BYGNINGER

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Æ Ø Å
K-D Data A/S, Brøndby

Helsted, Madsen & Thompson A/S, arkitekter MAA

Prøvensvej 1
DK-2605, Brøndby
K. B. Hallen, Frederiksberg (brandskadet)

Hans Hansen

Peter Bangs Vej 147
DK-2000, Frederiksberg
KAB, København

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Vester Voldgade 17
DK-1552, København V
Kabuls Nationalmuseum, Afghanistan (projekt)

Vilhelm Wohlert, arkitekt MAA


AF-?, Kabul, Afghanistan
Kalkbrænderihavnen, København

Kim Utzon ApS

Sundkrogsgade 21
DK-2100, København Ø
Kalundborg Bevægelseshus ved Skolen på Herredsåsen

Mutopia, arkitekter MAA

Klosterparkvej 175
DK-4400, Kalundborg
Kalundborg by og befæstning

Ukendt

Højbyen - Adelgade, Lindegade, Præstegade, Torvet, Kordilgade, Skibbrogade, Bredgade m.fl.
DK-4400, Kalundborg
Kalundborg Museum, Lindegården

Ukendt

Adelgade 23
DK-4400, Kalundborg
Kalundborg, Adelgade 17-19, Schous Gård

Ukendt

Adelgade 17-19
DK-4400, Kalundborg
Kalundborg, Adelgade 6-8, Bispegården og Rådhuset

Ukendt, Tobias Faber og Henning Hansen, arkitekter MAA

Adelgade 6-8
DK-4400, Kalundborg
Kalundborg, Klosterparkvej 7-9, Kålund Kloster

J. C. Conradi?

Klosterparkvej 7-9
DK-4400, Kalundborg
Kalundborg, Kordilgade 1-3, Ole Lunds Gård

Ukendt

Kordilgade 1-3
DK-4400, Kalundborg
Kalundborg, Lindegade 1-3

Ukendt

Lindegade 1-3
DK-4400, Kalundborg
Kalundborg, Præstegade 14, Kirkeladen

Ukendt

Præstegade 14
DK-4400, Kalundborg
Kalundborg, Præstegade 18, Ligkapellet

Ukendt

Præstegade 18
DK-4400, Kalundborg
Kalundborg, Præstegade 23

Ukendt

Præstegade 23
DK-4400, Kalundborg
Kalundborg, Torvet 12, Gyths Gård

Ukendt

Torvet 12
DK-4400, Kalundborg
Kalundborg-hallerne

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

J. Hagemann-Petersens Allé 11
DK-4400, Kalundborg
Kalvebod Brygge, København V

Brøns, Kieler Architects A/S, Kim Utzon, arkitekter MAA

Kalvebod Brygge
DK-1560, København V
Kalvebod Brygges Mur, København (ændret)

Peter L. Stephensen, MAA

Kalvebod Brygge 28 - 40
DK-1560, København V
Kalvebod Bølge, København

JDS, Julien de Smedt og Klar, arkitekter MAA

Kalvebod Brygge 1-5
DK-1560, København V
Kalvebod Miljøcenter, København

Stadsarkitektens Direktorat i København, MAA

Selinevej 2
DK-2300, København S
Kalø Slot, Rønde, Djursland

Ukendt

Molsvej 31, Kalø
DK-8410, Rønde, Djursland
Kalø Vildtforvaltningsskole, Rønde

Arkitektfirmaet Kjær & Richter A/S, arkitekter MAA

Molsvej 34
DK-8410, Rønde
Kamen-Heeren, Tyskland

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Eichengrund
D-59174, Kamen-Heeren, Ruhrdistriktet, Tyskland
Kanalhusene, Greve

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Greve Midtby
DK-2670, Greve
Kanalhusene, Nykøbing Sjælland

Arkitema, arkitekter MAA

Havnevej
DK-4500, Nykøbing Sjælland
Kanalhuset, Gladsaxe, Søborg

Kim Utzon ApS

Gyngemose Parkvej 34-46, Gladsaxe
DK-2860, Søborg
Kanalvejsgrunden med Microsoft, Kongens Lyngby

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Kanalvej
DK-2800, Kongens Lyngby
Kangerlussuaq (Søndre Strømfjord) Lufthavn, Grønland

GTOs Arkitektkontor og Tage Nielsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA


DK-3910, Kangerlussuaq (Søndre Strømfjord), Grønland
Kappel Vindmøllepark, Nakskov

Elkraft, SEAS A/S

Kappel Strand
DK-4900, Nakskov
Karen Blixen Museet, Rungstedlund, Rungsted Kyst

Vilhelm Wohlert, arkitekt MAA

Rungsted Strandvej 111
DK-2960, Rungsted Kyst
Karen Blixen-parken, Ørestad, København S

Vilhelm Lauritzen AS, arkitekter MAA

Ørestad Nord
DK-2300, København S
Kariokor Metodistkirke i Nairobi, Kenya

Vetle Jørgensen, arkitekt MAA

Kariokor Market, General Waruingi Street
KE-?, Nairobi, Kenya
Karise Andelsmejeri

D. Thomsen

Søndergade 32
DK-4653, Karise
Karise Kirke

Ukendt

Kildevej 1 A
DK-4653, Karise
Karlsgave, Frederiksværk

Suensons Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Skovfogedengen 1-84
DK-3300, Frederiksværk
Karlslunde Plejecenter

Rubow arkitekter MAA

Karlslunde Parkvej
DK-2690, Karlslunde
Karlslunde Strandkirke

Ib & Jørgen Rasmussen, arkitekter MAA

Karlslunde Mosevej 3
DK-2690, Karlslunde
Karlslundegård, Karlslunde

H. G. Skovgaard

Karlslunde Landevej 34
DK-2690, Karlslunde
Karlsplatz, Wien, Østrig

Sven-Ingvar Andersson, arkitekt MDL

Karlsplatz
A-1010, Wien, Østrig
Karlsruhe Kraftvarmeværk, Tyskland

Gottlieb & Paludan A/S, arkitekter MAA


D-76131, Karlsruhe, Baden-Württemberg, Tyskland
Karmeliterhuset, Helsingør, nu Bymuseum

Matheus Rubensaat

Hestemøllestræde 2
DK-3000, Helsingør
Karnapgården, Viborg

Ukendt

Sankt Mogens Gade 31
DK-8800, Viborg
Karrebæksminde Ferieby (Negerlandsbyen)

Stephan Kappel, arkitekt MAA

Enø Kystvej 55
DK-4736, Karrebæksminde
Kartoffelrækkerne, København

Frederik Christian Bøttger og Henrik Steffens Sibbern

Mellem Øster Søgade og Øster Farimagsgade
DK-2100, København Ø
Kasakhstans Nationalbibliotek, Astana (projekt)

BIG, arkitekter MAA


KZ-, Astana, Kasakhstan
Kastanjehaven (Kredsens Hus), Frederiksberg

Cubo Arkitekter ApS, MAA

Troels-Lunds Vej 25
DK-2000, Frederiksberg
Kastellet, Citadellet Frederikshavn, København

Heinrich Rüse, Forsvarets Bygningstjeneste, arkitekter MAA

Grønningen, Folke Bernadottes Allé, Kastellet
DK-2100, København Ø
Kastelsgården, København

Stadsarkitektens Direktorat i København, MAA

Kastelsvej 62
DK-2100, København Ø
Kastelskirken, København

Georg Philip Müller og Forsvarets Bygningstjeneste, arkitekter MAA

Kastellet 15
DK-2100, København Ø
Kastorf Gods, Lauenborg, Schleswig-Holstein, Tyskland

C. F. Hansen og J. C. Lillie

Alter Hof 1
D-23847, Kastorf, Lauenborg, Schleswig-Holstein, Tyskland
Kastrup Koblingsstation

Gottlieb & Paludan A/S, arkitekter MAA

Kystvej 3, Københavns Lufthavn
DK-2770, Kastrup
Kastrup Lystbådehavn og Strandpark

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Amager Strandvej
DK-2770, Kastrup
Kastrup Station

Vilhelm Lauritzen AS, arkitekter MAA

Københavns Lufthavn
DK-2770, Kastrup
Kastrup Søbad

White Arkitekter A/S, arkitekter MAA

Amager Strandvej 339, Amager Strandpark, Tårnby
DK-2770, Kastrup
Kastrup Udstillingscenter

Dissing + Weitling arkitektfirma a/s

Kastrup Strandpark
DK-2770, Kastrup
Kastrup Værk

Jacob Fortling

Alléen 2-26, Tårnby
DK-2770, Kastrup
Kastrup, Kastrupvænge 2-20 ved Saltværksvej

Thorkild Henningsen

Kastrupvænge 2-20 ved Saltværksvej
DK-2770, Kastrup
Kastrupgård, Tårnby

Torben Jensen Arkitektkontor A/S, arkitekter MAA

Kastrupvej 399, Tårnby
DK-2770, Kastrup
Katholm Gods, Grenaa

Ukendt

Katholm 1
DK-8500, Grenaa
Katrinedalsskolen, Vanløse

Kaj Gottlob

Vanløse Allé 44
DK-2720, Vanløse
Kattegatcentret, Grenaa

Arkitektfirmaet Kjær & Richter A/S, arkitekter MAA

Færgevej 4
DK-8500, Grenaa
Katuaq, Nordisk Kunst- og Kulturcenter i Nuuk (Godthåb), Grønland

Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Imaneq 21, Inuit Pladsen, Store Slette
DK-3900, Nuuk (Godthåb), Grønland
KAUF, Kaufhauskanal Metrozone, Hamburg, Tyskland

BIG, arkitekter MAA

IBA Hamburg, Am Zollhafen 12
D-20539, Hamburg, Tyskland
Kaysergården og Nybodergården, København

Ib & Jørgen Rasmussen, arkitekter MAA

Kronprinsessegade/Suensonsgade
DK-1114, København K
KEA Empire Campus, Københavns Erhvervsakademi

Bertelsen & Scheving Arkitekter MAA

Nørrebrogade 66, Guldbergsgade 29 N
DK-2200, København N
Keflavik Lufthavn, Island

Ene Cordt Andersen og Thorhallur Sigurdsson, Holm & Grut A/S, arkitekter MAA

Keflavik International Airport
IS-235, Keflavik, Island
Keldby Kirke, Stege, Møn

Ukendt

Præstegårdsstræde 6
DK-4780, Stege, Møn
Kennedy Arkaden, Aalborg

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

John F. Kennedys Plads
DK-9000, Aalborg
Kenya, tårnplanhuse

Vetle Jørgensen, arkitekt MAA


KE-?, Kenya
Keops Kollegierne Bispebjerg, København

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Fyrbødervej 10
DK-2400, København NV
Kerteminde

Ukendt

Strandgade, Langegade m.fl.
DK-5300, Kerteminde
Kerteminde Byhistoriske Arkiv

Poul Ingemann, arkitekt MAA

Strandgade 5, Nordre Kirkerist
DK-5300, Kerteminde
Kerteminde Fjord- og Bæltcenter

Isager og Stærmoses Tegnestue, arkitekter MAA

Margrethes Plads 1
DK-5300, Kerteminde
Kerteminde Havn

SvAJ og Tegnestuen B19, arkitekter MAA

Doseringen
DK-5300, Kerteminde
Kerteminde Toldkammer

Ukendt

Strandgade 3
DK-5300, Kerteminde
Kerteminde, Langegade 5-7/Vestergade 1 A-B, Andresens Købmandsgård

Ukendt

Kerteminde, Langegade 5-7/Vestergade 1 A-B, Andresens Købmandsgård
DK-5300, Kerteminde
Kerteminde, Langegade 8, Farvergården

Ukendt

Langegade 8
DK-5300, Kerteminde
Kerteminde, Præstegade 5, Muus'ke Købmandsgård

Ukendt

Præstegade 5
DK-5300, Kerteminde
Kerteminde, Strandgade 54?, Fru Sawyers hus

Carl Petersen

Strandgade 54?
DK-5300, Kerteminde
Kerteminde, Trollegades høkerbutik

Ukendt

Trollegade
DK-5300, Kerteminde
Ketting Kirke, Augustenborg, Als

Ukendt

Kirkevænget 2, Ketting
DK-6440, Augustenborg, Als
Kezmarok, Kesmark Protestantiske Kirke, Slovakiet (før Østrig-Ungarn)

Theophilus Hansen (1813-1891)

Hviezdoslavova 18
SK-06001, Kezmarok (Kesmark), Slovakiet
Kiel Schauspielhaus, Schleswig-Holstein, Tyskland

Dissing + Weitling Arkitektfirma A/S (se også Arne Jacobsen)

Holtenauer Strasse 103
D-24103, Kiel, Schleswig-Holstein, Tyskland
Kieler Pakhus, København (nedrevet)

C. F. Harsdorff

Toldboden, Toldbodgade
DK-1253, København K
Kifisia, Villa Tzannetakis, Grækenland

Yannos Politis, arkitekt MAA


GR-14562, Kifisia, Grækenland
Kikuyu Correspondance Course Unit, Kenya

Poul Kjærgaard & Partners, arkitekter MAA


KE-00902, Kikuyu, Kenya
Kildegården, Herlev

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Sennepshaven 5-85
DK-2730, Herlev
Kilden, Arbejdernes Forsamlingsbygning, Horsens

Viggo Norn

Kildegade 8
DK-8700, Horsens
Kildeparken (Springbanen), Gentofte

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Springbanen 9-25
DK-2820, Gentofte
Kildeparken, Kilden, Aalborg

Ukendt

Vesterbro, Gl. Kærvej
DK-9000, Aalborg
Kildeskovshallen, Gentofte

Karen og Ebbe Clemmensen, Tegnestuen Entasis ved Christian og Signe Cold, arkitekter MAA

Adolphsvej 25
DK-2820, Gentofte
Kimball Art Centers udbygning, Park City, Utah, USA

BIG, arkitekter MAA

638 Park Avenue
UT-84060, Park City, Utah, USA
Kingohusene (Romerhusene), Helsingør

Jørn Utzon

Kingosvej, Carl Plougsvej, Baggesensvej, Hauchsvej
DK-3000, Helsingør
Kingoskolen, Slangerup

Thure Nielsen & Rubow A/S, arkitekter MAA

Strandstræde 28 A
DK-3550, Slangerup
Kingston Farquhar College of Arts & Science, Jamaica

Poul Kjærgaard & Partners, arkitekter MAA

1, Argyle Road
JA-, Kingston 5, Jamaica W.I.
Kino-Palæet I, Frederiksberg (bombesprængt)

Axel Maar

Gammel Kongevej 60
DK-1850, Frederiksberg C
Kirke Såby, Hus i Englerup,

Box 25 Arkitekter MAA

Englerup Gade
DK-4060, Kirke Såby
Kirkjubøur, Kongsgården, Eysteroy, Færøerne

Ukendt

Kirkjubøur
FO-175, Kirkjubøur, Eysteroy, Færøerne
Kirkjubøur, Olavskolen, Streymoy, Færøerne

J. P. Gregoriussen og Curt von Jessen, arkitekter MAA


FO-175, Kirkjubøur, Streymoy, Færøerne
Kirstineparken, Hørsholm

Jørgen Bo og Vilhelm Wohlert, arkitekter MAA

Kirstineparken
DK-2970, Hørsholm
Kirstinevang/Egehøj I, Ballerup

Eleven (11) Design A/S ved Susse Fischer, arkitekt MAA, IDD

Egebjerg Bygade 129-179, Egebjerggård
DK-2750, Ballerup
Kirstinevang/Egehøj II, Ballerup

Tage Lyneborg, arkitekt MAA

Egebjerg Bygade 181-223, Egebjerggård
DK-2750, Ballerup
Kirunas nye rådhus, Krystallen, Sverige

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Det ny centrum
S-980 00, Kiruna, Sverige
Kirurgisk Akademi, København

Peter Meyn

Bredgade 62
DK-1260, København K
Kisumu Industrial Training Centre, Kenya

Poul Kjærgaard & Partners, arkitekter MAA

P.O. Box 1083
KE-?, Kisumu, Kenya
Kitsissuarsuit (Hunde Ejland), Aasiaat (Egedesminde), Grønland

Ukendt

Kitsissuarsuit (Hunde Ejland)
DK-3950, Aasiaat (Egedesminde), Grønland
Kjellerup bibliotek og kulturhus

Arkitema K/S, arkitekter MAA

Tinghusvej 16
DK-8620, Kjellerup
Klaksvik Posthus, Borðoy, Færøerne

J. P. Gregoriussen, arkitekt MAA


FO-700, Klaksvik, Borðoy, Færøerne
Klaksvik Tekniske Skole, Borðoy, Færøerne

J. P. Gregoriussen, arkitekt MAA

Nýggjaveg
FO-700, Klaksvik, Borðoy, Færøerne
Klampenborg Galopbane

Dissing + Weitling arkitektfirma a/s

Klampenborgvej 52
DK-2930, Klampenborg
Klampenborg Jernbanestation

Carl Wolf og Heinrich Wenck

Dyrehavevej 1
DK-2930, Klampenborg
Klampenborg og Charlottenlund Strandparker (Staunings Plæne)

Povl Baumann

Strandvejen
DK-2930, Klampenborg
Klampenborg Vandkur- og Søbadeanstalt og Cottageparken (delvis nedrevet)

M. G. Bindesbøll

Strandvejen 506
DK-2930, Klampenborg
Klampenborg, Anchersvej 6, Ishøys hus

Mogens Lassen

Anchersvej 6, Ordrup
DK-2930, Klampenborg
Klampenborg, Bloksbjerget 12

Frits Schlegel

Bloksbjerget 12
DK-2930, Klampenborg
Klampenborg, Christiansrovej 2, Tårbæk

Carsten Hoff og Susanne Ussing

Christiansrovej 2, Tårbæk
DK-2930, Klampenborg
Klampenborg, Dyrehavevej 26

Vilhelm Tvede

Dyrehavevej 26
DK-2930, Klampenborg
Klampenborg, Dyrehavevej 48

Carl Brummer

Dyrehavevej 48
DK-2930, Klampenborg
Klampenborg, Emiliekildevej 41, Lassens hus

Knud Peter Harboe

Emiliekildevej 41
DK-2930, Klampenborg
Klampenborg, enfamiliehus

Knud Peter Harboes Tegnestue, arkitekter MAA


DK-2930, Klampenborg
Klampenborg, Hvidørevej 24, Ellen Wanschers hus

Mogens Lassen

Hvidørevej 24
DK-2930, Klampenborg
Klampenborg, Klampenborgvej 10

Finn Groes-Petersen

Klampenborgvej 10
DK-2930, Klampenborg
Klampenborg, Kongehøjen 8

Arne Jacobsen

Kongehøjen 8
DK-2930, Klampenborg
Klampenborg, Rosavej 4, Ordrup (nedrevet)

Bent Helweg-Møller

Rosavej 4, Ordrup
DK-2930, Klampenborg
Klampenborg, Slotsalléen 9

Vagn Hjorth, arkitekt MAA

Slotsalléen 9 A
DK-2970, Klampenborg
Klampenborg, Strandvejen 399 B, Lipsøes hus

Erik Chr. Sørensen, arkitekt MAA

Strandvejen 399 B
DK-2930, Klampenborg
Klampenborg, Strandvejen 724, Stokkerup

Henning Hansen

Strandvejen 724, Springforbi
DK-2930, Klampenborg
Klampenborg, Strandvejen 859, Hegels Landsted, Hegnslund

Henning Hansen

Strandvejen 859, Springforbi
DK-2930, Klampenborg
Klampenborg, Sølystvej og Hvidørevej

Mogens Lassen

Sølystvej 3 A, 5, 7 og 9-11 samt Hvidørevej 24 og 28
DK-2930, Klampenborg
Klarskovgård (nu Hotel Comwell), Korsør

Viggo Møller-Jensen og Tyge Arnfred, arkitekter MAA

Korsør Lystskov 30
DK-4220, Korsør
Kleinkönigsförde slusekamre i Ejderkanalen, Schleswig-Holstein, Tyskland

H. E. Peymann

Schleswig-Holstein
D-24796, Kleinkönigsförde, Schleswig-Holstein, Tyskland
Klemensker Andelsbank, Bornholm

Jørn Appel

Lindevej 17
DK-3782, Klemensker, Bornholm
Kleppetunet, Klepp, Norge

Arkitektfirmaet Hvidt & Mølgaard, arkitekter MAA


N-4358, Klepp, Norge
Klintebækken, Sandkås, Allinge, Bornholm

G. M. Thamdrup

Klintebækken, Klinteløkken 2, Sandkås
DK-3770, Allinge, Bornholm
Klintegården, Århus

Ingeniør Hans Ove Christensen

Skovvejen 44-46
DK-8000, Århus C
Klitgården, Skagen

Ulrik Plesner I

Damstedvej 39 (Fredensklit)
DK-9900, Skagen
Klitterbyn, Ängelholm, Skåne, Sverige

Landskronagruppen ved Peter Broberg, arkitekt MAA

Havsbaden, Råbockavägen
S-262 63, Ängelholm, Sverige
Klokkergården og Degnegården, København

Povl Baumann, Knud Hansen, Alex Olsen, Vagn Kaastrup og Ole Buhl

Birkedommervej 70-86, Skoleholdervej 47-61 og 39-45, Smedetoften 16-38 og Præstelængen 1-29
DK-2400, København NV
Klosterkro Banegård, Klosterkrug, Schleswig-Holstein, Tyskland (nedrevet)

M. G. Bindesbøll

Klosterkrug
D-24878, Schleswig, Schleswig-Holstein, Tyskland
Klostermarksskolen, Roskilde

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Kongebakken 19-21
DK-4000, Roskilde
Klostermølle Tørrelade, Skanderborg

Ukendt

Klostermøllevej 48, Voerladegård
DK-8660, Skanderborg
KLP 1, Ørestad, København S

Dissing + Weitling arkitektfirma a/s

Arne Jacobsens Allé, Ørestad Syd
DK-2300, København S
Klædefabrikken, Odense

Niels Johannes Emil Schwanenflügel

Nedergade 42-44
DK-5000, Odense C
Kløvermarken, København (projekt A)

BIG, arkitekter MAA

Kløvermarksvej, Raffinaderivej, Uplandsgade
DK-2100, København S
Kløvermarken, København (projekt B)

Tegnestuen Vandkunsten A/S og Klar, arkitekter MAA

Kløvermarksvej, Raffinaderivej, Uplandsgade
DK-2300, København S
Knabstrup, Regstrup

Vilhelm Dahlerup

Knabstrupvej 51
DK-4420, Regstrup
Knebel, Solvej 1, Tved, Begtrup Vig

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Solvej 1, Tved
DK-8420, Knebel
Knebel, Vigen 1, Fejrup Strand, Helgenæs

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Vigen 1, Fejrup Strand
DK-8420, Knebel
Knebel, Vigen 37, Fejrup Strand, Helgenæs

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Vigen 37, Fejrup Strand, Helgenæs
DK-8420, Knebel
Knippelsbro, København

Kaj Gottlob

Knippelsbro
DK-1409, København K
Knoop Gods, Altenholz, Schleswig-Holstein, Tyskland

Axel Bundsen (1768-1832)

Gut Knoop, Knooper Dorfstraße
D-24161, Altenholz, Schleswig-Holstein, Tyskland
Knud Rasmussens Højskole, Sisimiut (Holsteinsborg), Grønland

Tage Nielsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA


DK-3911, Sisimiut (Holsteinsborg), Grønland
Knuthenborg, Bandholm

H. S. Sibbern, Bertelsen & Scheving Arkitekter ApS

Birketvej 1
DK-4941, Bandholm
Kobbertårnet, Plesner Svane Grønborg, København

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Pakhusvej 2/Amerika Plads 37
DK-2100, København Ø
KOE Kokbjerg, Kolding

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Kokbjerg 30
DK-6000, Kolding
Koglerne, Jyllinge

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Skovbrynet 1
DK-4040, Jyllinge
Kokkedal Blå-grønne Haveby

Schønherr Landskab og BIG arkitekter MAA

Holmegårds Plads, Egedalsvænge, Byengen, Nordengen, Skovengen og Engen
DK-2980, Kokkedal
Kokkedal Vest Plejecenter

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Kokkedal Vest
DK-2980, Kokkedal
Kokkedal, Karlebo, landstedet Hammershøj

Niels J. Holm, arkitekt MAA

Hammershøj, Hammershøjvej 5, Karlebo
DK-2980, Kokkedal
Kolding Business Park

Tegnestuen Mejeriet ApS, arkitekter MAA

Birkemosevej 23-31
DK-6000, Kolding
Kolding Byferie

Troels Hasner og Ole Justesen, arkitekter MAA

Kedelsmedgangen 2
DK-6000, Kolding
Kolding Golfbane

Cebra arkitekter MAA

Egtved Allé 10
DK-6000, Kolding
Kolding Gymnasium

A5 Tegnestuen A/S, arkitekter MAA

Skovvangen 10
DK-6000, Kolding
Kolding Havns kontorer

Lauge Juul's Tegnestue I/S, arkitekter MAA

Jens Holms Vej 1
DK-6000, Kolding
Kolding HF og VUC

RUM Arkitekter MAA

Kolding Bymidte
DK-6000, Kolding
Kolding Højskole

A5 Tegnestuen A/S, arkitekter MAA

Bertram Knudsens Vej
DK-6000, Kolding
Kolding Ketchercenter

Nøhr & Sigsgaard A/S, arkitekter MAA

Bramdrup Skovvej 30
DK-6000, Kolding
Kolding Kunsthåndværkerskole

KHR AS Arkitekter MAA

Ågade 10
DK-6000, Kolding
Kolding Multihus

Arkitema K/S, arkitekter MAA

Slotssøvejen 4, Banegårdspladsen 7, Slotsmøllen
DK-6000, Kolding
Kolding Mølle

Ukendt og Tegnestuen Mejeriet ApS, arkitekter MAA

Møllegården 1-3
DK-6000, Kolding
Kolding Rådhus

L. A. Winstrup, Ernst Petersen og Tegnestuen Mejeriet ApS, arkitekter MAA

Akseltorv 3
DK-6000, Kolding
Kolding Storcenter

Arkitektfirmaet Kjær & Richter A/S, arkitekter MAA

Skovvangen 42
DK-6000, Kolding
Kolding Sygehus (Sygehus Lillebælt)

Schmidt, Hammer & Lassen K/S og Creo, arkitekter MAA

Skovvangen 2-8
DK-6000, Kolding
Kolding Tekniske Skole, nu Kolding Realskole

Christian Fussing

Vesterbrogade 6
DK-6000, Kolding
Kolding Uddannelsescenter

A5 Tegnestuen A/S, arkitekter MAA

Skovvangen 10, Nørremarken
DK-6000, Kolding
Kolding Å-områdes byudvikling

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Kolding Å Campus
DK-6000, Kolding
Kolding, Akseltorv 2, Borchs Hus, Apoteker Reimichs Gård

Ukendt

Akseltorv 2
DK-6000, Kolding
Kolding, Dyrehavevej, Fuglehøj og Skådhus med Ernst Petersens eget hus

Ernst Petersen

Dyrehavevej 101 og 105
DK-6000, Kolding
Kolding, Fredensgade/Hollændervej

Gruppen for By- og Landskabsplanlægning ApS, Hvidt & Mølgaard, arkitekter MAA

Fredensgade/Hollændervej
DK-6000, Kolding
Kolding, Gl. Kongevej 10

Ernst Petersen

Gl. Kongevej 10
DK-6000, Kolding
Kolding, Helligkorsgade 18 og 20

Ukendt

Helligkorsgade 18 og 20
DK-6000, Kolding
Kolding, Jernbanegade 44

Christian Fussing

Jernbanegade 44
DK-6000, Kolding
Kolding, Slåenvej, Økohus 99

Nielsen, Nielsen & Nielsen, arkitekter MAA

Slåenvej 2-120, Bramdrupdam
DK-6000, Kolding
Kolding, Sydbanegade/Riberdyb

Tegnestuen Mejeriet ApS, arkitekter MAA

Sydbanegade/Riberdyb
DK-6000, Kolding
Kolding, Udsigten (Rødby)

Ernst Petersen, Axel Georg Jørgensen og Christian Svane

Udsigten 1-30
DK-6000, Kolding
Kolding, Villa Stockfleth

Arkitektgruppen Regnbuen ApS, MAA


DK-6000, Kolding
Koldingfjord Hotel, Radisson SAS

Bernhard og Valdemar Ingemann, Vilhelm Lauritzen AS, Arkitektfirmaet Jørgen Stærmose K/S, arkitekter MAA og Jeppe Aagaard Andersen, arkitekt MAA, MDL

Fjordvej 154
DK-6000, Kolding
Koldinghus Slotsruin, Kolding

Ukendt og Exners Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Markdanersgade 1, Slotsbanken
DK-6000, Kolding
Koldings Center for Erhverv og Uddannelse

Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Skovvangen 28-30
DK-6000, Kolding
Koldings gamle bydel

Ukendt

Akseltorv, Helligkorsgade m.fl.
DK-6000, Kolding
Kolind Lægepraksis

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Fasanvej 5
DK-8560, Kolind
Koltgården Lokalcenter, Hasselager

Sahl & Thomsen og Hans Knudsen, arkitekter MAA

Kunnerupvej 196, Kolt
DK-8361, Hasselager
Koltur, Færøerne

Ukendt

Koltur
FR-285, Koltur, Færøerne
Kommandantens Gaard, Ny Tøjhus, København

Arkitema K/S, arkitekter MAA

Klaksvigsgade, Weidekampsgade, Ny Tøjhus
DK-2300, København S
Kommandørgården, Rømø

Ukendt

Juvrevej 60, Toftum
DK-6792, Rømø
Kommunedata, KMD (nu Aab College), Aalborg

Jacob Blegvad A/S Arkitektkontor, arkitekter MAA

Hadsundvej 184
DK-9000, Aalborg
Kommunedata, KMD, Ballerup

Ole Meyer og KHR AS Arkitekter MAA

Lautrupparken 40
DK-2750, Ballerup
Kommunehospitalet, København

Christian Hansen (1803-1883)

Øster Farimagsgade 3-7
DK-1399, København K
Kommunernes Landsforening, KL, København

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Weidekampsgade 10, Ny Tøjhus
DK-2300, København S
Konfektionsbyen, København Ø

Stadsarkitektens Direktorat i København, MAA

Lersø Parkallé
DK-2100, København Ø
Kongelig Dansk Ambassade, Accra, Ghana

Max Gerlach, arkitekt MAA (1922-1991)

Dr. Isert Road 67, (8th. Avenue Extension) North Ridge
GH-?, Accra, Ghana
Kongelig Dansk Ambassade, Bangkok, Thailand

Erik Villefrance, arkitekt MAA (1915-1992)

10 Soi Attakam Prasit, South Sathom Road
TH-10120, Bangkok, Thailand
Kongelig Dansk Ambassade, Beijing, Kina

Bornebusch, Brüel & Selchau, arkitekter MAA

San Li Tun, Dong Wu Jie 1
CN-100600, Beijing, Kina
Kongelig Dansk Ambassade, Berlin, Tyskland

Nielsen, Nielsen & Nielsen, arkitekter MAA

Rauchstrasse 1
D-10787, Berlin Tiergarten, Tyskland
Kongelig Dansk Ambassade, Brasilia, Brasilien

Jørgen Bo og Vilhelm Wohlert, arkitekter MAA

Avenida das Nacões, Q 807, Lote 26
BR, Brasilia, Brasilien
Kongelig Dansk Ambassade, London, England

Arne Jacobsen, Dissing + Weitling, arkitekter MAA

55 Sloane Street
GB-SW1X 9SR, London, England
Kongelig Dansk Ambassade, Moskva, Rusland

KHR AS og Mikkelsen & Nørgård, arkitekter MAA

Prechistensky Pereulok 9
RUS-119034, Moskva, Rusland
Kongelig Dansk Ambassade, New Delhi, Indien

Vilhelm Lauritzen AS, arkitekter MAA

11, Aurangzeb Road
IN-110 011, New Delhi, Indien
Kongelig Dansk Ambassade, Ottawa, Canada

Jarl Heger, Karen og Ebbe Clemmensen, arkitekter MAA

420 Lisgar Road, Rockcliffe Park
CA, Ottawa, Canada
Kongelig Dansk Ambassade, Paris, Frankrig

Preben Hansen m.fl., arkitekter MAA

77, Avenue Marceau
F-75116, Paris, Frankrig
Kongelig Dansk Ambassade, Riyadh, Saudi Arabien

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Main Road One, Diplomatic Quarter
SA-11693, Riyadh, Saudi Arabien
Kongelig Dansk Ambassade, Tallinn, Estland

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Wismari 5
EE-15047, Tallinn, Estland
Kongelig Dansk Ambassade, Washington, USA

Vilhelm Lauritzen AS, arkitekter MAA

3200 Whitehaven Street, N.W.
US-20008-3683, Washington D.C., USA
Kongelig Dansk-Norsk Ambassade, Maputo, Mozambique

Vilhelm Lauritzen AS, arkitekter MAA

Avenida Julius Nyere Bi. 1162
MO, Maputo, Mozambique
Kongelig Veterinær- og Landbohøjskole. Danmarks Veterinær- og Jordbrugsbibliotek, Frederiksberg

Erik Møllers Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Bülowsvej 13
DK-2000, Frederiksberg
Kongelig Veterinær- og Landbohøjskoles forskningsinstitut, Frederiksberg

Erik Møllers Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Rolighedsvej 30, Bygning 2-74
DK-2000, Frederiksberg
Kongelige Bibliotek, Diamanten, København

Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Christians Brygge 31-33, Søren Kierkegaards Plads
DK-1219, København K
Kongelige Bibliotek, København

Hans J. Holm

Christians Brygge 8
DK-1219, København K
Kongelige Biblioteks centralmagasin og forskningsbibliotek, Humanistisk Forskningsbibliotek, Amager, København

Dissing + Weitling arkitektfirma a/s

Njalsgade 112, Ørestad
DK-2300, København S
Kongelige Danske Haveselskabs Have, Frederiksberg

Nicolai Eigtved, H. A. Flindt og E. Erstad-Jørgensen

Pile Allé 6
DK-2000, Frederiksberg
Kongelige Grønlandske Handels Plads

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Strandgade 100
DK-1401, København K
Kongelige Teater og Stærekassen, København

Vilhelm Dahlerup & Ove Petersen, Holger Jacobsen, Nils Koppel, KHR AS Arkitekter og Erik Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Kongens Nytorv 9 og August Bournonvilles Passage 8 (før Tordenskjoldsgade 8)
DK-1055, København K
Kongelige Teater, Teaterfuglen, København (projekt)

Sverre Fehn, arkitekt MNAL

Kongens Nytorv 9 og August Bournonvilles Passage 8 (før Tordenskjoldsgade 8)
DK-1050, København K
Kongelige Teaters nybygning, København (projekt)

Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Sankt Annæ Plads, Kvæsthusgade
DK-1250, København K
Kongelige Teaters nye skuespilhus, København

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Sankt Annæ Plads 36
DK-1250, København K
Kongens Bryghus (Marstrands Maltmølle, Kroneølbryggeriet), Frederiksberg (nedrevet)

Henning Wolff

Vodroffsvej 25
DK-1900, Frederiksberg C
Kongens Bryghus, Carlsberg, København

Vilhelm Lauritzen AS, arkitekter MAA

Rahbeks Allé 3
DK-1749, København V
Kongens Have (Rosenborg Have), København

Hans van Steenwinckel den Yngre, C. F. Harsdorff og Peter Meyn

Gothersgade, Øster Voldgade, Sølvgade, Kronprinsessegade
DK-1123, København K
Kongens Kær Udsigtsplatform, Vejle

Intern Byg Vejle Kommune

Ribe Landevej 170
DK-7100, Vejle
Kongens Lyngby, Argentinavej 11, Carla og Axel Jürgensens eget hus i Brede

Carla og Axel Jürgensen, arkitekter MAA

Argentinavej 11, Brede
DK-2800, Kongens Lyngby
Kongens Lyngby, Bjælkevangen 15, Bertel Udsens eget hus i Hjortekær

Bertel Udsen, arkitekt MAA

Bjælkevangen 15, Hjortekær
DK-2800, Kongens Lyngby
Kongens Lyngby, Caroline Amalievej

Povl Baumann

Caroline Amalievej
DK-2800, Kongens Lyngby
Kongens Lyngby, Dyrehavegårdsvej 8 og 18

Ferdinand Meldahl

Dyrehavegårdsvej 8 og 18
DK-2800, Kongens Lyngby
Kongens Lyngby, Egegårdsvej 24 C

Anne Beim og Thomas Nybo Rasmussen

Egegårdsvej 24 C, Ørholm
DK-2800, Kongens Lyngby
Kongens Lyngby, Hjortekær, Jørgen Bos eget hus

Jørgen Bo, arkitekt MAA

Hjortekær
DK-2800, Kongens Lyngby
Kongens Lyngby, Hvidegårdsparken 81

Ole Meyer, arkitekt MAA

Hvidegårdsparken 81
DK-2800, Kongens Lyngby
Kongens Lyngby, Klampenborgvej 37

Arne Jacobsen

Klampenborgvej 37
DK-2800, Kongens Lyngby
Kongens Lyngby, Langs Hegnet 18 A, Kaj Gottlobs eget sommerhus

Kaj Gottlob

Langs Hegnet 18 A
DK-2800, Kongens Lyngby
Kongens Lyngby, Lyngby Hovedgade, Svorin

Dissing + Weitling arkitektfirma a/s

Lyngby Hovedgade
DK-2800, Kongens Lyngby
Kongens Lyngby, Norgesvej 5 A, Marianne Jørgensens eget hus

Marianne Jørgensen

Norgesvej 5 A
DK-2800, Kongens Lyngby
Kongens Lyngby, Nybrovej 247, Cloudy House

Lasc Studio, Jonas Labbé og Johannes Schotanus

Nybrovej 247
DK-2800, Kongens Lyngby
Kongens Lyngby, Toftegårdsvej 3 A og B, Sophus Lunds Blomsterhave

Box 25 Arkitekter MAA

Toftegårdsvej 3 A og B
DK-2800, Kongens Lyngby
Kongens Nytorv, København

Stadsarkitektens Direktorat i København, MAA

Kongens Nytorv
DK-1050, København K
Kongenshus Mindepark, Viborg

H. G. Skovgaard og C. Th. Sørensen

Vestre Skivevej 142, Daugbjerg
DK-8800, Viborg
Kongernes Jelling, Jellinghøjene og Jellingstenene

Ukendt, Wohlert Arkitekter og Nobel Arkitekter A/S, MAA

Gormsgade 23
DK-7300, Jelling
Kongeskærskolen, Allinge, Bornholm

Preben Hansen, Finn Monies og Gunnar Jensen

Strandvejen 14
DK-3770, Allinge, Bornholm
Kongsdal cementfabrik, Mariager

Ukendt

Daniavej, Kongsdal, Assens
DK-9550, Mariager
Kontorbyhus i Nyhavn, København

Vilhelm Lauritzen AS, arkitekter MAA

Nyhavn 4
DK-1051, København K
Kontrol- og Vedligeholdelsescenter, KVC, Ørestad, København

KHR AS Arkitekter MAA

Ørestads Boulevard, Ørestad Syd
DK-2300, København S
Kooperativ Byggeindustri, KBI's hovedsæde, København

KBI's Arkitektafdeling, arkitekter MAA

Ragnagade 7
DK-2100, København Ø
Kordegården, Risskov

Stig Bredstrups Tegnestue, arkitekter MAA

Skejbyvej 45-447
DK-8240, Risskov
Korsagerskolen, Brønshøj

Magnus L. Stephensen

Gislingevej 14, Husum
DK-2700, Brønshøj
Korsgadehallen, København

BBP Arkitekter A/S, arkitekter MAA

Korsgade 29-31
DK-2200, København N
Korsør Blusfyr

Ukendt

Halsskov
DK-4220, Korsør
Korsør Fæstningstårn

Ukendt

Søbatteriet 7
DK-4220, Korsør
Korsør Glasværk

Ukendt

Norvangen 3
DK-4220, Korsør
Korsør Havneboliger

Holscher Arkitekter A/S, arkitekter MAA

Pier II, Havnen
DK-4220, Korsør
Korsør, Algade 25, Rasmus Langelands Gård

Hans Næss

Algade 25
DK-4220, Korsør
Korsør, Algade 31, Stapels Gård

Gehrdt Bornebusch, kgl. bygningsinspektør, arkitekt MAA

Algade 31
DK-4220, Korsør
Korsør, Skovvej 85

Rasmus Peter Rasmussen

Skovvej 85
DK-4220, Korsør
KPMG, Frederiksberg

3xN (Nielsen, Nielsen & Nielsen), arkitekter MAA

Osvald Helmuths Vej 4
DK-2000, Frederiksberg
Krabbesholm, Skibby

H. S. Sibbern

Krabbesholmvej 14, Gershøj
DK-4050, Skibby
Krabbesholm, Skive

Ukendt og Atelier Bow-Wow, Japan

Krabbesholm Allé 15
DK-7800, Skive
Krakow Johannes Paul II Center, Polen (projekt)

Holgaard A/S arkitekter MAA

De Hvide Søer
PL-31-000, Krakow, Polen
Krathuset, Krathusvej, Ordrup Krat (nedrevet)

M. G. Bindesbøll

Krathusvej
DK-2820, Gentofte
Krausesvejs Vuggestue, København

Stadsarkitektens Direktorat i København, MAA

Krausesvej 4-6
DK-2100, København Ø
Krempe Kirche, Sankt Peter Kirke, Schleswig-Holstein, Tyskland

C. F. Hansen (1756-1845) og F. C. Heylmann d.æ.

Am Kirchhof 1
D-25361, Krempe, Schleswig-Holstein, Tyskland
Krengerup, Glamsbjerg

Hans Næss

Krengerupvej 96
DK-5620, Glamsbjerg
Krenkerup, Sakskøbing

Ukendt

Krenkerupvej 33
DK-4990, Sakskøbing
Kristen Videnskabs Kirke (Vineyard), Frederiksberg

Erik Chr. Sørensen, arkitekt MAA

Nyvej 7
DK-1851, Frederiksberg C
Kristianopel, Blekinge, Sverige

Christian IV

Kristianopel, Blekinge Län
S-371 83, Karlskrona, Sverige
Kristiansand, Norge

Ukendt og Christian IV

Kvadraturen
N-4604, Kristiansand, Norge
Kristianslyst, Thisted

Cubo Arkitekter ApS, MAA

Kristianslyst
DK-7700, Thisted
Kristianssand, Tangen VGS, Norge

3xN (Nielsen, Nielsen & Nielsen), arkitekter MAA

Nye Tangen, Haven
N-4601, Kristianssand, Norge
Kristianstad ny bydel, Sverige

Erik Bystrup, arkitekt MAA


S-291 50, Kristianstad, Sverige
Kristianstad, Härlövs änger, Sverige (projekt)

Johan Otto von Spreckelsen, Erik Bystrup og Knud Vaaben, arkitekter MAA

Härlövs änger
S-291 61, Kristianstad, Sverige
Kristianstad, Skåne, Sverige

Ukendt og Christian IV

Västra Boulevarden m.fl.
S-291 32, Kristianstad, Skåne, Sverige
Kristiansund Opera, Norge

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Fosnagata 13
N-6509, Kristiansund N, Nordmøre, Norge
Kristkirken, København

Valdemar Koch

Enghave Plads 18
DK-1670, København V
Kristrup Sognegård ved Randers

Exners Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Præstegårdsvej 2
DK-8900, Randers
Kroggården, Bro, Augustenborg, Als

Ukendt

Gammel Brovej 7, Bro
DK-6440, Augustenborg, Als
Krogholmgård, Vedbæk

Jan W. Hansen aps, arkitekter MAA

Krogholmgårdsvej 1, Trørød
DK-2950, Vedbæk
Krogstenshave, Hvidovre

Bo Frederiksen & Jan Knudsen ApS, arkitekter MAA

Karise Allé 29
DK-2650, Hvidovre
Kromann Reumert, København

Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Sundkrogsgade, Kalkbrænderihavnen
DK-2100, København Ø
Kronborg, Helsingør

Hans von Dieskau, Hans van Paeschen, Antonius van Opbergen og Hans van Steenwinckel d. y. (bygmestre)

Kronborg 1 B
DK-3000, Helsingør
Kronjylland Sparekasse, Randers

Nielsen, Nielsen & Nielsen, arkitekter MAA

Tronholmen 1, Postboks 150
DK-8960, Randers SØ
Krummbek, Lasbek (Barkhorst), Stormarn, Schleswig-Holstein, Tyskland

C. F. Hansen (1756-1845)

Gut Krumbek, Lindenallée
D-23847, Lasbek (Barkhorst), Stormarn, Schleswig-Holstein, Tyskland
Krystalklar, Oslo, Norge (projekt)

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA og Kristin Jarmund Arkitekter, Norge

Biskop Gunnerus' Gate 14, Vaterland
N-0185, Oslo, Norge
Ksar el Boukharis Tekniske Uddannelsescenter, Algeriet

Vilhelm Wohlert og Hans Munk Hansen, arkitekter MAA

Ksar el Boukhari
AL-?, Ksar el Boukhari, Algeriet
KU Science Fødevarebygning, Frederiksberg

Wiberg Arkitekter og Witraz/Rambøll, arkitekter MAA

Rolighedsvej 86
DK-2000, Frederiksberg
Kuala Lumpur, bydelsplan, Malaysia

Skaarup & Jespersen, arkitekter MAA og byplanlæggere A/S

Taman Desa Perdana
MA-?, Kuala Lumpur, Malaysia
Kuben i Paris, Grande Arche, Frankrig

Johan Otto von Spreckelsen, MAA og Paul Andreu

1, parvis de la Défense
F-92044, Paris 18, Frankrig
Kumasi Kwame Nkrumah University of Science and Technology, Ghana

Max Gerlach, arkitekt MAA (1922-1991) og Gillies-Reyburn

Private Mail Bag, KNUST
GH, Kumasi, Ghana
Kumasi, Danafco, Ghana

Max Gerlach, arkitekt MAA (1922-1991)


GH, Kumasi, Ghana
Kungälvs Sjukhus, Sverige

A.A.R.T. ApS, arkitekter MAA og Sweco Arkitekter

Lasarettsgatan
S-442 83, Kungälv, Sverige
Kunstnerisk Uddannelsescenter, Holmen, København

C. T. Andersen og Cubo Arkitekter ApS, MAA

Theodor Christensens Plads 1, Per Knutzons Vej 5 og Leo Mathisens Vej 1, Holmen
DK-1434, København K
Kurstedsparken, Ronneby, Sverige

Sven-Ingvar Andersson og Henrik Pøhlsgaard, arkitekter MDL

Kurpromenaden, Kurstedsparken
S-372 36, Ronneby, Sverige
Kuwait SAS-hotel

Gunnar Bertelsen & Partners og Arkitektgruppen Hauser Plads, arkitekter MAA


KU-?, Kuwait City, Kuwait
Kuwaits Nationalbank

Dissing + Weitling arkitektfirma a/s + Arne Jacobsen og Otto Weitling Ass.

Abdullah Al Ahmad Street, Sharq, P. O. Box 95 Safat
KWT-13001, Kuwait
Kuwaits Parlament

Utzon Associates

Central Street, Abu Baker Street, Al Hilali Street
KWT-22028, Kuwait
Kvadrat Boligtekstiler, Ebeltoft

Poulsen og Therkildsen ApS, MAA

Lundbergsvej 10
DK-8400, Ebeltoft
Kvaglundskolen, Esbjerg

Arkitektfirmaet Poul Kjærgaard a.s., arkitekter MAA

Askekrattet 4
DK-6705, Esbjerg Ø
Kvarteret Slottet, Helsingborg, Sverige

Henrik Jais-Nielsen, arkitekt MAA, og Mats White, Arkitekter AB

S:t Peders Gata, Östra Vallgatan
S-251 89, Helsingborg, Sverige
Kvindelig Læseforening, København

Ulrik Plesner I og Aage Langeland-Mathiesen

Gammel Mønt 1
DK-1117, København K
Kvindemuseet og Barndommens Museum, Århus Gamle Rådhus

C. G. F. Thielemann, S. F. Kühnel, Stadsarkitekten i Århus og Dorte Mandrup Arkitekter ApS, arkitekter MAA

Domkirkepladsen 5, Mejlgade 1
DK-8000, Århus C
Kyllingemoderen, Rønne, Bornholm

Murermester Ove Petersen

Segenvej 49
DK-3720, Aakirkeby, Bornholm
Kystens Perle, Snekkersten

Max Louw

Kystvejen 130
DK-3070, Snekkersten
Kythira, Villa i Grækenland

Brüel & Nørgaard, arkitekter MAA


GR-801 00, Kythira, Grækenland
Kärnan, Helsingborg, Sverige

Ukendt

Slottshagsgatan
S-252 21, Helsingborg, Sverige
Kærsgård, Brenderup, Fyn

Johan Andreas Meyer

Rugårdsvej 160
DK-5464, Brenderup Fyn
Kópavogur ved Reykjavik, Island (projekt)

Palle Lindgaard, arkitekt MAA og Torsteinn Helgason


IS-200, Kópavogur, Island
Königshof, Nye Hus, Krempe, Tyskland

Ukendt

Rathausstrasse 18
D-25361, Krempe, Schleswig-Holstein, Tyskland
København

Ukendt

Middelalderbyen
DK-1000, København K
København

Ukendt

Middelalderbyen
DK-1000, København K
København, A. L. Drewsensvej 2, A. L. Drewsens hus

Harald Drewsen

A. L. Drewsensvej 2
DK-2100, København Ø
København, Aabenraa 8, A Hereford Beefstouw (ophørt)

Skaarup & Jespersen, arkitekter MAA og byplanlæggere A/S

Aabenraa 8
DK-1124, København K
København, Abel Cathrines Gade 12

Tage Lyneborg, arkitekt MAA

Abel Cathrines Gade 12
DK-1654, København V
København, Abel Cathrines Gade 8-10

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Abel Cathrines Gade 8-10, Vesterbro
DK-1654, København V
København, Absalonsgade 31-39

Nøhr & Sigsgaard A/S, arkitekter MAA

Absalonsgade 31-39
DK-1658, København V
København, Absalonsgade 36-44

Thure Nielsen & Rubow A/S, arkitekter MAA

Absalonsgade 36-44
DK-1658, København V
København, Admiralgade

Ukendt

Admiralgade
DK-1066, København K
København, Amagerbrogade 4-16, Håbet

Charles I. Schou og Valdemar Dan

Amagerbrogade 4-16
DK-2300, København S
København, Amagergade

Erik Møllers Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Amagergade 7, 9 og 11
DK-1423, København K
København, Amagertorv 6, Mathias Hansens Gård

Ukendt

Amagertorv 6
DK-1160, København K
København, Amaliegade 15-17

Nicolai Eigtved

Amaliegade 15-17
DK-1256, København K
København, Amaliegade 18, Det gule Palæ

Nicolas-Henri Jardin

Amaliegade 18
DK-1256, København K
København, Amaliegade 25

Lauritz de Thurah

Amaliegade 25
DK-1256, København K
København, Amaliegade 37-41

C. F. Harsdorff

Amaliegade 37-41
DK-1256, København K
København, August Bournonvilles Passage 1-1b (før Tordenskjoldsgade 1), Brønnums Hus

Ferdinand Jensen

August Bournonvilles Passage 1-1b (før Tordenskjoldsgade 1)
DK-1055, København K
København, Australiensvej, Skipperforeningen

Henning Hansen

Australiensvej 29-33
DK-2100, København Ø
København, Baggesensgade 5

Floyd Stein og Niels Herskind

Baggesensgade 5
DK-2200, København N
København, Baldersgade 20-22

Box 25 Arkitekter MAA

Baldersgade 20-22
DK-2200, København N
København, Bergensgade 10

Ulrik Plesner I

Bergensgade 10
DK-2100, København Ø
København, Bergensgade, Peberbøssen

Carl Brummer

Bergensgade
DK-2100, København Ø
København, Birkegade 4-6, tagterrasse og penthouse

JDS, Julien de Smedt, arkitekter MAA

Birkegade 4-6
DK-2200, København N
København, Blegdammen 90

Bernhard Seidelin

Blegdammen 90
DK-2100, København Ø
København, Borgbjergsvej m.fl.

Tegnestuen DOMUS ApS, arkitekter MAA

Borgbjergsvej 1-13, Peter Sabroesgade 17-27, Sydhavnsgade 2-10
DK-2450, København SV
København, Bredgade 12

Ladner Meier Architekten, Zürich

Bredgade 12
DK-1260, København K
København, Bredgade 23, Claus Biehls Gård (nedrevet)

Christoph Marselis?

Bredgade 23 (Norgesgade)
DK-1260, København K
København, Bredgade 24/Sankt Annæ Plads 2

N. S. Nebelong

Bredgade 24, Sankt Annæ Plads 2
DK-1260, København K
København, Bredgade 26, Lindencrones Palæ

Nicolai Eigtved

Bredgade 26
DK-1260, København K
København, Bredgade 33, o.g.

Vilhelm Valdemar Petersen

Bredgade 33, gården
DK-1260, København K
København, Bredgade 34-36, Den Kongelige Silkefabrik

Nicolai Eigtved?

Bredgade 34-36 (Norgesgade)
DK-1256, København K
København, Bredgade 38

Andreas Hallander

Bredgade 38
DK-1260, København K
København, Bredgade 4/Store Strandstræde 3

H. C. Tybjerg

Bredgade 4 og Store Strandstræde 3
DK-1260, København K
København, Bredgade 41

J. Theodor Zeltner

Bredgade 41
DK-1260, København K
København, Bredgade 60/Fredericiagade, Titkens Gård

Lauritz de Thurah

Bredgade 60 og Fredericiagade
DK-1260, København K
København, Bredgade 63-65

Ferdinand Jensen

Bredgade 63-65
DK-1260, København K
København, Bregnegangen 9

Lene Mirdal og Baki Katsinis, arkitekter MAA

Bregnegangen 9
DK-2300, København S
København, Brolæggerstræde 5

Vilhelm Wohlert, arkitekt MAA

Brolæggerstræde 5
DK-1211, København K
København, Christian IX's Gade 6, 8 og 10

Eugen Jørgensen

Christian IX's Gade 4-6 og 8-10, Ny Østergade 25 og 34 samt Gothersgade 43-45 m.fl.
DK-1111, København K
København, Classensgade 21

Tegnestuen Søren Juel, arkitekter MAA

Classensgade 21
DK-2100, København Ø
København, Colbjørnsensgade 3

E. Gundtzmann

Colbjørnsensgade 3
DK-1652, København V
København, Dannebrogsgade 18

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Dannebrogsgade 18
DK-1660, København V
København, Egegade 20

Tegnestuen Møllen ApS, arkitekter MAA, PAR

Egegade 20
DK-2200, København N
København, Enebærvej 11, Grøndalsvænge

Ivar Bentsen og akademielever

Enebærvej 11
DK-2400, København NV
København, Enghavevej 82

Arkitema K/S, arkitekter MAA

Enghavevej 82
DK-2450, København SV
København, Enghavevej 92-142

Knud Hansen

Enghavevej 92-142
DK-2450, København SV
København, Eriksgade 1-15 og 2-18, Byøkologisk fornyelse på Vesterbro

KBI's Arkitektafdeling, arkitekter MAA

Eriksgade 1-15 og 2-18
DK-1708, København V
København, Eskildsgade 24-26

Frank Maali og Gemma Lalanda, arkitekter MAA

Eskildsgade 24-26
DK-1657, København V
København, Ewaldsgade 5

N. S. Nebelong

Ewaldsgade 5
DK-2200, København N
København, Ewaldsgade 9, J. D. Herholdts eget hus

J. D. Herholdt

Ewaldsgade 9
DK-2200, København N
København, Fiolstræde 18

Ukendt

Fiolstræde 18
DK-1171, København K
København, Fredericiagade 21, Hansens Palæ

Jørgen Hansen Koch

Fredericiagade 21 (Bredgade 55)
DK-1310, København K
København, Frederiksgade 19-21

J. A. Stillmann

Frederiksgade 19-21
DK-1265, København K
København, Frederiksholms Kanal 16-18

H. C. Stilling

Frederiksholms Kanal 16-18
DK-1220, København K
København, Gammel Mønt 41

Ukendt

Gammel Mønt 41
DK-1117, København K
København, Gammel Torv 8-10, Alexandrahus

Ulrik Plesner I

Gammel Torv 8-10
DK-1457, København K
København, Gammel Vartov Vej 2, Ryvang

Einar Ambt og Axel Preisler

Gammel Vartov Vej 2, Ryvang
DK-2900, Hellerup
København, Gammel Vartov Vej 22

Aage Rafn

Gammel Vartov Vej 22, Ryvang
DK-2900, Hellerup
København, Gasværksvej 31, typisk Vesterbro-hus

Ukendt

Gasværksvej 31
DK-1656, København V
København, Gernersgade 69, Lorentzens Stiftelse

Ib Lunding

Gernersgade 69
DK-1319, København K
København, Gothersgade 109, Tysk Reformert Menighedsbygning

Ludvig Knudsen

Gothersgade 109
DK-1123, København K
København, Gothersgade 137

Henrik Hagemann

Gothersgade 137
DK-1123, København K
København, Gothersgade 143, Kunstnerhjemmet

Henrik Hagemann

Gothersgade 143
DK-1123, København K
København, Gothersgade 26/Borgergade 24

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Gothersgade 26/Borgergade 24
DK-1123, København K
København, Gothersgade 8-10, Boltens Gård

Ukendt, CBD Arkitekter ApS

Gothersgade 8-10, St. Kongensgade 5-19
DK-1123, København K
København, Gråbrødretorv 1-9

J. C. Krieger

Gråbrødretorv 1-9
DK-1154, København K
København, Grønningen 7-9/Hammerensgade 8

Ib Lunding

Grønningen 7-9, Hammerensgade 8
DK-1270, København K
København, Guldbergsgade 4-6/Nørre Allé 3

Marianne Ingvartsen, arkitekt MAA

Guldbergsgade 4-6 og Nørre Allé 3
DK-2200, København N
København, Halfdansgade 8

Kasper Danielsen, arkitekter MAA

Halfdansgade 8
DK-2300, København S
København, Halmtorvet

Stadsarkitektens Direktorat i København, MAA

Halmtorvet
DK-1700, København V
København, Halmtorvet 26-30 og Gasværksvej 35, Prangerhuset

Nova 5 Arkitekter A/S, arkitekter MAA

Halmtorvet 26-30 og Gasværksvej 35
DK-1700, København V
København, Havnegade 23 (Navigationsskolen)

Ferdinand Meldahl

Havnegade 23
DK-1058, København K
København, Havnegade 29, Levins hus

J. D. Herholdt

Havnegade 29
DK-1058, København K
København, Hindegade skole (nedlagt)

J. A. Stillmann

Hindegade 4, Fredericiagade 39
DK-1303, København K
København, Hjalmar Brantings Plads 5

Ulrik Plesner I

Hjalmar Brantings Plads 5
DK-2100, København Ø
København, Hollænderdybet, Borgerbo

Henning Hansen og Louis Hygom

Hollænderdybet
DK-2300, København S
København, Hovedvagtsgade/Ny Østergade

Ferdinand Meldahl

Hovedvagtsgade/Ny Østergade
DK-1103, København K
København, Hulgårdsvej 1-17

Thorkild Henningsen og Ivar Bentsen

Hulgårdsvej 1-17
DK-2400, København NV
København, Hulgårdsvej 10 B

Povl Baumann

Hulgårdsvej 10 B
DK-2400, København NV
København, Hulgårdsvej 54-70

Thorkild Henningsen

Hulgårdsvej 54-70
DK-2400, København NV
København, Husumgade (Havremarkens) Skole (nedlagt)

Ludvig Fenger

Husumgade 44
DK-2200, København N
København, Højbro Plads 2

H. C. Tybjerg

Højbro Plads 2
DK-1200, København K
København, Højbro Plads 8, American Express Bank (nedlagt)

Arne Jacobsen

Højbro Plads 8
DK-1200, København K
København, Jagtvej 78-114

Christian Mandrup-Poulsen

Jagtvej 78-114
DK-2100, København Ø
København, Jagtvejens Skole (ændret)

Ludvig Fenger

Jagtvej 34
DK-2200, København N
København, Jens Juels Gade 13, Ombygning af et Kartoffelrækkehus,

Holm & Grut A/S, arkitekter MAA

Jens Juels Gade 13
DK-2100, København Ø
København, Kastelsvej 10, Kastelshaven

Ivar Bentsen og Peter Nielsen

Kastelsvej 10
DK-2100, København Ø
København, Kattesundet 18

C. C. Martens

Kattesundet 18
DK-1458, København K
København, Klareboderne 3, Gyldendal

Abraham Stoy?

Klareboderne 3
DK-1115, København K
København, Klerkegade 25 A-F, Den Wintherfeldske Stiftelse

Ukendt

Klerkegade 25 A-F
DK-1308, København K
København, Klerkegade 25 G-H, Den Treschowske Stiftelse

Ukendt

Klerkegade 25 G-H
DK-1308, København K
København, Knabrostræde 19/Kompagnistræde 19

J. M. Quist

Knabrostræde 19, Kompagnistræde 19
DK-1210, København K
København, Kristianiagade 1

Andreas Clemmensen

Kristianiagade 1
DK-2100, København Ø
København, Kristianiagade 12 A

Vilhelm Tvede

Kristianiagade 12 A
DK-2100, København Ø
København, Kristianiagade 5 (russisk ambassade)

Vilhelm Dahlerup

Kristianiagade 5
DK-2100, København Ø
København, Kronprinsensgade 5

C. C. Martens

Kronprinsensgade 5
DK-1458, København K
København, Kronprinsessegade 26-28

J. H. Rawert

Kronprinsessegade 26-28
DK-1306, København K
København, Kronprinsessegade 36-42

Thomas Blom

Kronprinsessegade 36-42
DK-1306, København K
København, Krøyers Plads

Cobe og Vilhelm Lauritzens Tegnestue, arkitekter MAA

Krøyers Plads
DK-1404, København K
København, Krøyers Plads, København (projekt 2)

Henning Larsens Tegnestue, BIG og Kim Utzon. arkitekter MAA

Krøyers Plads 2, Strandgade
DK-1404, København K
København, Krøyers Plads, Mini Manhattan, København (projekt 1)

EEA, Erick van Egeraat Ass. Architects

Krøyers Plads 2, Strandgade
DK-1404, København K
København, Købmagergade 33, Postgården

Philip de Lange

Købmagergade 33
DK-1250, København K
København, Købmagergade, Kultorvet og Hauser Plads

Polyform, arkitekter MAA og Karres en Brands Landschapstarchitecten bv

Købmagergade, Kultorvet og Hauser Plads
DK-1150, København K
København, Larsbjørnsstræde 3

Fritz Koch

Larsbjørnsstræde 3
DK-1454, København K
København, Larslejsstræde Pigeskole

Ludvig Fenger

Larslejsstræde 5
DK-1451, København K
København, Lavendelstræde 1/Hestemøllestræde 2

L. L. Thrane og J. L. Thrane?

Lavendelstræde 1, Hestemøllestræde 2
DK-1462, København K
København, Lille Strandstræde 12

Alfred Homann, arkitekt MAA

Lille Strandstræde 12
DK-1254, København K
København, Lille Strandstræde 14, Hallings Gård

Hans Næss?

Lille Strandstræde 14
DK-1254, København K
København, Lille Strandstræde 6, Verrayon's Hus

Nicolas-Henri Jardin?

Lille Strandstræde 6
DK-1254, København K
København, Lundsgade 4

Fritz Koch

Lundsgade 4
DK-2100, København Ø
København, Magstræde 17-19

Ukendt

Magstræde 17-19
DK-1204, København K
København, Matthæusgade 19, Saxogade 52-62, Saxobo

Fællestegnestuen A/S, arkitekter MAA

Matthæusgade 19, Saxogade 52-62
DK-1662, København V
København, Nansensgade 23-33

Tegnestuen DOMUS ApS, arkitekter MAA

Nansensgade 23-33
DK-1366, København K
København, Niels Juels Gade 6 (nedrevet)

Ove Petersen

Niels Juels Gade 6
DK-1059, København K
København, Nikolaj Plads 7-13

P. C. Hagemann

Nikolaj Plads 3-13
DK-1067, København K
København, Njalsgade 22 m.fl.

Thorvald Gundestrup

Njalsgade, Islands Brygge, Egilsgade, Isafjordsgade
DK-2300, København S
København, Ny Carlsbergvej 3, Reflex 91

Box 25 Arkitekter MAA

Ny Carlsbergvej 3
DK-1760, København V
København, Ny Carlsbergvejens (Ny Vesterbro) Skole

Hans Wright og Stadsarkitektens Direktorat i København

Ny Carlsbergvej 35
DK-1760, København V
København, Ny Vestergade 13, Grevinde Danners Palæ, Dansk Arbejdsgiverforening

Ukendt og Preben Hansens Tegnestue, arkitekter MAA

Ny Vestergade 13
DK-1471, København K
København, Ny Østergade, Tactus Smykkegalleri (flyttet)

Dissing + Weitling arkitektfirma a/s

Ny Østergade
DK-1101, København K
København, Nybrogade 12, Zieglers Gård

Philip de Lange, Anders Hegelund & Lars Hegelund I/S, arkitekter MAA

Nybrogade 12
DK-1203, København K
København, Nyhavn 18

Erik Møllers Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Nyhavn 18
DK-1051, København K
København, Nyhavn 31

Alfred Homann, arkitekt MAA

Nyhavn 31 A, B, C, D, J og K
DK-1051, København K
København, Nyhavn 31 G og H

Alfred Homann, arkitekt MAA

Nyhavn 31 G og H
DK-1051, København K
København, Nyhavn 31, lejlighed

Peter L. Stephensen, MAA

Nyhavn 31
DK-1051, København K
København, Nyhavn 9

Ukendt

Nyhavn 9
DK-1051, København K
København, Nyropsgade 18 (Jespersen & Søn)

Arne Jacobsen

Nyropsgade 18
DK-1602, København V
København, Nøkkerosevej 55, Nini Leimand og Kåre Rønnes eget hus

Nini Leimand og Kåre Rønne

Nøkkerosevej 55, Emdrup
DK-2400, København NV
København, Nørre Voldgade 30

Fritz Koch og Gotfred Tvede

Nørre Voldgade 30
DK-1358, København K
København, Nørre Voldgade 5

Valdemar Ingemann

Nørre Voldgade 5
DK-1358, København K
København, Nørrebrogade 9, Alderstrøst

Theodor Sørensen

Nørrebrogade 9
DK-2200, København N
København, Nørregade 13

J. C. Krieger

Nørregade 13
DK-1165, København K
København, Nørregade 28

G. F. Hetsch

Nørregade 28
DK-1165, København K
København, Odensegade 23-25

Axel Preisler og Povl Baumann

Odensegade 23-25
DK-2100, København Ø
København, Oehlenschlägersgade Skole

Andreas Clemmensen

Oehlenschlägersgade 57
DK-1663, København V
København, Ole Suhrs Gade 10, Lyngbyes skole

Ludvig Fenger

Ole Suhrs Gade 10
DK-1354, København K
København, Olfert Fischers Gade m.fl.

KBI's Arkitektafdeling, arkitekter MAA

Olfert Fischers Gade, Riegensgade, Skt. Pauls Gade og Kronprinsessegade
DK-1311, København K
København, Otto Krabbes Plads

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Westend, Dannebrogsgade
DK-1661, København V
København, Otto Mønsteds Plads

Stadsarkitektens Direktorat i København, MAA

Otto Mønsteds Plads
DK-1563, København V
København, Overgaden neden Vandet 15, Peter Schwans Hus

Christoph Marselis

Ovengaden neden Vandet 15, Christianshavn
DK-1414, København K
København, Overgaden neden Vandet 45-47, Snorrebroens Pakhus

Ukendt og Dissing + Weitling arkitektfirma a/s

Overgaden Neden Vandet 45-47
DK-1414, København K
København, Overgaden oven Vandet 6, Stanley's Gård

Ukendt

Overgaden oven Vandet 6, Christianshavn
DK-1415, København K
København, Overgaden oven Vandet 66-70, arbejderboliger på Christianshavn

N. S. Nebelong

Overgaden oven Vandet 66-70, 84-88
DK-1415, København K
København, Peder Hvitfeldts Stræde 14

Thomas Blom

Peder Hvitfeldts Stræde 14
DK-1173, København K
København, Peder Hvitfeldts Stræde 17

H. C. Tybjerg

Peder Hvitfeldts Stræde 17
DK-1173, København K
København, Peder Skrams Gade 15

Vilhelm Klein

Peder Skrams Gade 15
DK-1054, København K
København, Pistolstræde m.fl.

Erik Møllers Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Pistolstræde 4-6, Grønnegade 18, Ny Østergade 11
DK-1102, København K
København, Portugalsgade

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Portugalsgade, Frankrigsgade m.fl.
DK-2300, København S
København, Randersgades skole

Andreas Clemmensen

Randersgade 38
DK-2100, København Ø
København, Ravnsborggade/Sankt Hans Gade

Morten Wassini

Ravnsborggade/Sankt Hans Gade
DK-2200, København N
København, Riegensgade/Fredericiagade/Olfert Fischers Gade, København

Erik Møllers Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Fredericiagade 86-94 og Olfert Fischers Gade 55-61
DK-1310, København K
København, Rigensgade og Rosenborg-centeret

Erik Møllers Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Rosengade 1 og 3
DK-1309, København K
København, Rosbæksvej 1

Carl Brummer

Rosbæksvej 1
DK-2100, København Ø
København, Rosbæksvej 14

Helge Holm

Rosbæksvej 14
DK-2100, København Ø
København, Rosbæksvej 6

Holger Jacobsen

Rosbæksvej 6
DK-2100, København Ø
København, Rosenborggade 15-17, Rosenborg-Annekset, K.F.U.M.

Henning Hansen

Rosenborggade 15-17
DK-1130, København K
København, Rosengade/Fredericiagade

Erik Møllers Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Rosengade 6-12 og Fredericiagade 73-79
DK-1309, København K
København, Rosenvængets Allé 46, C. F. Aagaards hus

Vilhelm Dahlerup

Rosenvængets Allé 46
DK-2100, København Ø
København, Rosenvængets Hovedvej 21 A, Heinrich Lehmanns hus

Ferdinand Meldahl

Rosenvængets Hovedvej 21 A
DK-2100, København Ø
København, Rosenvængets Hovedvej 21 B

Hans Scheving, arkitekt MAA

Rosenvængets Hovedvej 21 B
DK-2100, København Ø
København, Rosenvængets Hovedvej 27 A, P. C. Skovgaards hus

J. D. Herholdt

Rosenvængets Hovedvej 27 A
DK-2100, København Ø
København, Rosenvængets Hovedvej 50 (før nr. 20), Johanne Luise Heibergs hus

J. D. Herholdt

Rosenvængets Hovedvej 50
DK-2100, København Ø
København, Ryvangs Allé 22

Jens Ingwersen

Ryvangs Allé 22
DK-2100, København Ø
København, Ryvangs Allé 6

Anton Rosen

Ryvangs Allé 6, Ryvang
DK-2100, København Ø
København, Sankt Annæ Gade 57

Frank Maali og Gemma Lalanda, arkitekter MAA

Sankt Annæ Gade 57
DK-1416, København K
København, Sankt Annæ Plads 1-3

G. F. Hetsch og P. C. Hagemann

Sankt Annæ Plads 1-3
DK-1250, København K
København, Sankt Annæ Plads 18-20, Hotel Neptun

H. C. Tybjerg

Sankt Annæ Plads 18-20
DK-1250, København K
København, Sankt Hans Torv

Sven-Ingvar Andersson, arkitekt MDL

Sankt Hans Torv
DK-2200, København N
København, Sdr. Boulevard, Ny Carlsbergvej og Haderslevgade

Box 25 Arkitekter MAA

Sdr. Boulevard, Ny Carlsbergvej, Haderslevgade, Vesterbro
DK-1720, København V
København, Silkegade (nedrevet)

Hans van Steenwinckel den Yngre

Silkegade (7)
DK-1113, København K
København, Skindergade 13

Ukendt

Skindergade 13
DK-1159, København K
København, Skindergade 8

Ukendt og Erik Møllers Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Skindergade 8
DK-1159, København K
København, Skydebanegade

Ukendt, Oscar Kramp og O. Abildhauge A/S

Skydebanegade
DK-1709, København V
København, Smyrnavej 5-7, Sundbyøster Skole

N. C. Christensen

Smyrnavej 5-7
DK-2300, København S
København, Snaregade 10

J. M. Quist

Snaregade 10
DK-1205, København K
København, Stockholmsgade 45-57

Andreas Clemmensen

Stockholmsgade 45-57
DK-2100, København Ø
København, Stokhusgade 4 B

Holscher Arkitekter A/S, arkitekter MAA

Stokhusgade 4 B
DK-1317, København K
København, Store Kongensgade 55, trykkeri

Axel Maar

Store Kongensgade 55, baghuset
DK-1264, København K
København, Store Kongensgade 68, Danneskiold-Laurvigenske Palæ

Philip de Lange

Store Kongensgade 68
DK-1264, København K
København, Store Kongensgade 83

Philip de Lange

Store Kongensgade 83
DK-1264, København K
København, Store Strandstræde 18, Waagepetersens Gård

J. M. Quist

Store Strandstræde 18
DK-1255, København K
København, Stormgade 10, Lützows og Holsteins Palæ

Ukendt

Stormgade 10
DK-1470, København K
København, Strandboulevarden 77 A-81

Einar Ambt

Strandboulevarden 77 A-81
DK-2100, København Ø
København, Strandgade 14

Ukendt

Strandgade 14
DK-1401, København K
København, Strandgade 28

Ukendt

Strandgade 28
DK-1160, København K
København, Strandgade 30-32, Mikkel Vibes Gård

Ukendt

Strandgade 30-32
DK-1401, København K
København, Strandvænget 13

H. G. Skovgaard

Strandvænget 13
DK-2100, København Ø
København, Strandøre 6, Blædels hus

Eva og Nils Koppel, arkitekter MAA

Strandøre 6
DK-2100, København Ø
København, Suhmsgades Skole (nedlagt)

P. C. Hagemann

Suhmsgade 4
DK-1125, København K
København, Svanemøllevej 56

Carl Brummer

Svanemøllevej 56, Ryvang
DK-2100, København Ø
København, Sværtegade 3, Schwartz

H. C. Stilling

Sværtegade 3
DK-1118, København K
København, Tagensvej 81-83 A

Bernhard Ingemann

Tagensvej 81-83 A
DK-2200, København N
København, Toldbodgade 13, Trollbeads

BBP Arkitekter A/S, arkitekter MAA

Toldbodgade 13
DK-1253, København K
København, Toldbodgade 9 (Clausens Kunsthandel)

Ukendt

Toldbodgade 9
DK-1253, København K
København, Tordenskjoldsgade 33

J. D. Herholdt

Tordenskjoldsgade 33
DK-1055, København K
København, Turesensgade 5-7

Halldor Gunnløgsson & Jørn Nielsen, arkitekter MAA

Turesensgade 5-7
DK-1368, København K
København, Vangehusvej 6

Tage Lyneborg, arkitekt MAA

Vangehusvej 6
DK-2100, København Ø
København, Ved Stranden 14, Gustmeyers Gaard

J. M. Quist, Hans J. Holm, David Bretton-Meyer, kgl. bygningsinspektør, arkitekt MAA og Simon Christiansen, arkitekt MAA

Ved Stranden 14
DK-1061, København K
København, Vestagervej 7

Carl Brummer

Vestagervej 7, Ryvang
DK-2100, København Ø
København, Vester Voldgade, Vartovs Plads og Dantes Plads

Cobe, arkitekter MAA, og Hackett Hall McKnight Architects, Nordirland

Vester Voldgade
DK-1552, København K
København, Vesterbrogade 126 (nedrevet)

Christian Hansen (1803-1883)

Vesterbrogade 126
DK-1620, København V
København, Vesterbrogade 126-132, Porthuset

Ib & Jørgen Rasmussen, arkitekter MAA

Vesterbrogade 126-132
DK-1620, København V
København, Viktoriagade 18 A + B

Karsten Pålssons Tegnestue, arkitekter MAA

Viktoriagade 18 A + B
DK-1655, København V
København, Vimmelskaftet 47, Tuteins Gård

J. M. Quist

Vimmelskaftet 47, Badstuestræde 2
DK-1161, København K
København, Voldterrænet

Ferdinand Meldahl

Søgade, Farimagsgade, Voldgade m.fl.
DK-1358, København K
København, Westend 17 og Otto Krabbes Plads

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Westend 17, Otto Krabbes Plads
DK-1661, København V
København, Willemoesgade 93

Salli Besiakov og Peter Brogård, arkitekter MAA

Willemoesgade 93
DK-2100, København Ø
København, Øresundsvej 9-13

Arkitekttegnestuen Virumgård, arkitekter MAA

Øresundsvej 9-13
DK-2300, København S
København, Østbanegade 11, Glacisgaarden

Aage Langeland-Mathiesen

Østbanegade 11
DK-2100, København Ø
København, Østbanegade 19-21, Gefion og Gylfe (Tvillingebygningerne)

Philip Smidth

Østbanegade 19-21
DK-2100, København Ø
København, Øster Søgade 32, Rørholm

Alfred J. Raavad

Øster Søgade 32
DK-2100, København Ø
København, Øster Voldgade 12, Schrams tobaksfabrik

Ukendt

Øster Voldgade 12
DK-1350, København K
København, Østerbrogade 105, Øbro 105

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Østerbrogade 105, Tåsingegade, Reersøgade
DK-2100, København Ø
København, Østerbrogade 85, Clara Raphaels Hus

Johs. Strøm Teisen

Østerbrogade 85
DK-2100, København Ø
København, Østergade 18, Svaneapoteket

Bent Helweg-Møller

Østergade 18
DK-1100, København K
København, Østergade 27, A. C. Bangs Hus

Bent Helweg-Møller

Østergade 27, Bremerholm 2
DK-1100, København K
København, Østergade 54, Henrik Müllers Gård (nedbrudt)

Ukendt

Østergade 54
DK-1100, København K
Københavns Badeanstalt (nedlagt - nu Ascot Hotel)

Gotfred Tvede og Valdemar Schmidt

Studiestræde 61-63
DK-1554, København V
Københavns Belysningsvæsen, Distrikskontor Vest, Valby

Gottlieb & Paludan A/S, arkitekter MAA

Vigerslev Koblingsstation, Vigerslev Allé
DK-2500, Valby
Københavns Belysningsvæsen, København K

G. B. Hagen og Rolf Schroeder

Vognmagergade 8 og Gothersgade 53
DK-1149, København K
Københavns Brandvæsen, Hovedbrandstationen

Ludvig Fenger, Ludvig Clausen og Stadsarkitektens Direktorat i København

H. C. Andersens Boulevard 23, Bag Rådhuset 3
DK-1553, København K
Københavns Brandvæsen, Station T

Stadsarkitektens Direktorat i København, MAA

Frederikssundsvej 83 B
DK-2400, København NV
Københavns Citys torve og gågader

Stadsarkitektens Direktorat i København, MAA

Strøget, Amagertorv, Højbro Plads, Strædet, Ved Stranden, Gammel Strand, Gammel Torv, Nytorv, Gråbrødre Torv
DK-1000, København K
Københavns Dag- og Aftenseminarium, Skovlunde

Viggo Møller-Jensen og Tyge Arnfred, arkitekter MAA

Bybjergvej 25-43
DK-2740, Skovlunde
Københavns Energi, København S

Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Ørestad Boulevard 35, Ørestad
DK-2100, København S
Københavns Havn (projekt)

Halldor Gunnløgsson og Knud Fladeland Nielsen, arkitekter MAA

Københavns Havn
DK-1000, København K
Københavns Havnebus-anløbsbroer

Knud Holscher Design A/S, arkitekter MAA

Inderhavnen
DK-1000, København K
Københavns Havnescene

Susse Fischer og Christian Bjørn, arkitekter MAA

Kalvebod Brygge 20 m.fl.
DK-1259, København K
Københavns Havnetunnel (projekt)

Ukendt

Refshalevej m.v.
DK-1432, København K
Københavns Havnevæsen

Vilhelm Dahlerup og Frederik Christian Bøttger

Nordre Toldbod 7
DK-1259, København K
Københavns Havns Blå Plan (vision)

Tredje Natur og PK3 Landskabsarkitekter

Københavns Havn
DK-1000, København K
Københavns Havns Husbåde

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Teglværkshavnen
DK-2450, København SV
Københavns Hestgarde-kaserne

Andreas Kirkerup og Arkitektgruppen Aarhus K/S

Frederiksholms Kanal 26
DK-1220, København K
Københavns Hovedbanegård

Heinrich Wenck, DSB Bygningstjenesten, Dissing + Weitling arkitektfirma a/s og PLH Arkitekter A/S, arkitekter MAA

Banegårdspladsen 5-7
DK-1570, København V
Københavns Hovedbanegård II (nedrevet - Palads-biografen)

J. D. Herholdt

Axeltorv
DK-1609, København V
Københavns Inderhavnsbroer, Kyssebroen, Trangravsbroen, bro over Christianshavns Kanal og bro over Proviantmagasingraven

Studio Bednarski Limited og Dietmar Feichtinger Architects, Frankrig

Nyhavn-Nordatlantens Brygge-Holmen
DK-1051, København K
Københavns Kommunes Miljøcenter, KMC, Kamelen

CCO, Christensen & Co., arkitekter MAA

Nordsøvej 4
DK-2150, Københavns Nordhavn
Københavns Kulturbys Kolonihavehuse (flyttet)

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Golfsvinget 12, flyttet til Louisiana
DK-2625, Vallensbæk
Københavns Lufthavn - Finger A, Kastrup

Holm & Grut A/S, arkitekter MAA

Københavns Lufthavn, Ellehammersvej
DK-2770, Kastrup
Københavns Lufthavn - Finger B, Kastrup

KHR AS Arkitekter MAA

Københavns Lufthavn, Ellehammersvej
DK-2770, Kastrup
Københavns Lufthavn - Finger C, Kastrup

Arkitektfirmaet Chr. P. Skjoldborg, MAA

Københavns Lufthavn, Ellehammersvej
DK-2770, Kastrup
Københavns Lufthavn - Finger D, Kastrup

KHR AS Arkitekter MAA

Københavns Lufthavn, Ellehammersvej
DK-2770, Kastrup
Københavns Lufthavn - Finger Vest og kontorhus, Kastrup

Holm & Grut A/S, arkitekter MAA

Københavns Lufthavn, Ellehammersvej
DK-2770, Kastrup
Københavns Lufthavn - Forbindelsesfinger, Kastrup

Kasper Danielsen, arkitekter MAA

Indenrigsvej, Københavns Lufthavn
DK-2770, Kastrup
Københavns Lufthavn - første terminal, Kastrup

Vilhelm Lauritzen og Vilhelm Lauritzen AS, arkitekter MAA

Vilhelm Lauritzens Allé 1, Maglebylille (oprindelig Flyvervej 22)
DK-2770, Kastrup
Københavns Lufthavn - første terminal, Kastrup (projekt)

Arne Jacobsen og Flemming Lassen

Flyvervej 22 (nedlagt)
DK-2770, Kastrup
Københavns Lufthavn - Indenrigsgården, Kastrup

KHR AS Arkitekter MAA

Københavns Lufthavn, Indenrigsvej
DK-2770, Kastrup
Københavns Lufthavn - Kontroltårn TWR/AWTR, Dragør

Vilhelm Lauritzen AS, arkitekter MAA

Vindposevej
DK-2791, Dragør
Københavns Lufthavn - Kontroltårn, Kastrup

KHR AS Arkitekter MAA

Københavns Lufthavn
DK-2770, Kastrup
Københavns Lufthavn - Parkeringshus, Kastrup

KHR AS Arkitekter MAA

Københavns Lufthavn, Ellehammersvej
DK-2770, Kastrup
Københavns Lufthavn - samlet anlæg, Kastrup

Vilhelm Lauritzen AS, arkitekter MAA

Københavns Lufthavn, Ellehammersvej
DK-2770, Kastrup
Københavns Lufthavn - SAS-Cargo Terminal

Holm & Grut A/S, arkitekter MAA

Københavns Lufthavn, Ellehammersvej
DK-2770, Kastrup
Københavns Lufthavn - Sea-Food Bar, Kastrup

Peter L. Stephensen, MAA

Københavns Lufthavn, Ellehammersvej
DK-2770, Kastrup
Københavns Lufthavn - Sekundær Radar 2

Gehrdt Bornebusch, kgl. bygningsinspektør, arkitekt MAA

Tømmerup, Københavns Lufthavn, Kastrup
DK-2770, Kastrup
Københavns Lufthavn - Terminal 3, Kastrup

Vilhelm Lauritzen AS, arkitekter MAA

Københavns Lufthavn, Ellehammersvej
DK-2770, Kastrup
Københavns Lufthavn - Terminal 4, Kastrup

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Københavns Lufthavn, Ellehammersvej
DK-2770, Kastrup
Københavns Lufthavn - transithal, Kastrup

KHR AS Arkitekter MAA

Københavns Lufthavn, Ellehammersvej
DK-2770, Kastrup
Københavns Mini Metros stationer over jorden

PLH Arkitekter A/S, MAA

Ørestad, Vestamager m.fl.
DK-2300, København S
Københavns Mini Metros stationer under jorden

KHR AS Arkitekter MAA

Nørreport, Kongens Nytorv, Christianshavns Torv, Islands Brygge m.fl. (Ørestaden)
DK-1000, København K
Københavns Multiarena, Copenhagen Arena, Ørestad

3xN (Nielsen, Nielsen & Nielsen), arkitekter MAA

Hannemanns Allé, Ørestad Syd
DK-2300, København S
Københavns Musikskole

Kant Arkitekter A/S, MAA (tidligere Arkitektgruppen København)

Staldgade 29
DK-1699, København V
Københavns Nordhavn

Cobe og Sleth, arkitekter MAA

Nordhavnen
DK-2100, København Ø
Københavns Politigård

Hack Kampmann, Hans Jørgen Kampmann, Holger Jacobsen og Aage Rafn

Otto Mønsteds Gade 2, Polititorvet
DK-1571, København V
Københavns Pædagogseminarium

Carl Brummer og Bo Frederiksen, arkitekter MAA

Strandvejen 93
DK-2100, København Ø
Københavns Ringbanestationer incl. KB Hallen, Ålholm, Danshøj, Vigerslev og Ny Ellebjerg

Arkitema K/S, arkitekter MAA

Peter Bangs Vej m.fl.
DK-2000, Frederiksberg
Københavns Råd- og Domhus samt Arrest

C. F. Hansen (1756-1845)

Nytorv 25, Slutterigade 1, Hestemøllestræde 1, Kattesundet 13
DK-1450, København K
Københavns Rådhus

Martin Nyrop

Rådhuspladsen
DK-1599, København V
Københavns Rådhusplads og busterminalen (nedrevet)

KHR AS Arkitekter MAA og Stadsarkitektens Direktorat

Rådhuspladsen
DK-1550, København V
Københavns Slots Ladegaard (nedrevet)

Ukendt

Åboulevarden, Herman Triers Plads (ved Ladegårdsåen)
DK-2200, København N
Københavns Synagoge

G. F. Hetsch

Krystalgade 12
DK-1172, København K
Københavns Torvehaller

Arkitekturværkstedet ved Hans Peter Hagens

Israels Plads, Frederiksborggade 21
DK-1361, København K
Københavns Tugt- og Børnehus

Philip de Lange

Christianshavns Torv
DK-1410, København K
Københavns Universitet

Peder Malling, Eva og Nils Koppel, Gert Edstrand og David Bretton-Meyer, kgl. bygningsinspektør, arkitekt MAA

Frue Plads, Nørregade 10
DK-1017, København K
Københavns Universitet, Amager, KUA 1 (ombygget)

KKET, Eva og Nils Koppel, Gert Edstrand, Poul Erik Thyrring og Arkitema arkitekter MAA

Njalsgade
DK-2300, København S
Københavns Universitet, Amager, KUA 2

KHR AS Arkitekter MAA

Njalsgade, Ørestad Nord
DK-2300, København S
Københavns Universitets Biocenter

KHR AS Arkitekter MAA

Ole Maaløes Vej 5, Tagensvej 24
DK-2100, København Ø
Københavns Universitets Observatorium (nedlagt)

Christian Hansen (1803-1883)

Øster Voldgade 3
DK-1350, København K
Københavns Vandforsyning og Pumpehus

N. S. Nebelong

Studiestræde 52-54
DK-1554, København V
Københavns Værft og Flydedok, Søndre Værft

O. Gundlach-Pedersen

Scandiagade
DK-2450, København SV
Køge Bugt Miljø- og Levnedsmiddelkontrol

Jorsal, Bech & Thomsen, MAA

Tigervej 39
DK-4600, Køge
Køge Bugt Strandpark

Peter L. Stephensen, Jens Ladegård, Peter Munch og Bente S. Clemmensen, MAA

Køge Bugt Strandpark
DK-2635, Ishøj
Køge by

Ukendt

Kirkestræde, Torvet, Brogade, Nørregade, Vestergade m.fl.
DK-4600, Køge
Køge Gymnasium

Nils Andersen og Salli Besiakov, arkitekter MAA

Gymnasievej 4-8
DK-4600, Køge
Køge Kulturhus

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS og Proces Arkitektur, arkitekter MAA

Bag Haverne 1
DK-4600, Køge
Køge Kyst (projekt)

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Stationsområdet, Collstropgrunden og Søndre Havn
DK-4600, Køge
Køge Lystbådehavn og Marina

Karsten Vibild, arkitekt MAA og Køge kommunes byplanafdeling

Bådehavnsvej
DK-4600, Køge
Køge Museum, Nørregade 4

Ukendt

Nørregade 4
DK-4600, Køge
Køge Præstegård (nedbrændt)

Martin Nyrop

Nyportstræde 55
DK-4600, Køge
Køge Rådhus

Ukendt og Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Torvet 1
DK-4600, Køge
Køge Skibsværks boliger (delvis nedrevet)

Kai Turin og Knud Lønberg-Holm

Østre Sandmarksvej 14-24
DK-4600, Køge
Køge Skitsesamling

Arkitekterne Køge, arkitekter MAA

Nørregade 29
DK-4600, Køge
Køge Svømmeland

KHR AS Arkitekter MAA

Ølby Center 104
DK-4600, Køge
Køge Sydhavn

Finn Selmer og Cathrine Vigander, arkitekter MAA

Køge Sydhavn
DK-4600, Køge
Køge Sygehus (Roskilde Amts Sygehus), RASK

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Lykkebækvej 1
DK-4600, Køge
Køge Universitetssygehus

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Lykkebækvej 1
DK-4600, Køge
Køge, Brogade 16

Ukendt

Brogade 16
DK-4600, Køge
Køge, Jernstøbervænget 7

Otto Langballe

Jernstøbervænget 7
DK-4600, Køge
Køge, Kirkestræde 13, Smedegården

Ukendt

Kirkestræde 13
DK-4600, Køge
Køge, Kirkestræde 20

Ukendt

Kirkestræde 20
DK-4600, Køge
Køge, Nørregade 31

Ukendt

Nørregade 31
DK-4600, Køge
Køge, Tøxensvej 17 og 19

Otto Langballe

Tøxensvej 17 og 19
DK-4600, Køge
Køge, Vestergade 16

Ukendt

Vestergade 16
DK-4600, Køge
Køge, Vestergade 7

Ukendt

Vestergade 7
DK-4600, Køge
Køng Spindeskole, Lundby

Ukendt

Øbjerggård, Bygaden 22, Køng
DK-4750, Lundby
Køreledningsanlæg til DSB

DSB Bygningstjenesten


,

FORSIDE | BYGNINGER | ARKITEKTER | ARKITEKTFIRMAEROM PROJEKTET | KONTAKT |

ARKARK.DK blev oprettet i 2007 af arkitekter Esben Larsen og Rimas Steponaitis.
Copyright ©ARKARK.DK 2011. All Rights Reserved. Powered by SCIMORE