5800, Nyborg
Sparekassen Sjælland, Holbæk

Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Isefjords Allé 5, Holbæk Havn
DK-4300, Holbæk
Sparekassen Østjylland, Hammel

Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Frankrigsvej 11
DK-8450, Hammel
Sparresholm, Holmegaard

Ukendt

Sparresholmvej 4
DK-4684, Holmegaard (Holme-Olstrup)
Spejlbuen, Århus N

Jørgen og Lasse Andersen, arkitekter MAA

Brendstrupgårdsvej 13
DK-8200, Århus N
Spiegel Verlag, Hamburg, Tyskland

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Ericusspitze, Brooktorkai
D-20457, Hamburg, Tyskland
Spinderiet, Valby

Dan Wajnman, AK 83 og Tegnestuen Entasis ved Christian og Signe Cold, arkitekter MAA

Skolegade 12, Bomuldsgade, Valby Torvegade, Valby Langgade
DK-2500, Valby
Spisehuset, København

Georg Rotne, arkitekt MAA

Magstræde 12-14 og Rådhusstræde 13
DK-1204, København K
Springfield University Hospital, London, England

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

61 Glenburnie Road, Tooting
GB-SW17 7DJ, London SW, England
Spurveskjul, Virum, Nicolai Abildgaards eget hus

Nicolai Abildgaard

Spurveskjul 4
DK-2830, Virum
Spæncom Kundecenter, Aalborg SV

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Letvadvej 37
DK-9200, Aalborg SV
Spøttrup Borganlæg

Ukendt, Mogens Clemmensen og Arne Nystrøm

Borgen 6, Rødding
DK-7860, Spøttrup
Spøttrup, fritidshus ved Hostrup Strand,

Colorcloudstudio

Hostrup Strand (Kystvejen?)
DK-7860, Spøttrup
Stadion Danmark, Brøndby (projekt)

KHR AS Arkitekter MAA

Brøndbyvester Boulevard
DK-2605, Brøndby
Stair House, Tisvildeleje

Primus Arkitekter MAA

Hovedgaden 83
DK-3220, Tisvildeleje
Staldmestergården, København

W. F. von Platen og Christoph Marselis?

Frederiksholms Kanal 21
DK-1214, København K
Starachowice, Dania "boliger for kunst", Polen

Stig Bredstrups Tegnestue, arkitekter MAA

Dania
PO-27 200, Starachowice, Polen
Statens Bilinspektion, Rønne, Bornholm

PLH Arkitekter A/S, MAA

Sandemandsvej 2
DK-3700, Rønne, Bornholm
Statens Byggeforskningsinstitut, SBI, Hørsholm

Skaarup & Jespersen og Poul Kjærgaard & Partners, arkitekter MAA

Dr. Neergaardsvej 5
DK-2970, Hørsholm
Statens Museum for Kunst, København

Vilhelm Dahlerup, Georg Møller, Eva og Nils Koppel og Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Sølvgade 48-50, Georg Brandes Plads
DK-1307, København K
Statens Naturhistoriske Museum, København

Claus Harboesgaard Pryds og Lundgaard & Tranberg, arkitekter MAA

Øster Farimagsgade 2 D
DK-1353, København K
Statens Seruminstitut, København

Knud Munks Tegnestue ApS og Jørn Langvad A/S, arkitekter MAA

Artillerivej 5
DK-2300, København S
Statoil A/S, København

Ole Hagens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Borgmester Christiansens Gade 50
DK-2450, København SV
StatsBo, Hasle, Århus

Ole Dreyer A/S, arkitekter MAA

Herredsvej 60 A, B og C, Hasle
DK-8210, Århus V
Statsfængslet på Falster, Nørre Alslev

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Blichersvej, Gundslev
DK-4840, Nørre Alslev, Falster
Statsfængslet Østjylland, Horsens

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Frodesdalsvej 3, Enner Mark, Nim
DK-8700, Horsens
Statshospitalet, Jydske Asyl (nu Aarhus Universitetshospital, Psykiatrisk Hospital), Risskov

M. G. Bindesbøll og Ferdinand Meldahl

Skovagervej 2
DK-8240, Risskov
Stavnsholt Kirke, Farum

Johan Otto von Spreckelsen, MAA

Stavnsholtvej 25
DK-3520, Farum
Stay Copenhagen, A-huset, Islands Brygge, København

Thorvald Dreyer og Holgaard A/S arkitekter MAA

Islands Brygge 79
DK-2300, København S
Steensgård, Lohals, Tranekær

G. F. Hetsch

Steensgårdsvej 3, Lohals
DK-5953, Tranekær
Stege Mølleport, Møn

Ukendt

Storegade 80
DK-4780, Stege, Møn
Stege Rådhus, Møn

M. G. Bindesbøll

Torvet
DK-4780, Stege, Møn
Stege Skole, Møn

KHR AS Arkitekter MAA

Skolegade 6
DK-4780, Stege, Møn
Stege Sukkerfabrik, Møn

Ludvig Fenger

Enighedsvej, Lendemarke
DK-4780, Stege, Møn
Stege, Storegade 4, Hages Gård

Christian Gottlieb Kyns?

Storegade 4
DK-4780, Stege, Møn
Stellings Hus, København

Arne Jacobsen

Gammeltorv 6
DK-1457, København K
Stenalt, Ørsted

Ukendt, Anders Kruuse og Jørgen Overby, arkitekt MAA

Stenaltvej 8, Stenalt
DK-8950, Ørsted, Djursland
Stenderup Frimenighedskirke, Nybøl, Sønderborg (nedlagt)

Martin Nyrop

Stenderup Kirkebakke 4, Nybøl
DK-6400, Sønderborg
Stengård Kirke, Gladsaxe

Vilhelm Wohlert og Rolf Graae, arkitekter MAA

Gammelmosevej 250, Gladsaxe
DK-2860, Søborg
Stengårdsskolen, Gladsaxe

Vilhelm Lauritzen

Triumfvej 1
DK-2800, Kongens Lyngby
Stenhøjen, Skæring, Egå

Exners Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Skæring Parkvej 280
DK-8250, Egå
Stenlængeområdet, Næstved

Thure Nielsen & Rubow A/S og Elkiær + Ebbeskov Arkitekter MAA

Østre Ringvej m.fl.
DK-4700, Næstved
Stenløse Syd

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Hareleddet 1-87 og 2-44, Stenløse Syd
DK-3660, Stenløse
Stenløse, HEP-hus på Carlsbergvej

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Carlsbergvej
DK-3660, Stenløse
Steno Museet, Århus Universitet

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

C. F. Møllers Allé 2, Universitetsparken
DK-8000, Århus C
Stensballegård, Horsens

Ernst Brandenburger

Bygaden 70, Stensballe
DK-8700, Horsens
Stenurten, København N

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Rantzausgade 53
DK-2200, København N
Stenvadskolen, Farum

Tegnestuen Vandkunsten ApS, A5 Tegnestuen A/S og Nøhr & Sigsgaard A/S, arkitekter MAA

Borgmester Jespersens Vej
DK-3520, Farum
Stevns Rådhus, Store Heddinge

Henning Jensen og Torben Valeur, arkitekter MAA

Rådhuspladsen 4
DK-4660, Store Heddinge
Stigsnæsværket (DONG Energy), Skælskør

Jørgen Maglebye, Niels Erik Gottlieb og Børge Høgsted, arkitekter MAA

Holtengårdsvej 24
DK-4230, Skælskør
Stintenburg Gods, Nordwestmecklenburg, Mecklenburg-Vorpommern, Tyskland (ændret)

Joseph Christian Lillie (1760-1827)

Klopstockweg
D-19246, Stintenburg, Nordwestmecklenburg, Mecklenburg-Vorpommern, Tyskland
Stjernen, Frederiksberg

Svenn Eske Kristensen og Tegnestuen DOMUS ApS

Nordre Fasanvej, Kong Georgs Vej, Dr. Olgas Vej, Kronprinsesse Sofies Vej og Mariendalsvej
DK-2000, Frederiksberg
Stjernevejsskolen, nu SFO Galaksen, Hedensted

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Gesagervej 72
DK-8722, Hedensted
Stockholm Kungliga Tekniska Högskolan, Sverige

CCO, Christensen & Co., arkitekter MAA

KTH Campus, Roslagstullsbacken
S-114 21, Stockholm, Sverige
Stockholms Universitet, Sverige (projekt)

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Frascati
S-104 05, Stockholm, Sverige
Stockholms Värtaterminal, Sverige

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA og Berg Arkitektkontor

Södra Hamnvägen, Värtahamnen, Norra Djursgårdsstaden
S-115 74, Stockholm, Sverige
Stolpedalsparken, Aalborg

Kirsten Spliid Pedersen, Anette Brunsvig Sørensen og Erik Willesen, arkitekter MAA

Stolpedalsparken 22-80
DK-9000, Aalborg
Stolpegård (tidl. Montebello), Gentofte

Poul Ernst Hoff og Bennet Windinge

Stolpegårdsvej 20
DK-2820, Gentofte
Stonecutters Bridge, Hong Kong

Dissing + Weitling arkitektfirma a/s

Rambler Channel
HK-, Hong Kong, Kina
Storcenter Nord, Århus

Arkitektfirmaet Kjær & Richter A/S, arkitekter MAA

Finlandsgade 17
DK-8200, Århus N
Store Heddinge Kirke

Ukendt

Kirketorvet 9
DK-4660, Store Heddinge
Store Heddinge, Stevnslægernes Hus

Karsten Vibild, arkitekt MAA

Rådhuspladsen 2
DK-4660, Store Heddinge
Storebæltsbroen, Korsør-Nyborg

Dissing + Weitling arkitektfirma a/s

Storebæltsvej 80, Halsskov og Halsskov-Sprogø-Knudshoved
DK-4220, Korsør
Storgården, København

Povl Baumann og Knud Hansen

Tomsgårdsvej 78-110
DK-2400, København NV
Storstrømsbroen, Vordingborg

Ingeniør Anker Engelund

Storstrømmen
DK-4760, Vordingborg
Stralsund, boligbebyggelse, Tyskland

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA


D-18437, Stralsund, Tyskland
Strandby, Sennepsmarken 2, Bratten, Elverhøj

Flemming Skude, arkitekt MAA

Sennepsmarken 2, Bratten
DK-9970, Strandby
Strandgården (Strandparken), Dragør

Bo Frederiksen & Jan Knudsen ApS, arkitekter MAA

Krudttårnsvej 35-51
DK-2791, Dragør
Strandgårdsskolen, Ishøj

KBI's Arkitektafdeling og Tormod Olesens Tegnestue, arkitekter MAA

Ishøj Søvej 200
DK-2635, Ishøj
Strandholm, Nørresundby

Arkitektfirmaet Kjær & Richter A/S, arkitekter MAA

Julius Posselts Vej 6-14
DK-9400, Nørresundby
Strandhøjgårds friarealer, Vejby

Arne Levin og Bosmann Pedersen

Kastorvej, Mælkevejen m.fl., Strandhøjgård, Tibirke
DK-3210, Vejby
Strandlodshus, København S

Tegnestuen DOMUS ApS, arkitekter MAA

Strandlodsvej 59
DK-2300, København S
Strandlund, Charlottenlund

Arkitektfirmaet Hvidt & Mølgaard, arkitekter MAA

Strandvejen 146
DK-2920, Charlottenlund
Strandmarken, Dueodde, Nexø, Bornholm

Mogens Hansen og Kirsten Skousgård Sørensen, arkitekter MAA

Strandmarken, Dueodde
DK-3730, Nexø, Bornholm
Strandmarkshave, Hvidovre

KHR AS Arkitekter MAA

Tavlekærsvej 164
DK-2650, Hvidovre
Strandmøllen, Klampenborg

Ukendt

Strandvejen 895
DK-2930, Klampenborg
Strandparken, Århus

Alfred Mogensen

Strandparken 1-44
DK-8000, Århus C
Strandvejsgasværket, Hellerup

Andreas Thejll? og Chr. Ohland

Tuborg Havn
DK-2900, Hellerup
Strathspey Tea Plantage, Sri Lanka

Ulrik Plesner II og Geoffrey Bawa


SRI-?, Strathspey, Sri Lanka
Struenseegade-karreerne, København

Povl Baumann

Struenseegade 22-32 og 38-48, Hans Tavsens Gade 15-25 og 27-37, Jesper Brochmands Gade 1-3 og 2-4
DK-2200, København N
Struer Rådhus

Anna Maria Indrio og Poul Jensen, arkitekter MAA

Østergade 11-15, Torvet
DK-7600, Struer
Struer Statsgymnasium

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue og Arkitektfirmaet Kjær & Richter A/S, arkitekter MAA

Jyllandsgade 2 og 5
DK-7600, Struer
Struer, gæstehus ved Nissum Bredning

KHR AS Arkitekter MAA


DK-7600, Struer
Struers A/S, Ballerup

Dissing + Weitling arkitektfirma a/s

Pederstrupvej 84
DK-2750, Ballerup
Strynø, Værksted til papirkunstner, Svendborg

Svein Tønsager, MAA

Strynø
DK-5700, Svendborg
Studenterforeningen, København

Ulrik Plesner I og Aage Langeland-Mathiesen

H. C. Andersens Boulevard 6
DK-1553, København V
Studiebyen, Hellerup

Peter Nielsen, August Rasmussen og V. Rørdam Jensen m.fl.

Rygårds Allé m.fl.
DK-2900, Hellerup
Stålvalseværket, Frederiksværk

Axel Høeg-Hansen

Staalværksvej, Havnen
DK-3300, Frederiksværk
Stævnen, Ørestad Syd, København

Vilhelm Lauritzen AS, arkitekter MAA

Robert Jacobsens Vej 101, Ørestad Syd
DK-2100, København S
Støbervænget, Dragør

Bent Rohde

Støbervænget 1-39
DK-2791, Dragør
Støvring Kraftvarmeværk

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Hjedsbækvej 2
DK-9530, Støvring
Støvring, énfamiliehus

Thyge Thygesen, arkitekt MAA


DK-9530, Støvring
Støvringgård Kloster, Randers

Erik Einar Holm, arkitekt MAA

Støvringgård Kloster, Støvringgårdvej 73 A
DK-8900, Randers
Suhrs Friboliger, København

Ludvig Fenger

Valdemarsgade 5-9
DK-1665, København V
Sukkergården, Odense

Ukendt og Arkitektfirmaet Jørgen Stærmose K/S, MAA

Frederiksgade 2-4, Christiansgade 2-20
DK-5000, Odense C
Sukkerkogeriet, Odense

Carl William Frederik Lendorf

Vesterbro 118-120
DK-5000, Odense C
Sukkertoppen, Valby

Arthur Wittmaack og Kristian Isagers Tegnestue A/S og Hjembæk Præstegård A/S, arkitekter MAA

Carl Jacobsensvej 25
DK-2500, Valby
Sulsted Kirke, Vendsyssel

Ukendt

Hammerhusvej
DK-9381, Sulsted
Sundbyvester Park, København

Stadsgartneren i København

Irlandsvej
DK-2300, København S
Sundeved Forsamlingsgård, Sønderborg

Frederik Kiørboe

Nybølvej 2, Vester Sottrup
DK-6400, Sønderborg
Sundkrogens Bådelaug, København

Kim Utzon ApS

Sundkroggade 1
DK-2100, København Ø
Sundpark, København

Nøhr & Sigsgaard A/S, arkitekter MAA

Strandlodsvej 73
DK-2100, København Ø
Sundsvall, bro, Sverige

KHR AS Arkitekter MAA (KRAM)

Sundsvallsfjorden
S-852 00, Sundsvall, Sverige
Superkilen, København

BIG, arkitekter MAA

Nørrebrogade, Mimersgade, Mimers Plads, Mjølnerparken, Tagensvej
DK-2200, København N
Svaneapoteket, Viborg

Ukendt, Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Nytorv 3
DK-8800, Viborg
Svaneke by, Bornholm

Ukendt

Kirkebakken, Havnebakken, Vigebakken, Hullebakken, Vestergade, Trappegangen m.fl.
DK-3740, Svaneke, Bornholm
Svaneke Stubmølle, Bornholm

Ukendt

Møllebakken 13
DK-3740, Svaneke, Bornholm
Svaneke Vandtårn, Bornholm

Jørn Utzon

Dyrlæge Jürgensens Gade 1 A
DK-3740, Svaneke, Bornholm
Svaneke, Borgergade 3, Bornholm

Ukendt

Borgergade 3
DK-3740, Svaneke, Bornholm
Svaneke, Gryneparken 86-100, Ramshusene, Bornholm

Anne Ørum-Nielsen, MAA

Gryneparken 86-100
DK-3740, Svaneke, Bornholm
Svaneke, Havnebryggen 5, Hotel Østersøen, Bornholm

Ukendt

Havnebryggen 5
DK-3740, Svaneke, Bornholm
Svaneke, Havnebryggen 9, Siemsens Gård, Bornholm

Ukendt

Havnebryggen 9
DK-3740, Svaneke, Bornholm
Svaneke, Svinget 6, Bornholm

Ukendt

Svinget 6
DK-3740, Svaneke, Bornholm
Svanemølle Koblingsstation, København

Stadsarkitektens Direktorat og Hans Chr. Hansen

Nyborggade 13
DK-2100, København Ø
Svanemøllen Kloakpumpestation, København

H. Wright, Poul Holsøe og Stadsarkitektens Direktorat i København, MAA

Strandvænget 30
DK-2100, København Ø
Svanemøllestranden, København

White Arkitekter A/S, arkitekter MAA

Strandpromenaden 27
DK-2100, København Ø
Svanemølleværket, DONG Energy, København

Louis Hygom

Lautrupsgade 1
DK-2100, København Ø
Svanetorvet, Horsens

Birch & Svenning A/S, arkitekter MAA

Svanetorvet
DK-8700, Horsens
Svanevig Hospice, Bandholm

Cubo Arkitekter ApS, MAA

Lindstrømsvej 2
DK-4941, Bandholm, Lolland
Svendborg

Ukendt

Møllergade, Bagergade, Gerritsgade, Skattergade, Kyseborgstræde, Fruerstræde m.fl.
DK-5700, Svendborg
Svendborg Bryghus

Børge Clausen & Per Weber A/S, arkitektfirma MAA

Svendborg Bryghus
DK-5700, Svendborg
Svendborg Erhvervsskole (før handelsskole)

Lars Mindedal, arkitekt MAA

Skovsbovej 43
DK-5700, Svendborg
Svendborg Kraftvarmeværk

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Bodøvej 5
DK-5700, Svendborg
Svendborg Statsskole, nu VUC Fyn

Knud Lehn Petersen, arkitekt

Viebæltet 5
DK-5700, Svendborg
Svendborg Svømmeland

Børge Clausen & Per Weber A/S, arkitektfirma MAA

Ryttervej 70
DK-5700, Svendborg
Svendborg, Enemærket 20, Dahlgaards Hus

Dahlgaards Tegnestue

Enemærket 20
DK-5700, Svendborg
Svendborg, Fruerstræde 3, Anne Hvides Gård

Ukendt

Fruerstræde 3
DK-5700, Svendborg
Svendborg, Gammel Skårupvej

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Gammel Skårupvej
DK-5600, Svendborg
Svendborg, Grev Schacks Vejs haveboliger (misligholdt)

Andreas Jensen

Grev Schacks Vej
DK-5700, Svendborg
Svendborg, Kildebæksvej 22, Villa Heinsen

ONV Arkitekter MAA

Kildebæksvej 22
DK-5700, Svendborg
Svendborg, Kogtved, Wandalls Villa

J. Magdahl-Nielsen

Kogtved
DK-5700, Svendborg
Svendborg, Korsgade 16

Frits Jørgensen

Korsgade 16
DK-5700, Svendborg
Svendborg, Kyseborgstræde

J. Magdahl-Nielsen

Kyseborgstræde
DK-5700, Svendborg
Svendborg, Strandvej 73 og 75, Villa Lunden

Andreas Jensen

Strandvej 73 og 75
DK-5700, Svendborg
Svendborg, Sundhøjhuse 3 og 5, Flower House og Kip House

3xN (Nielsen, Nielsen & Nielsen), arkitekter MAA

Sundhøjhuse 3 og 5, Vindeby, Tåsinge
DK-5700, Svendborg
Svendborgs nye byrum

Kristine Jensens Tegnestue

Krøyers Have, Skolegade, Ramsherred, Torvet, Lille torv og Møllergade
DK-5700, Svendborg
Svendebjerghus, Hvidovre

Mogens Jacobsen og Alex Poulsen

Hvidovrevej, Svendebjergvej
DK-2610, Hvidovre
Svenstrup, Borup

J. C. Kitzling

Borupvej 104
DK-4140, Borup
Sveriges Riksbank, Malmö, Sverige (nedlagt)

Paul Niepoort, arkitekt MAA, og Jan Henriksson, arkitekt SAR

Föreningsgatan, Diskontogången 2
S-211 59, Malmö, Sverige
Svesing Station, Schwesing, Mildstedt, Schleswig-Holstein, Tyskland (nedlagt)

M. G. Bindesbøll

Schwesing Bahnhof
D-25866, Mildstedt, Schleswig-Holstein, Tyskland
Svømmehal ved Søerne, København (projekt)

Jørn og Jan Utzon

Gyldenløvesgade 24
DK-1369, København K
Syd Energi, SE, Esbjerg

Gjørtz, Pank & Partnere, GPP, arkitekter MAA

Ravnevej 12
DK-6705, Esbjerg Ø
Sydbank, Svendborg

Praksis Arkitekter MAA

Brogade 4
DK-5700, Svendborg
Syddansk (Odense) Universitet

KHR AS Arkitekter, Cubo Arkitekter ApS, Henning Larsens Tegnestue, Kjær & Richter, arkitekter MAA

Campusvej 55, Niels Bohrs Allé 25, Windsløwparken
DK-5220, Odense SØ
Syddansk (Odense) Universitet (projekt)

Henning Larsen, arkitekt MAA

Campusvej 55, Windsløwparken
DK-5220, Odense SØ
Syddansk (Odense) Universitets Forsker- og Videnpark

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Campusvej 55, Windsløwparken
DK-5220, Odense SØ
Syddansk (Odense) Universitets Kollegium

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Campusvej, Windsløwparken
DK-5220, Odense SØ
Syddansk (Sydjysk) Universitetscenter, SUC, Esbjerg

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Niels Bohrs Vej 9
DK-6700, Esbjerg
Syddansk Universitet, Campus Kolding

Henning Larsen, arkitekt MAA

Universitetsparken 1
DK-6000, Kolding
Syddansk Universitet/Forskerpark Syd, Alsion, Sønderborg

3xN (Nielsen, Nielsen & Nielsen), arkitekter MAA

Alsion 2
DK-6400, Sønderborg
Sydhavns Plads, København

Søren Hell Hansen, arkitekt MAA

Sydhavns Plads, Kongens Enghave
DK-2450, København SV
Sydhavnsskolen, København

JJW, Jensen + Jørgensen + Wohlfeldt, arkitekter MAA, PAR

Støberigade
DK-2450, København SV
Sydney kontorhøjhus for AMP Capital, Australien

3xN (Nielsen, Nielsen & Nielsen), arkitekter MAA

50 Bridge Street
AUS-2000, Sydney, NSW, Australien
Sydney Opera House, Australien

Jørn Utzon

Macquarie Street, Bennelong Point
AUS-1225, Sydney, NSW, Australien
Sydney, Kara Crescent, Jørn Utzons eget hus, Australien

Jørn Utzon

Kara Crescent, Bayview
AUS-2104, Sydney, Australien
Sydporten, København SV

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Bådehavnsgade
DK-2450, København SV
Sydslesvigske Jernbane, Flensborg-Tønning-Rendsborg, Schleswig-Holstein, Tyskland (nedlagt)

M. G. Bindesbøll

Süderhofenden (Rådhusgade) m.fl.
D-24939 m.fl., Flensburg, Schleswig-Holstein, Tyskland
Sygehus Fyn, Svendborg

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Vilhelmskildevej 1 E
DK-5700, Svendborg
Sykkylven Centrum, Norge (projekt)

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Sykkylvsvegen m.fl.
N-6230, Sykkylven, Norge
System B8, Bjerringbro

Arkitektfirmaet Kjeldgaard & Pedersen

Martin Bachs Vej 3-5
DK-8850, Bjerringbro
Systemhuset, Ordrup

Mogens Lassen

Ordrupvej 70
DK-2820, Gentofte
Sæby Apotek

Arkitektfirmaet Arne Kjær A/S, MAA

Søndergade 7
DK-9300, Sæby
Sæby Feriecenter

Stephan Kappel, arkitekt MAA

Strandvejen 9
DK-9300, Sæby
Sæby Kirke, Høng

Ukendt

Sæbyvej 50 A, Sæby
DK-4270, Høng
Sæby Redningsstation

Henrik G. Bertelsen, arkitekt MAA

Havnen 1
DK-9300, Sæby
Sæby Rådhuscenter

Jørgen og Lasse Andersen, arkitekter MAA

Sophus Falcks Vej 1
DK-9300, Sæby
Sæby Svømmebad og Wellnesscenter

Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Rådhuspladsen 1
DK-9300, Sæby
Sæby, Skovalléen 20

Harald Nielsen

Skovalléen 20
DK-9300, Sæby
Sædden Kirke, Esbjerg

Exners Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Fyrvej 30, Sædding
DK-6710, Esbjerg V
Sættedammen, Hammersholt, Hillerød

Theo Bjerg og Palle Dyreborg, arkitekter MAA

Hulvej, Hammersholt
DK-3400, Hillerød
Södahl Design, nu Danish Bottling Company, DBC, Brande

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Skerrisvej 4
DK-7330, Brande
Sölvesborg, Blekinge, Sverige

Ukendt

Stortorget
S-294 80, Sölvesborg, Sverige
Søborg, Runebergs Allé 45

K. T. Seest

Runebergs Allé 41
DK-2860, Søborg
Søby Rasteplads, Herning

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Øster Toksvigvej, Søby ved Brande
DK-7400, Herning
Søerne (Skt. Jørgens Sø, Peblinge Sø, Sortedams Sø), København

Poul Holsøe

Nørre Søgade, Østerbrogade, Dosseringen, Gammel Kongevej, Vester Søgade
DK-1370, København K
Søfronten, Ballerup

Jan Gudmand-Høyer og Angels Colom, arkitekter MAA

Egebjergtoften 14-32, Egebjerggård II
DK-2750, Ballerup
Søfronten, Frederiksberg

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Vodroffsvej 4 og 6
DK-1900, Frederiksberg C
Søgård Hovedgård, Bagenkop

Ukendt og Exners Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Søgårdsvej 8
DK-5935, Bagenkop, Langeland
Søgårdsskolen, Gentofte

Cebra A/S og JJW, arkitekter MAA

C. L. Ibsensvej 3
DK-2820, Gentofte
Søholm, Hellerup

C. F. Hansen, David Bretton-Meyer og Preben Hansens Tegnestue ApS, arkitekt MAA

Søholm Park 1
DK-2900, Hellerup
Søholm, Klampenborg med Arne Jacobsens eget hus

Arne Jacobsen

Bellevuekrogen 1-26 og Strandvejen 413
DK-2930, Klampenborg
Søholt, Maribo

L. C. Nielsen

Søholtvej 41
DK-4930, Maribo
Søhusene ved Birkerød Sø

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Hestkøbvej 5-11
DK-3460, Birkerød
Søhøjlandets Kursus- og Feriecenter, Silkeborg

Stephan Kappel, arkitekt MAA

Gjern Bakker
DK-8600, Silkeborg
Søkrogen, Ryget Skovby, Værløse

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Højgårds Have, Ryget Skovby
DK-3500, Værløse
Søllerød Park, Søllerød, Holte

Eva og Nils Koppel, arkitekter MAA

Søllerød Park, Skodsborgvej
DK-2840, Holte
Søllerød Rådhus, nu Rudersdal Kommune, Holte

Arne Jacobsen og Flemming Lassen

Øverødvej 2
DK-2840, Holte
Søllerød Sognegård, Holte

Exners Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Søllerødvej 13
DK-2840, Holte
Sølund Plejecenter, København (projekt)

Tegnestuen Entasis og Witraz, arkitekter MAA

Ryesgade 20
DK-2200, København N
Sølund, Skanderborg

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Sortesøvej og Dyrehaven 10
DK-8660, Skanderborg
Sølvgades Kaserne (DSB), København

Nicolas-Henri Jardin

Sølvgade 40
DK-1307, København K
Sølvgades Skole, København

P. C. Hagemann og Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue

Sølvgade 16
DK-1307, København K
Sølyst Teglværk, Nivå

Ukendt

Gammel Strandvej 72
DK-2990, Nivå
Sølyst, Charlottenlund

Ukendt

Emiliekildevej 2-4
DK-2920, Charlottenlund
Sølyst, Klampenborg

N. S. Nebelong

Strandvejen 321
DK-2920, Charlottenlund
Sønder Boulevard, København

Stig L. Anderssons Tegnestue

Sønder Boulevard
DK-1720, København V
Sønderborg Handelsskole, Business College Syd

Jean-Jacques Baruël, arkitekt MAA

Søndre Landevej 30
DK-6400, Sønderborg
Sønderborg Havnefront (projekt)

Frank Gehry

Nørre Havnegade m.fl.
DK-6400, Sønderborg
Sønderborg Havnehuse

S&I Arkitekter A/S, arkitekter MAA

Sønder Havnegade, Søndergade
DK-6400, Sønderborg
Sønderborg Idrætshøjskole

Tyge Hvass og Aksel Andersen

Friheds Allé 42
DK-6400, Sønderborg
Sønderborg Kraftvarmeværk

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Sundquistgade 15
DK-6400, Sønderborg
Sønderborg Marinestation, nu Sønderborg Kaserne

Eugen Fink

Gerlachsgade 2
DK-6400, Sønderborg
Sønderborg Rådhus

Holger Mundt

Rådhustorvet 10
DK-6400, Sønderborg
Sønderborg Slot

Ukendt, Hercules von Oberberg, W. F. von Platen, Peter Koch, Jørgen Stærmose og Jørgen Bo, arkitekter MAA

Sønderbro 1
DK-6400, Sønderborg
Sønderborg, Jomfrusti 5-35 m.fl.

Eugen Fink

Jomfrusti 5-35, Helgolandsgade, Kirkeallé
DK-6400, Sønderborg
Sønderborg, Strandvej 13

Holger Mundt

Strandvej 13
DK-6400, Sønderborg
Sønderbro Kirke, Horsens

Paul Niepoort, arkitekt MAA

Bygholm Parkvej 1
DK-8700, Horsens
Søndergård Hospice, Måløv

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Søndergårdsvej
DK-2760, Måløv
Søndergård og Søfryd, Måløv

Arkitema K/S, arkitekter MAA

Søndergårdsvej, Søfryd
DK-2760, Måløv
Søndergårdshallen, Bagsværd

Peter L. Stephensen, MAA

Bagsværd Hovedgade 62
DK-2880, Bagsværd
Søndergårdsparken, Bagsværd

Poul Ernst Hoff og Bennet Windinge

Ibsvej, Keltisvej, Kaaresvej og Sigmundsvej
DK-2880, Bagsværd
Sønderho, Digevej 4 og 6, Kaptajn Brinchs Hus og nabohus, Fanø

Ukendt

Digevej 4 og 6, Sønderho
DK-6720, Fanø
Sønderho, Fanø

Ukendt

Sønderho
DK-6720, Fanø
Sønderho, Krogården, Fanø

Ukendt

Kropladsen 11, Sønderho
DK-6720, Fanø
Sønderho, Præstegården og Kirken, Fanø

Ukendt

Sønderho Strandvej 1, Sønderho
DK-6720, Fanø
Sønderho, Øster Land 7, Hannes Hus, Fanø

Ukendt

Øster Land 7, Sønderho
DK-6720, Fanø
Sønderjyllands Kunstmuseum, Tønder

Niels Fridhiof Truelsen, arkitekt MAA

Kongevej 51-55
DK-6270, Tønder
Søndermark Kirkegård og Krematorium, Frederiksberg

Frits Schlegel og Edvard Thomsen

Roskildevej 59-61
DK-2000, Frederiksberg
Søndermarken (Fremtidens forstad), Vejle

Transform ved Lars Bendrup

Grønlandsvej, Søndermarken
DK-7100, Vejle
Søndermarkens punkthuse, Frederiksberg

Thure Nielsen & Rubow A/S, arkitekter MAA

Sdr. Fasanvej 87 A-E
DK-2000, Frederiksberg
Søndermarkskolen, Horsens

Chr. Holst, Erik Holst, Aage Holst og Palle Jacobsen

Lindvigsvej 4
DK-8700, Horsens
Søndersøhave (før Solhjem), Gentofte

Hans Erling Langkilde og Ib Martin Jensen, BBP Arkitekter MAA

Søndersøvej 41
DK-2820, Gentofte
Søndre Toldbods Frilager, København

Albert Jensen

Esplanaden, Amaliegade
DK-1263, København K
Søpavillonen, København

Vilhelm Dahlerup

Gyldenløvesgade 24
DK-1369, København K
Søterrassen, Holte

Henrik Iversen og Harald Plum

Søterrassen 8-14
DK-2840, Holte
Søtorvet, København

Vilhelm Valdemar Petersen og Ferdinand Jensen

Søtorvet 1, 2 og 3, Nørre Søgade 5 og 7, Øster Søgade 8, Vendersgade, Frederiksborggade og Gothersgade
DK-1371, København K
Søvangsgården, Hvidovre

Bo Frederiksen & Jan Knudsen ApS, arkitekter MAA

Søvangsvej 20-24
DK-2650, Hvidovre
Søvertorp, Rudkøbing

Ukendt og Carl Wilhelm Suhr

Søvertorpvej 2, Skrøbelev
DK-5900, Rudkøbing, Langeland

FORSIDE | BYGNINGER | ARKITEKTER | ARKITEKTFIRMAEROM PROJEKTET | KONTAKT |

ARKARK.DK blev oprettet i 2007 af arkitekter Esben Larsen og Rimas Steponaitis.
Copyright ©ARKARK.DK 2011. All Rights Reserved. Powered by SCIMORE