BYGNINGER

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Æ Ø Å
G.R.Z. Second Boarding Schools i Zambia

Erhard Lorenz og Michael Pearce, arkitekter


ZA-?, Zambia
Gadekæret, Ishøj

KBI's Arkitektafdeling, arkitekter MAA

Ishøj Boulevard, Ishøj Parkvej
DK-2635, Ishøj
Gadelandet, Husum, Brønshøj

KBI's Arkitektafdeling, arkitekter MAA

Gadelandet, Storegårdsvej m.fl., Husum
DK-2700, Brønshøj
Gadevangs Kulsvierhuse, Hillerød

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Kulsvierhuse, Gadevang Huse
DK-3400, Hillerød
Galerie Asbæk, København (flyttet)

Gert Mikkelsen og Michael Freddie, arkitekter MAA

Ny Adelgade 8-10
DK-1104, København K
Galgebakken, Albertslund

Anne og Jørn Ørum-Nielsen, Hanne Marcussen og Jens Peter Storgaard ApS, MAA

Gammel Landevej, Kærmosevej
DK-2620, Albertslund
Galle & Jessen-boliger, København Ø

Kant Arkitekter A/S, MAA (tidligere Arkitektgruppen København)

Jagtvej 177, Samsøgade 1-11
DK-2100, København Ø
Galle, hus for A.S.H. de Silva, Sri Lanka

Ulrik Plesner II og Geoffrey Bawa


SRI-?, Galle, Sri Lanka
Galle, Villa Marina, Sri Lanka

Ulrik Plesner II

Villa Marina, Galle
SRI-?, Galle, Sri Lanka
Gamle Grynmølle, København K

Andreas Kirkerup

Strandgade 27
DK-1401, København K.
Gamle Lillebæltsbro, Middelfart

Ingeniørerne H. Flensborg og Anker Engelund

Lillebælt
DK-5500, Middelfart
Gammel Avernæs, Ebberup

Ole Guldbrandsen, Mogens Didriksen, Knud Harild og Karl Erik Sand Kirk

Helnæsvej 9, Avernæs
DK-5631, Ebberup, Fyn
Gammel Dok Pakhus, København

H. C. Scharling og Erik Møllers Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Strandgade 27 B
DK-1401, København K
Gammel Dok, Refshaleøen, København (projekt)

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Refshalevej
DK-1432, København K
Gammel Estrup, Auning

Ukendt

Randersvej 2, Gammel Estrup
DK-8963, Auning
Gammel Hellerup Gymnasiums Sportshal

BIG, arkitekter MAA

Svanemøllevej 87
DK-2900, Hellerup
Gammel Holte Kirke, Vedbæk

Halldor Gunnløgsson & Jørn Nielsen, arkitekter MAA

Kohavevej 81, Gammel Holte
DK-2950, Vedbæk
Gammel Holtegård, Holte

Lauritz de Thurah og Søllerød Kommunes Tekniske Forvaltning, MAA

Attemosevej 170
DK-2840, Holte
Gammel Rye Aktivitetscenter

Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Nyvej 1
DK-8680, Ry
Gammel Strand Kunstforening, København

Arkitektfirma Erik Korshagen A/S, arkitekter MAA

Gammel Strand 48
DK-1202, København K
Gammel Svejsehal, Refshaleøen, København

KHR AS Arkitekter MAA

Refshalevej
DK-1432, København K
Gammel Vindinge (Dansk Industri), Nyborg

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Gammel Vindingevej 17 A
DK-5800, Nyborg
Gammelholm, København

Ferdinand Meldahl, Anders Hegelund & Lars Hegelund I/S, arkitekter MAA

Havnegade, Cord Adelers Gade, Herluf Trolles Gade m.fl.
DK-1058, København K
Ganløse Friluftshytte, Stenløse

Mette Lange og Jeanne Brüel, arkitekter MAA

Viggatorp 6, Ganløse
DK-3660, Stenløse
Garderhøjfortet, Gentofte

E. J. Sommerfeldt

Garderhøjfort 4
DK-2820, Gentofte
Garnisons Kirke, København

Georg Philip Müller og Wilhelm Friedrich von Platen

Sankt Annæ Plads 4
DK-1250, København K
Garvergården (Hudegrunden), Vesterbro

Hauge & Kornerup-Bang ved Gunnar Sørensen og Carsten Juel-Christiansen, arkitekter MAA

Saxogade, Matthæusgade og Dannebrogsgade (Hudegrunden)
DK-1662, København V
Garvergården, Østerbro, København

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Garvergården, Jagtvej 211, Masnedøgade, Tåsingegade
DK-2100, København Ø
Gassehaven, Holte

Suensons Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Gassehaven
DK-2840, Holte
Gasværksvejens skole, København

Hans J. Holm, Stadsarkitektens Direktorat og Hans Chr. Hansen

Gasværksvej 22
DK-1656, København V
Gavnø Slot, Næstved

Ukendt, Jacob Fortling?

Gavnø 2
DK-4700, Næstved
GBD Art District, Beijing, Kina

Kragh & Berglund Landskabsarkitekter

GBD Art District, Gaobeidian
CN-?, Beijing, Kina
Gdynia-boliger, Polen

Arkitekt- og Ingeniørfirmaet Peter Karstensen


PO-?, Gdynia, Polen
Gellerup Kirke, Brabrand

Knud Blach Petersen Arkitektfirma A/S, arkitekter MAA

Gudrunsvej 88
DK-8220, Brabrand
Gellerup-Centret, Brabrand

Knud Blach Petersen Arkitektfirma A/S, arkitekter MAA

Gellerupcentret, Gudrunsvej 7
DK-8220, Brabrand
Gellerupparken, Brabrand

Knud Blach Petersen Arkitektfirma A/S, Arkitektgruppen Aarhus K/S og Effekt m.fl., arkitekter MAA

Dortesvej, Jettesvej, Lottesvej, Bentesvej og Gudrunsvej, Gjellerup
DK-8220, Brabrand
Gellerupparkens kultur- og aktivitetscenter, Brabrand

Knud Blach Petersen Arkitektfirma A/S, arkitekter MAA

Gudrunsvej
DK-8220, Brabrand
Gelting Gods, Tyskland

Ukendt

Gut Gelting, Angel
D-24395, Gelting, Schleswig-Holstein, Tyskland
General Motors, København

Hans Hansen

Aldersrogade 20
DK-2200, København N
Genforeningspladsen, København

Therkel Hjejle, Niels Rosenkjær, Henning Hansen, Louis Hygom, M. J. Kelde og Einar Ambt

Hulgårdsvej, Borups Allé, Mågevej, Genforeningspladsen og Hvidkildevej
DK-2400, København NV
Gentofte Genbrugsstation

Core (før Claus Bjarrum) og Witraz Arkitekter MAA

Ørnegårsvej 15
DK-2820, Gentofte
Gentofte Hovedbibliotek

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Ahlmanns Allé 6
DK-2900, Hellerup
Gentofte Retsbygning (nedlagt)

Finn Monies' Tegnestue I/S, arkitekter MAA

Rygårdsvænget 6
DK-2820, Gentofte
Gentofte Rådhus

Thorvald Jørgensen, Poul Ernst Hoff, Bennet Windinge og Palle Rydahl Drost, arkitekter MAA

Bernstorffsvej 161
DK-2820, Gentofte
Gentofte Skøjtehal

Stadsarkitekten i Gentofte, MAA

Ved Stadion 6
DK-2820, Gentofte
Gentofte Spejderhytte

Mannik & Storm, arkitekter MAA

Ræveskovvej 14
DK-2820, Gentofte
Gentofte Stadion

Arne Jacobsen og Stadsarkitekten i Gentofte, MAA

Ved Stadion 6
DK-2820, Gentofte
Gentofte Statsskole (nu Søgårdsskolen)

Edvard Thomsen og Niels Hauberg

C. L. Ibsensvej 3
DK-2820, Gentofte
Gentofte Tennisklub

Dissing + Weitling arkitektfirma a/s

Skolevej 23
DK-2820, Gentofte
Gentofte, Bernstorffsvej 168-80? og 143-49?, Adolphsvej 2, Emmasvej 1

Thorkild Henningsen

Bernstorffsvej 168-80? og 143-49?, Adolphsvej 2, Emmasvej 1, Ellinorsvej, Eivindsvej
DK-2820, Gentofte
Gentofte, Brogårdsvej 72

Poul Henningsen

Brogårdsvej 72
DK-2820, Gentofte
Gentofte, Ellebækvej

Arne Jacobsen

Ellebækvej 21-29 og 22-36, Vangede
DK-2820, Gentofte
Gentofte, Ermelundsvej 100, Elsebet og Kjeld Ussings eget hus

Elsebet og Kjeld Ussing, arkitekter MAA

Ermelundsvej 100
DK-2820, Gentofte
Gentofte, Frugtparken 22, Jønssons villa

Mogens Lassen

Frugtparken 22
DK-2820, Gentofte
Gentofte, Hundesøvej 3 B, Eva og Nils Koppels eget hus

Eva og Nils Koppel, arkitekter MAA

Hundesøvej 3 B
DK-2820, Gentofte
Gentofte, Hundesøvej 4 (ombygget)

Eva og Nils Koppel, arkitekter MAA

Hundesøvej 4
DK-2820, Gentofte
Gentofte, Jensløvs Tværvej 18-24

Hubert Paulsen

Jensløvs Tværvej 18-24
DK-2820, Gentofte
Gentofte, Kildeskovvej 50

Kay Fisker og C. F. Møller

Kildeskovvej 50
DK-2820, Gentofte
Gentofte, Mosegårdsvej 15 og 17

Wernberg & Lambreth ApS

Mosegårdsvej 15 og 17
DK-2820, Gentofte
Gentofte, Parkovsvej 17

Arne Jacobsen

Parkovsvej 17
DK-2820, Gentofte
Gentofte, Skjoldagervej

Svenn Eske Kristensen

Skjoldagervej, Jægersborg
DK-2820, Gentofte
Gentofte, Skovvej 35 A, Varmings hus

Eva og Nils Koppel, arkitekter MAA

Skovvej 35 A
DK-2820, Gentofte
Gentofte, Smutvej 14, Erik Chr. Sørensens eget hus

Erik Chr. Sørensen, arkitekt MAA

Smutvej 14, Jægersborg
DK-2820, Gentofte
Gentofte, Solbakkevej 57, Karen og Ebbe Clemmensens eget hus i Jægersborg

Karen og Ebbe Clemmensen, arkitekter MAA

Solbakkevej 57, Jægersborg
DK-2820, Gentofte
Gentofte, Solbakkevej 61, Lunns hus

Eva og Nils Koppel, arkitekter MAA

Solbakkevej 61
DK-2820, Gentofte
Gentofte, Solbakkevej 66, Andreasens hus

Jens Houmøller Klemmensen

Solbakkevej 66
DK-2820, Gentofte
Gentofte, Soløsevej 12, villa for Niels Munk Plum

Harald Plum og Mogens Lassen

Soløsevej 12, Jægersborg
DK-2820, Gentofte
Gentofte, Soløsevej 37

Børge Mogensen, Arne Karlsen og E. Zeuthen Nielsen

Soløsevej 37
DK-2820, Gentofte
Gentofte, Udsigten 33

Martin Nyrop

Udsigten 33
DK-2820, Gentofte
Gentofte, Ørnegårdsvej og Sløjfen

Arne Jacobsen

Ørnegårdsvej 22-50, Sløjfen 22-48
DK-2820, Gentofte
GeoCenter Møns Klint, Borre, Møn

PLH Arkitekter A/S, MAA

Stengårdsvej 8
DK-4791, Borre, Møn
Georg Bestle Vinfirma, Skovlunde (tilbygget)

Halldor Gunnløgsson & Jørn Nielsen, arkitekter MAA

Meterbuen 24-28
DK-2740, Skovlunde
Gerbstedt Plejehjem, Sachsen-Anhalt, Tyskland

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA


D-06347, Gerbstedt, Sachsen-Anhalt, Tyskland
Gerlev Idrætshøjskoles Bevægelseshus

Tegnestuen DOMUS ApS, arkitekter MAA

Skælskør Landevej 28
DK-4200, Slagelse
Gerlev Kirke, Slagelse

Ukendt

Gerlevvej 109, Gerlev
DK-4200, Slagelse
Gerlevvejs daginstitution, Brønshøj

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Gerlevvej 3
DK-2700, Brønshøj
Gerthas Minde, Odense

Anton Rosen

Gerthasvej 1-51, Vandværksvej 26-40, Kirkegårds Allé
DK-5000, Odense C
Gertrud Rasks Kirke, Qaqortoq (Julianehåb), Grønland

Ole Nielsen, arkitekt MAA


DK-3920, Qaqortoq (Julianehåb), Grønland
Gethsemane Kirke, København (projekt)

Krydsrum Arkitekter

Dannebrosgade 53
DK-1660, København V
Gia Lam New Town Project, Hanoi, Vietnam

Dissing + Weitling arkitektfirma a/s

Hanoi Province
VN-?, Hanoi, Vietnam
Gibraltar Bycenter

Kieler Architects ApS, arkitekter MAA


GI-?, Gibraltar
Giethuset, København (nedrevet)

Ukendt

Kongens Nytorv 9
DK-1055, København K
Gigantium, Aalborg

Schmidt, Hammer & Lassen K/S og Kjær & Richter, arkitekter MAA

Willy Brandts Vej 31
DK-9220, Aalborg Øst
Gilbjerg Strandhuse, Gilleleje

Marinus Andersen og Viggo Sten Møller

Gilbjerg Strandhuse
DK-3250, Gilleleje
Gilleleje Feriecenter

Stephan Kappel, arkitekt MAA

Tinkerup Strandvej
DK-3250, Gilleleje
Gilleleje, Nordre Strandvej 10

Frits Schlegel

Nordre Strandvej 10
DK-3250, Gilleleje
Gilleleje, Udsholt Strand, sommerhus

Kay Fisker

Udsholt Strand
DK-3250, Gilleleje
Gillette, København

Arkitektfirmaet Hvidt & Mølgaard, arkitekter MAA

Teglholm Allé
DK-2450, København SV
Gisselfeld, Haslev

Ukendt, J. D. Herholdt, Martin Borch

Gisselfeldvej 12 A, Rønnede
DK-4690, Haslev
Gistrup, Vårstvej 328 B

Poul Brøgger, Julie og Christian Trier Brøgger

Vårstvej 328 B, Fjellerad
DK-9260, Gistrup
Gjesing Nord, Esbjerg

Arkitektgruppen Aarhus K/S, Jan W. Hansen og Gøsta Knudsen, arkitekter MAA

Thulevej, Gjesing Nord
DK-6715, Esbjerg N
Gjessinggård, Randers

N. H. Rieman?

Udbyhøjvej 496, Tvede
DK-8900, Randers
Gjorslev, Store Heddinge

Ukendt, Ewert Janssen, G. F. Hetsch

Gjorslevvej 20, Holtug
DK-4660, Store Heddinge
Gladsaxe Hovedbibliotek, Søborg

Arkitektfirmaet Juul Møller & Erik Korshagen

Søborg Hovedgade 220
DK-2860, Søborg
Gladsaxe Industrikvarter, Søborg

Gladsaxe Kommune

Gladsaxe Møllevej, Vandtårnsvej, Sydmarken, Østmarken m.fl.
DK-2860, Søborg
Gladsaxe Rådhus

Vilhelm Lauritzen og Knud Munk

Rådhus Allé 1
DK-2860, Søborg
Gladsaxe Stadions ny tribune

BBP Arkitekter A/S, arkitekter MAA

Gladsaxevej
DK-2860, Søborg
Gladsaxe Tekniske Skole

Henrik Iversen, arkitekt MAA

Tobaksvejen 15
DK-2860, Søborg
Gladsaxe Udflytterbørnehaver

Bo Frederiksen & Jan Knudsen ApS, arkitekter MAA

Mørkhøj Bygade 10
DK-2860, Søborg
Gladsaxe, Gladsaxe Møllevej 67-69, Toftegård

David Bretton-Meyer, kgl. bygningsinspektør, arkitekt MAA

Toftegård, Gladsaxe Møllevej 67-69
DK-2860, Søborg
Glashuset, Ballerup

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Agernskrænten 33, Egebjerggård
DK-2750, Ballerup
Glimmingehus, Simrishamn, Sverige

Adam van Düren

Glimminge, Österlen
S-272 92, Simrishamn, Sverige
Globorama Energicenter, Herning (projekt)

KHR AS Arkitekter MAA

Dalgas Allé
DK-7400, Herning
Glorup Gods, Ørbæk

Philip de Lange og C. J. Zuber

Glorupvej 34-38
DK-5358, Ørbæk
Glostrup Hospital

Martta Ypyä, Ragnar Ypyä, Veikko Malmio og Sven Hansen

Nordre Ringvej 57
DK-2600, Glostrup
Glostrup Kapelkrematorium

Bornebusch, Brüel & Selchau og Henning Larsen, arkitekter MAA

Gl. Landevej 1
DK-2600, Glostrup
Glostrup Rådhus

Arne Jacobsen, Dissing + Weitling arkitektfirma a/s

Rådhusparken 1 og 2
DK-2600, Glostrup
Glostrup Svømmehal og Fritidscenter

Jens Madsen & Ebbe Melgaard ApS, arkitekter MAA

Christiansvej 2
DK-2600, Glostrup
Glostrup Ældrecenter

Cubo Arkitekter ApS, MAA

Sydvestvej 10
DK-2600, Glostrup
Glostrup, Stenager, Hvissinge

Thure Nielsen & Rubow A/S, arkitekter MAA

Stenager, Hvissinge
DK-2600, Glostrup
Glücksburg, Glücksborg (Lyksborg), Schleswig-Holstein, Tyskland

Nicolaus Karies

Schloßallee, Große Straße 1
D-24960, Glücksburg, Schleswig-Holstein, Tyskland
Glückstadt Kirke, Schleswig-Holstein, Tyskland

Ukendt

Am Markt 1
D-25348, Glückstadt, Schleswig-Holstein, Tyskland
Glückstadt Rådhus, Schleswig-Holstein, Tyskland

Willem van Steenwinckel

Am Markt 4
D-25348, Glückstadt, Schleswig-Holstein, Tyskland
Glückstadt, Schleswig-Holstein, Tyskland

Ukendt og Christian IV

Am Markt m.fl.
D-25348, Glückstadt, Schleswig-Holstein, Tyskland
Godthåb Bådeforening, Nuuk (Godthåb), Grønland

Tegnestuen Nuuk A/S, arkitekter MAA


DK-3900, Nuuk (Godthåb), Grønland
Godthåb Hammerværk, Svenstrup

Ukendt

Zincksvej 1, Godthåb
DK-9230, Svenstrup
Godthåbshus, Grøndalshus og Fordreshus, København

Thorkild Henningsen og Karl Larsen

Godthåbsvej 182-208, Rønnebærvej 2-12
DK-2400, København NV
Godthåbsvejs Classenske Boliger, Frederiksberg (nedrevet)

Vilhelm Tvede

Godthåbsvej 35-41, Aksel Møllers Have
DK-2000, Frederiksberg
Good Shephard, Kapel, Bandarawela, Sri Lanka

Ulrik Plesner II og Geoffrey Bawa


SRI-?, Bandarawela, Sri Lanka
Gori 2 (nu Dyrup A/S), Kolding

Tormod Olesen, arkitekt

Birkemosevej 1
DK-6000, Kolding
Gothersgade Elektricitetsværk (Turbinehallerne), København K

Ludvig Fenger og Erik Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Adelgade 10
DK-1304, København K
Gottorp Slot, Schloss Gottorf, nu Stiftung Schleswig-Holsteinische Landesmuseum Schloss Gottorf, Schleswig, Slesvig, Tyskland

Johann Hinrich Böhm og W. F. Meyer

Schlossallee
D-24837, Schleswig, Slesvig, Schleswig-Holstein, Tyskland
Grafisk Forbundshus, nu Københavns Tekniske Skole

Nils Andersen og Salli Besiakov, arkitekter MAA

Lygten 16
DK-2400, København NV
Grand Hotel, Odense

Niels Jacobsen

Jernbanegade 18
DK-5000, Odense C
Grantoftestrædet, Ballerup

Arkitekttegnestuen Virumgård, arkitekter MAA

Grantoftestrædet
DK-2750, Ballerup
Graven boligbebyggelse, Thisted

Frank Vestergårds Tegnestue, arkitekter MAA

Norgesvej
DK-7700, Thisted
Green Lighthouse, København

CCO, Christensen & Co., arkitekter MAA

Tagensvej 16
DK-2200, København N
Green Power Island, Manama, Bahrain

Gottlieb & Paludan A/S, arkitekter MAA


BH-, Manama, Bahrain
Greenland Passage, London, England

Arkitektfirmaet Kjær & Richter A/S, arkitekter MAA og Macintosh Haines & Kennedy, London.

South Sea Street, Finland Street og Rope Street, Southwalk, Rotherhithe
GB-SE 16, London Docklands
Greenwich National Maritime Museum, London, England

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Romney Road, Greenwich
SE10 9NF, London, England
Greenwich, Carlstrom House, Sydney, Australien

Alex Popov, arkitekt

Carlstrom House
AUS-2065, Greenwich, Sydney, NSW, Australien
Greifswald Ernst-Moritz-Arndt Universität, Tyskland

Arkitekter Dall & Lindhardtsen A/S

Rudolf Peterhagens Allee, Baderstrasse 1
D-17487, Greifswald, Mecklenburg-Vorpommern, Tyskland
Greifswalds havnefront, Tyskland (projekt)

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Hansering
D-17487, Greifswald, Mecklenburg-Vorpommern, Tyskland
Grejs Mølle Klædefabrik, Vejle

Ukendt

Grejs Bakke 11
DK-7100, Vejle
Grejsdalsparken, Vejle

Bæk, Simonsen & Aaris ApS, arkitekter MAA

Skakvej 2-18
DK-7100, Vejle
Grell House, Cambridge, England

Frederiksen Arkitekter MAA

4 Orchard Road, Haslingfield, Cambridgeshire
GB-CB23 1JT, Cambridge, England
Grenaa Gymnasium

Arkitektfirmaet Kjær & Richter A/S og Arne Gravers, arkitekter MAA

N. P. Josiassens Vej 21
DK-8500, Grenaa
Grenaa Idrætscenter

KHR AS Arkitekter MAA

Ydesvej 2
DK-8500, Grenaa
Grenaa Rådhus, nu Norddjurs Kommune

Sunday Sytmen, arkitekt MAA

Torvet 3
DK-8500, Grenaa
Grenaas Torve (Rådhushaven, Torvet, Havnepladsen og Grisetorvet)

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Mogensgade, Torvet, Brogade, Strandgade, Storegade og Vestergade
DK-8500, Grenaa
Greve Gymnasium (Amtsgymnasium)

Skaarup & Jespersen, arkitekter MAA og byplanlæggere A/S

Holmagervej 4
DK-2670, Greve
Greve Kirkegård

Bruun, Samuelsen og Ulfstedt

Degnestræde
DK-2670, Greve
Greve Midt Plejecenter

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Greve Midt
DK-2670, Greve
Greve Midtby (projekt)

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Greve Stationsområde, Greve Centervej, Holmeagervej m.fl.
DK-2670, Greve
Greve Strand Husene

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Greve Strand Husene
DK-2670, Greve
Greve Svømmehal

Hougaard Nielsen & Nørgaard Pedersen, arkitekter MAA

Jørgen Bachs Plads 1
DK-2670, Greve
Greve, Mosede Klintvej 2, Prøvehus efter Modulent-metode

Halldor Gunnløgsson & Jørn Nielsen, arkitekter MAA

Mosede Klintvej 2, Mosede Strand
DK-2670, Greve
Grevinde Danners Stiftelse, København

J. Theodor Zeltner, Varmings Tegnestue og Praksis, arkitekter MAA

Nansensgade 1
DK-1366, København K
Gribskov Gymnasium (før Helsinge Amtsgymnasium)

Arkitekter Dall & Lindhardtsen A/S og PLH Arkitekter A/S

Østergade 52
DK-3200, Helsinge
Grieghallen, Bergen, Norge

Knud Munks Tegnestue ApS, arkitekter MAA

Edvard Griegs plass 1
N-5015, Bergen, Norge
Grimmerhus, Danmarks Keramikmuseum, Middelfart

J. D. Herholdt

Kongebrovej 42
DK-5500, Middelfart
Grindsted Gymnasium

Arkitektfirmaet Kjær & Richter A/S og Arne Gravers, arkitekter MAA

Tinghusgade 20
DK-7200, Grindsted
Gripsholm, København Ø

Kieler Architects A/S, arkitekter MAA

Dampfærgevej, Amerikakaj
DK-2100, København Ø
Grove Towers, Mumbai, Indien

3xN (Nielsen, Nielsen & Nielsen), arkitekter MAA

Andheri
IN-400069, Mumbai, Indien
Grundfos Pumps, Hamamatsu, Japan

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

1-2-3, Shin-miyakoda
JA-431-2103, Hamamatsu City, Shizuoka Pref., Japan
Grundfos Pumps, Suzhou, Kina

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

72 Qinqiu Road, Suzhou Industrial Park
CN-215126, Suzhou ved Shanghai, Kina
Grundfos, Bjerringbro

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Poul Due Jensens Vej 7
DK-8850, Bjerringbro
Grundfos, Poul Due Jensen Academy, Bjerringbro

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Poul Due Jensens Vej 7
DK-8850, Bjerringbro
Grundtvigs Højskole, Hillerød

A5 Tegnestuen A/S, arkitekter MAA

Frederiksværksgade 147
DK-3400, Hillerød
Grundtvigshus, København

Rolf Schroeder

Studiestræde 38
DK-1455, København K
Grundtvigskirken, Bispebjerg, København

P. V. Jensen Klint og Kaare Klint

På Bjerget 14 B, Bispebjerg
DK-2400, København NV
Grundtvigskirken, Esbjerg

Ole Nielsen, arkitekt MAA

Ribegade 74
DK-6700, Esbjerg
Grundtvigskolen, nu Tagensbo Skole, København

Stadsarkitektens Direktorat ved Poul Holsøe og F. C. Lund og Arkitektfirmaet Kjær & Richter A/S, arkitekter MAA

Magistervej 4
DK-2400, København NV
Gråbrødre Kirkegårdskapel, Roskilde

Henning Wolff

Store Gråbrødrestræde 12 B
DK-4000, Roskilde
Gråbrødre Kloster, Odense

Ukendt

Gråbrødre Plads 1
DK-5000, Odense C
Grådybskolen, nu Rybners Gymnasium (Esbjerg Handelsskole)

Hougaard Nielsen & Nørgaard Pedersen, arkitekter MAA

Grådybparken 11
DK-6700, Esbjerg
Gråsten Slot

Francois Diussart og J. G. Rosenberg

Gråsten Slot 1-3
DK-6300, Gråsten
Græse Bakkeby Skole, Frederikssund

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Højvang 8-10, Græse Bakkeby
DK-3600, Frederikssund
Græshoppen, Rødovre

ONV Arkitekter MAA

Rødovre Parkvej 405
DK-2610, Rødovre
Græsplænen, Frederiksberg

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Solbjerg Have 2
DK-2000, Frederiksberg
Grøndal Bio ældreboliger, Vanløse

Gehrdt Bornebusch, kgl. bygningsinspektør, arkitekt MAA

Godthåbsvej 231-233
DK-2720, Vanløse
Grøndalen, København

Holm & Grut A/S, arkitekter MAA

Mandelvej 5
DK-2400, København NV
Grøndalshuset, Vanløse

Frits Schlegel

Sallingvej 2-4
DK-2720, Vanløse
Grøndalskirken, København

Julius Smith og Erik Brandt Dam, EBD, arkitekter MAA

Hulgårdsvej 2
DK-2400, København NV
Grøndalsparken, Vanløse

Stadsgartneren i København

Grøndals Parkvej
DK-2720, Vanløse
Grøndalsvænge Almenboliger+, København

ONV Arkitekter MAA

Grøndalsvænge Allé
DK-2400, København NV
Grøndalsvænge, København NV

Poul Holsøe og Jesper Tvede

Godthåbsvej, Hillerødgade, Hvidkildevej, Grøndalsvænge Allé
DK-2400, København NV
Grønhøj, Østerhøj Syd, Ballerup

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Østerhøjvej, Østerhøj
DK-2750, Ballerup
Grønlands Familiebolig 2000, Nuuk (Godthåb)

Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA


DK-3900, Nuuk (Godthåb), Grønland
Grønlands Hjemmestyre, Nuuk (Godthåb)

Tegnestuen Nuuk A/S, arkitekter MAA

Avaalaqiaq
DK-3900, Nuuk (Godthåb), Grønland
Grønlands Ingeniørkollegium, Sisimiut (Holsteinsborg)

TNT Nuuk, arkitekter MAA


DK-3911, Sisimiut (Holsteinsborg), Grønland
Grønlands Nationalgalleri for Kunst, Nuuk (Godthåb)

BIG og TNT Nuuk, arkitekter MAA

Tuapannguit
DK-3900, Nuuk (Godthåb), Grønland
Grønlands Nationalmuseum & Arkiv, Nuuk (Godthåb)

Tegnestuen Nuuk A/S, arkitekter MAA

Hans Egedevej 8
DK-3900, Nuuk (Godthåb), Grønland
Grønlands Naturinstitut, Nuuk (Godthåb)

KHR AS Arkitekter MAA

Kivioq 2, Siaqqinneq, Malenelandet
DK-3900, Nuuk (Godthåb), Grønland
Grønlands Un iversitet, Nuuk (Godthåb), Ilimmarfiik Universitetscenter

Tegnestuen Nuuk og KHR AS Arkitekter MAA

Siaqqineq Nord
DK-3900, Nuuk (Godthåb), Grønland
Grønne Trekants Aktivitetshus, København

Witraz Arkitekter MAA

Vermundsgade 43 A
DK-2200, København N
Grønnegade, Odense

Ma-Su-Planning ved Malin Blomqvist og Sune Oslev

Grønnegade
DK-5000, Odense C
Grønnegården, København NV

Povl Baumann

Borups Allé 180-198, Mågevej 16-18, Kærsangervej 1-23, Vibevej 50-52
DK-2400, København NV
Grønnegården, Skive

Poulsen og Therkildsen ApS, MAA

Grønnegade/Aakjærsvej
DK-7800, Skive
Grønnehaven, Helsingør

Arkitema, arkitekter MAA

Sundtoldvej 2-6
DK-3000, Helsingør
Grønneparken, Viborg

Bæk, Simonsen & Aaris ApS, arkitekter MAA

Engelsborg
DK-8800, Viborg
Grønnevang Kirke, Hillerød

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Grønnevang
DK-3400, Hillerød
Grønningen, Greve

Thure Nielsen & Rubow A/S, arkitekter MAA

Aspegården, Løngården, Nøddegården
DK-2670, Greve
Grønningen, Havnestad, København S

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Erik Eriksens Gade, Havnestad, Islands Brygge
DK-2300, København S
Grøns Pakhus, København

J. D. Herholdt

Holmens Kanal 7
DK-1060, København K
Grønvangskolen, Vejen

Arkos Arkitekter MAA og Tegnestuen Mejeriet ApS, arkitekter MAA

Jacob Gades Allé 16
DK-6600, Vejen
Grünholz (Grønholt), Thumby, Schleswig-Holstein, Tyskland

J. G. Rosenberg?

Herzogliche Verwaltung Grünholz, Angel
D-24351, Thumby, Schleswig-Holstein, Tyskland
Gudenåcentralen og Elmuseet, Tange

Søren Vig-Nielsen og Claus Bonderup, arkitekt MAA

Bjerringbrovej 44-54, Tange
DK-8850, Bjerringbro
Gudhjem Station, nu Museum, Bornholm

Kay Fisker og Aage Rafn og Niels Frithiof Truelsen

Stationsvej 1
DK-3760, Gudhjem, Bornholm
Gudhjem, Bornholm

Ukendt

Brøddegade, Kirkevej, Ejnar Mikkelsenvej m.fl.
DK-3760, Gudhjem
Gudhjem, Grevens Dal 24, Bornholm

Birgit Karberg

Grevens Dal 24
DK-3760, Gudhjem, Bornholm
Gudhjem, Grevens Dal 26, Bornholm

Alice Kjær

Grevens Dal 26
DK-3760, Gudhjem, Bornholm
Gudow Gods, Lauenborg, Schleswig-Holstein, Tyskland

Joseph Christian Lillie (1760-1827)

Gutsallee 1
D-23899, Gudow, Lauenborg, Schleswig-Holstein, Tyskland
Gug Kirke, Aalborg

Exners Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Nøhr Sørensens Vej 7, Gug
DK-9210, Aalborg SØ
Guldberg Byplads, København

Nord, arkitekter MAA

Sjællandsgade 10, Prinsesse Charlottes Gade
DK-2200, København N
Guldbergshave, København

Arkitektfirmaet Hvidt & Mølgaard, arkitekter MAA

Guldbergshave
DK-2200, København N
Gule Pakhus, København

G. E. Rosenberg og Hans Munk Hansen, MAA

Toldbodgade 42
DK-1253, København K
Gule Palæ, København

Povl Baumann, Ivar Bentsen og KBI, Kooperativ Byggeindustri

Borups Allé, Vestergårdsvej
DK-2400, København NV
Gulkrogcentret, Vejle

Arkitektgruppen Regnbuen ApS og N. E. Steensens Tegnestue, MAA

Gulkrog 9
DK-7100, Vejle
Gullfosshus, København

Kay Fisker

Artillerivej 66-80, Halfdansgade 22-38, Leifsgade 17-27 og Gullfossgade 1-11
DK-2300, København S
Gunderslevholm, Herlufmagle

J. C. Ernst?

Gunderslevvej 13
DK-4160, Herlufmagle
Gurre Slot, Helsingør

Ukendt

Gurrevej, Gurre
DK-3000, Helsingør
Gustav Adolfs Torg, Malmö, Sverige

Sven-Ingvar Andersson, arkitekt MDL

Gustav Adolfs Torg
S-211 39, Malmö, Sverige
Gustav-Lübcke-museum, Hamm, Tyskland

Jørgen Bo og Vilhelm Wohlert, arkitekter MAA

Neue Bahnhofstrasse 9
D-59065, Hamm, Tyskland
Gustavsvik, Örebro, Sverige (projekt)

Erik Bystrup og Torben Bregenhøj, arkitekter MAA

Gustavsviksvägen
S-702 22, Örebro, Sverige
Gutenberghus, København

Alf og Søren Cock-Clausen, Preben Hansen, arkitekter MAA

Pilestræde, Landemærket, Vognmagergade, Møntergade
DK-1112, København K
Guyana, lavprishuse

Uffe Leinum, arkitekt MAA


GU-?, Guyana
Gyldenholm, Slagelse

J. D. Herholdt

Gisselfeldvej 12 A, Rønnede
DK-4690, Haslev
Gyldenrisparken, København

Witraz og Tegnestuen Vandkunsten, arkitekter MAA

Amagerbrogade 262-68, Gyldenrisvej 6-52, Store Krog 6-152 og 98-106
DK-2300, København S
Gymnastikinstituttet (Gotvedskolen), Frederiksberg

P. V. Jensen Klint

Vodroffsvej 49-51
DK-1900, Frederiksberg C
Gyngemosegård, Mørkhøj, Gladsaxe

Thure Nielsen & Rubow A/S, arkitekter MAA

Mørkhøjvej 154, Gladsaxe
DK-2860, Søborg
Gyngemosehallen, Gladsaxe

BBP Arkitekter A/S, arkitekter MAA

Gyngemose Parkvej
DK-2800, Søborg
Gyrstinge Landsbyhus, Ringsted

Cebra arkitekter MAA

Gyrstinge Bygade 34 B
DK-4100, Ringsted
Gävle Pingstkyrka, Sverige

Norman Kjeldsen

Brunnsgatan/Södra Kansligatan
S-802 52, Gävle, Sverige
Gårdsåkra, Eslöv, Sverige

Landskronagruppen ved Peter Broberg, arkitekt MAA

Gårdsåkra
S-241 35, Eslöv, Skåne, Sverige
Gærfabrikker i Algeriet

Vilhelm Wohlert og Hans Munk Hansen, arkitekter MAA


AL-?, Algeriet
Görlitz Handicapcenter, Sachsen-Anhalt, Tyskland

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA


D-02826, Görlitz, Sachsen-Anhalt, Tyskland
Göta-Älvens bebyggelse, Göteborg, Sverige

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Lindholmen
S-417 56, Göteborg, Sverige
Göteborg Opera, Sverige (projekt)

Knud Munks Tegnestue ApS, arkitekter MAA


S-417 00, Göteborg, Sverige
Gødstrup Supersygehus, Det Nye Hospital i Vest, DNV, Herning

A.A.R.T. ApS og Arkitema (CuraVita), arkitekter MAA

Gødstrup
DK-7400, Herning
Gødvad Plejecenter, Silkeborg

Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Gødvad
DK-8600, Silkeborg

FORSIDE | BYGNINGER | ARKITEKTER | ARKITEKTFIRMAEROM PROJEKTET | KONTAKT |

ARKARK.DK blev oprettet i 2007 af arkitekter Esben Larsen og Rimas Steponaitis.
Copyright ©ARKARK.DK 2011. All Rights Reserved. Powered by SCIMORE