BYGNINGER

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Æ Ø Å
Obels Have, Aalborg

Chr. Pedersens Tegnestue ApS ved Preben Højmark Rasmussen og Ole Lindgaard Nielsen, arkitekter MAA

Obels Have og Astrid Obels Vej 1-7A og 2-16, Hasseris
DK-9000, Aalborg
Oberhausen, Osterfelder Strasse, Tyskland

Isager og Stærmoses Tegnestue og Thure Nielsen & Rubow, arkitekter MAA

Osterfelder Strasse
D-46001, Oberhausen, Ruhrdistriktet, Tyskland
OBH-huset, Odense SØ

S&I Arkitekter A/S (Isager og Stærmoses Tegnestue), arkitekter MAA

Agerhatten 25, Tornbjerg
DK-5220, Odense SØ
Odd Fellow Palæet (Berckentins Palæ), København

Nicolai Eigtved, J. G. Rosenberg, Karsten Rønnows Tegnestue

Bredgade 28
DK-1260, København K
Odd Fellow Palæet, Horsens

Viggo Norn

Borgergade 13
DK-8700, Horsens
Oddehavnen, Øster Hurup, Hadsund

Arkitema K/S, arkitekter MAA

Oddehavnen, Øster Hurup
DK-9560, Hadsund
Odder Rådhus

H. P. Holm Nielsen og Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Rådhusgade 3
DK-8300, Odder
Odder, Engagervej 56

Claus Hermansen

Engagervej 56, Dyngby
DK-8300, Odder
Odder, Holsteinsgade 45 K, Tryghedsboliger

Jørn Schütze, MAA

Holsteinsgade 45 K
DK-8300, Odder
Odder, Østergade 35

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Østergade 35
DK-8300, Odder
Odenplan Station, Stockholm, Sverige

3xN (Nielsen, Nielsen & Nielsen), arkitekter MAA

Odenplan, Odengatan
S-113 22, Stockholm, Sverige
Odense Adelige Jomfrukloster (Karen Brahes Hus)

Ukendt

Albani Torv 6
DK-5000, Odense C
Odense Banegårds-stibro

Gottlieb & Paludan A/S, arkitekter MAA

Jernbanegade, Kottesgade, Lerchesgade
DK-5000, Odense C
Odense By

Ukendt

Nedergade, Overgade, Vestergade m.fl.
DK-5000, Odense C
Odense bymidte og gågader

Ginman, Harboe og Borup

Kongensgade, Vestergade, Jernbanegade, Sankt Gertruds Stræde, Flakhaven m.fl.
DK-5000, Odense C
Odense Fattigskole

Ukendt

Påskestræde 1 D
DK-5000, Odense C
Odense gl. Banegård (ombygget)

Heinrich Wenck

Østre Stationsvej 33
DK-5000, Odense C
Odense gl. Toldkammer

Jens Vilhelm Petersen og Kristian Isager, arkitekt MAA

Østre Stationsvej 43
DK-5000, Odense C
Odense Koncerthus

Hougaard Nielsen & Nørgaard Pedersen, arkitekter MAA

Claus Bergs Gade 9
DK-5000, Odense
Odense Kongreshus

Lyngfeldt Larsen & Friborg ApS, arkitekter MAA

Kongensgade 38
DK-5000, Odense C
Odense Medicinske Bioteknologiske Center

Cubo Arkitekter ApS, MAA

Winsløwparken, Syddansk Universitet
DK-5220, Odense SØ
Odense Musik- og Kulturhus, Odeon

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Hans Mules Gade
DK-5000, Odense C
Odense Musikbibliotek

Kristian Isagers Tegnestue A/S, arkitekt MAA

Pantheonsgade 15
DK-5000, Odense C
Odense Ny Toldkammer

A-I Gruppen og Jacob Blegvad A/S Arkitektkontor, arkitekter MAA

Lerchesgade 35
DK-5000, Odense C
Odense Offentlige Slagtehuse

Knud Lehn Petersen, arkitekt

Rugårdsvej 60
DK-5000, Odense C
Odense Omsorgscenter og kollektivboliger

Arkitektfirmaet Jørgen Stærmose K/S, MAA

Ørbækvej 150-162
DK-5220, Odense SØ
Odense Patienthotel

Jesper Rasmussen A/S, arkitekter MAA

Sdr. Boulevard 29
DK-5000, Odense C
Odense Rådhus

J. D. Herholdt, Carl William Frederik Lendorf og Bent Helweg-Møller

Flakhaven 2
DK-5000, Odense C
Odense Seminarium og Provstegårdsskolen

Mogens Didriksen, Knud Harild og K. E. Sand Kirk

Middelfartvej 180
DK-5200, Odense V
Odense Slot og Kongens Have

J. C. Krieger

Nørregade 36-38, Jernbanegade
DK-5000, Odense C
Odense Sociale Højskole (Thrige)

Isager og Stærmoses Tegnestue, arkitekter MAA

Tolderlundsvej 5
DK-5000, Odense C
Odense Socialpædagogiske Seminarium

KHR AS Arkitekter MAA

Rømersvej 3
DK-5000, Odense C
Odense Specialskole, Nørrebjergskolen

KHR AS Arkitekter MAA

Nørrebjergvej 7
DK-5220, Odense SØ
Odense Stadion

Edvard Thomsen og Vagn O. Kyed

Stadionvej
DK-5200, Odense V
Odense Teater

Niels Jacobsen

Jernbanegade 21
DK-5000, Odense C
Odense Tekniske Skole

Niels Jacobsen

Allégade 79, Hunderupvej 17
DK-5000, Odense C
Odense Tugt- og Forvaringshus, OT

Truels Lund?

Klosterbakken 13-15
DK-5000, Odense C
Odense Universitets Hospital, Medic OUH, og SUND (Sundhedsvidenskabeligt Fakultet, SDU)

KHR AS Arkitekter, White Arkitekter A/S og Dall & Lindhardtsen A/S, arkitekter MAA

Campusvej, Niels Bohrs Allé, Windsløwparken
DK-5220, Odense SØ
Odense Vandselskab

Isager og Stærmoses Tegnestue, arkitekter MAA

Vandværksvej 7
DK-5000, Odense C
Odense, Englandsgade 25, Havnehuse

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Englandsgade 25, Havnen
DK-5000, Odense C
Odense, Hunderupvej 132 m.fl.

Bent Helweg-Møller

Hunderupvej 132 m.fl.
DK-5250, Odense SV
Odense, Hunderupvej 34

Anton Rosen

Hunderupvej 34
DK-5250, Odense SV
Odense, Hunderupvej 71, Brandts Villa

Vilhelm Dahlerup og Poul Ingemanns Tegnestue, arkitekter MAA

Hunderupvej 71
DK-5000, Odense
Odense, Kronprinsensgade 3, Dronningens Asyl

Niels Jacobsen

Kronprinsensgade 3
DK-5000, Odense C
Odense, Langelinie 23

Niels Jacobsen

Langelinie 23
DK-5000, Odense C
Odense, Langelinie 37

Niels Jacobsen

Langelinie 37
DK-5000, Odense C
Odense, Læssøegade 24, Niels Jacobsens eget hus

Niels Jacobsen

Læssøegade 24
DK-5000, Odense C
Odense, Mageløs 7

Fugl & Henneberg, arkitekter MAA

Mageløs 7
DK-5000, Odense C
Odense, Nedergade 24, Kramboden

Ukendt

Nedergade 24
DK-5000, Odense
Odense, Nørregade 29, Oluf Bagers Mødrene Gård

Ukendt

Nørregade 29
DK-5000, Odense
Odense, Overgade 66

G. D. Tschierscke

Overgade 66
DK-5000, Odense C
Odense, Overstræde 2 B/Overgade 24-26, Paghs Gård

Ukendt

Overstræde 2 B og Overgade 24-26
DK-5000, Odense
Odense, Smedestræde 33, Petersens Stiftelse

Jens Vilhelm Petersen

Smedestræde 33
DK-8000, Odense
Odense, Vestergade 64/Mageløs (Sct. Knud)

Vagn O. Kyed

Vestergade 64/Mageløs
DK-5000, Odense C
Odenses nye Centrum, Thomas B. Thriges Gade

Tegnestuen Entasis ved Christian og Signe Cold, arkitekter MAA

Thomas B. Thriges Gade
DK-5000, Odense C
Odinsgade Lommepark, København

Thing & Brandt Landskab og Uffe Wainø, MDL

Odinsgade
DK-2200, København N
Odinsgården, Brabrand

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Stenaldervej 195-209
DK-8220, Brabrand
Oksbøl Tyske Mindelund

Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V. (Günther Roelke)

Præstegårdsvej
DK-6840, Oksbøl
Oldermandsgården, København

Tegnestuen DOMUS ApS, arkitekter MAA

Perlestikkervej 1-19 og 2-6 (Frederiksborgvej og Oldermandsvej) samt Landsdommervej 37-41
DK-2400, København NV
Ole Rømer Observatoriet, Århus

Anton Rosen

Observatorievejen 1 og 3
DK-8000, Århus C
Ollerup Gymnastikhøjskole, Vester Skerninge

Ejnar Mindedal Rasmussen

Svendborgvej 3, Ollerup
DK-5762, Vester Skerninge
Olsker Kirke, Sankt Ols Kirke, Allinge, Bornholm

Ukendt

Rønnevej 51, Lindegårdsvej, Olsker
DK-3770, Allinge
Omø landsby, Skælskør

Ukendt

Omø
DK-4230, Skælskør
Omø, feriehus, Skælskør

Ole Holst Pedersen

Omø
DK-4230, Skælskør
Opava (Troppau), Bankier Schillers hus, Tjekkiet (før Østrig-Ungarn)

Theophilus Hansen (1813-1891)

Troppau
CZ-746 01, Opava (Troppau), Tjekkiet
Opel Bilhus, Viby

Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Hasselager Allé 1
DK-8260, Viby J.
Operaen i København, Holmen

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Ekvipagemestervej 10, Dokøen, Holmen
DK-1438, København K
Opstandelseskirken, Albertslund

Exners Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Gymnasievej 2
DK-2620, Albertslund
Oranje Nassaukazerne, Amsterdam, Holland

Tage Lyneborg, arkitekt MAA

Singelgracht/Molensluis
NL-1018 AV, Amsterdam
Ordrup Fritidshjem og -center, Charlottenlund

Marianne Ingvartsen og Ole Ramsgaard Thomsen, arkitekter MAA

Ejgårdsvej 18
DK-2920, Charlottenlund
Ordrup Kirkegård og Kapel, Charlottenlund

Edvard Thomsen og G. N. Brandt

Ørnekulsvej 3, Ellensvej 4, Ordrup
DK-2920, Charlottenlund
Ordrup Multihal, Charlottenlund

Nord og Søren Robert Lund, arkitekter MAA

Ejgårdsvej 18
DK-2920, Charlottenlund
Ordrup Vænge, Charlottenlund

Erik Ejlers og Henning Graversen, arkitekter MAA

Ordrup Vænge
DK-2920, Charlottenlund
Ordrupgaard, Ordrup, Klampenborg

Zaha Hadid, Alfred Homann og Gotfred Tvede

Vilvordevej 110
DK-2930, Klampenborg
Ordrupgården, Charlottenlund

Chr. Holst, Erik Holst og Aage Holst

Ordrupvej 44-48
DK-2920, Charlottenlund
Orebo Teglværk, Vedde, Dianalund

Ukendt

Orebovej 29, Vedde
DK-4293, Dianalund
Orebygård, Sakskøbing

Ove Petersen

Orebygaard 16
DK-4990, Sakskøbing
Oringe Sindssygeanstalt (Statshospital, Psykiatrien i Storstrøms Amt), Vordingborg

M. G. Bindesbøll og N. S. Nebelong

Færgegårdsvej 15
DK-4760, Vordingborg
Orion, Hillerød

Cubo Arkitekter ApS, MAA

Københavnsvej 33
DK-3400, Hillerød
Orlogsmuseet (Søkvæsthuset), København

PLH Arkitekter A/S og Forsvarets Bygningstjeneste, MAA

Overgaden Oven Vandet 58
DK-1415, København K
Ormesson-boliger, Frankrig (projekt)

Jean Fehmerling (1912-1978)


F-77167, Ormesson, Frankrig
Ortopædisk Hospital, Århus (flyttet)

C. F. Møller og Harald Gad, arkitekter MAA

Randersvej 1, nu Tåsingegade 1
DK-8000, Århus C
Ortopædisk Hospitals værkstedsbygning, København

Theo Bjerg og Palle Dyreborg, arkitekter MAA

Borgervænget 5-7
DK-2100, København Ø
Oslo bade- og musikhus, Norge (projekt)

Theo Bjerg og Palle Dyreborg, arkitekter MAA

Aker Brygge, Akerhuskai
N-0150, Oslo, Norge
Oslo Lufthavn, Gardermoen, Norge

Skaarup & Jespersen, arkitekter MAA og Niels Torps Tegnestue, arkitekter MNAL

Edvard Munchs veg
N-2060, Gardermoen, Norge
Oslo Radiumhospital, Norge

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Ullernshausséen 70 (Montebello), Follo
N-0310, Oslo, Norge
Oslos Energihus (Urban Energi), Norge (projekt)

BSAA Arkitekter og Transform, arkitekter MAA

Oslo Havnfront
N-0158, Oslo, Norge
Otaru Banegård, Japan

DSB Bygningstjenesten ved Claus Bjarrum, arkitekt MAA


J-047-8501, Otaru, Hokkaido, Japan
Oticon (tidl. Intel), Ledøje-Smørum

KHR AS og PLH Arkitekter MAA

Kongebakken 9, Kong Svends Park
DK-2765, Smørum
Otte-tallet, 8-tallet (BIG House), Ørestad, København

BIG, arkitekter MAA

Robert Jacobsens Vej/Richard Mortensens Vej, Ørestad Syd
DK-2300, København S
Overdrevet, Hinnerup ved Århus

Arkitektgruppe E ved Carl Herforth

Overdrevet
DK-8382, Hinnerup
Overformynderiet, København

Frits Schlegel

Holmens Kanal 20
DK-1060, København K
Overgård, Havndal

Ukendt

Overgårdsvej 28, Udbyneder
DK-8970, Havndal
Oyrarbakki Fællesskole, Eysturoy, Færøerne

J. P. Gregoriussen, arkitekt MAA


FO-466, Oyrarbakki, Eysturoy, Færøerne

FORSIDE | BYGNINGER | ARKITEKTER | ARKITEKTFIRMAEROM PROJEKTET | KONTAKT |

ARKARK.DK blev oprettet i 2007 af arkitekter Esben Larsen og Rimas Steponaitis.
Copyright ©ARKARK.DK 2011. All Rights Reserved. Powered by SCIMORE