BYGNINGER

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Æ Ø Å
Ebbehøjgård, Igelsø ved Holbæk

H. Rødsgaard Mathiasen for Bedre Byggeskik

Møllevej 6, Igelsø
DK-4300, Holbæk
Ebeltoft Glasmuseum

3xN (Nielsen, Nielsen & Nielsen), arkitekter MAA

Strandvejen 8
DK-8400, Ebeltoft
Ebeltoft Havn

Tegnestuen B19, arkitekter MAA

Søndre Strandvej, Havnevej
DK-8400, Ebeltoft
Ebeltoft Skudehavn

Poulsen og Therkildsen ApS, MAA

Skudehavnen 61
DK-8400, Ebeltoft
Ebeltoft, bl.a. rådhus

Ukendt

Torvet, Overgade, Juulsbakke, Adelgade, Nedergade
DK-8400, Ebeltoft
Ebeltoft, sommerhus på Mols

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Mols
DK-8400, Ebeltoft
Ebeltoft, Søholmsvej 9, Villa Søholm

Mads Birk Nielsen

Søholmsvej 9, Lyngsbæk
DK-8400, Ebeltoft
Ebenezer-brødremenigheden, Tórshavn, Streymoy, Færøerne

J. P. Gregoriussen, arkitekt MAA

Niels Finsens Gøta
FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne
Eberts Villaby, København S

Ukendt

Dronning Elisabeths Allé, Dyvekes Allé, Christian den Andens Allé m.fl.
DK-2300, København S
Ecco Conference Centre, Tønder

Dissing + Weitling arkitektfirma a/s

Ecco Alléen 4
DK-6270, Tønder
Eching-bebyggelse, Tyskland

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Geschwister Scholl Strasse
D-85386, Eching ved München, Tyskland
EDB-Gruppen, Birk Centerpark, Herning

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Uldjydevej, Birk Centerpark
DK-7400, Herning
Edel Liisbergs Børnehave, København

Rubow arkitekter MAA

Hjortholms Allé 31
DK-2400, København NV
Edgecliff, Blanket Building, Australien

Alex Popov, arkitekt

Blanket Building, Edgecliff
AUS-2027, Edgecliff, NSW, Australien
Egebakken, Nødebo, Fredensborg

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Egebakken, Nødebo
DK-3480, Fredensborg
Egebjerggård I, Ballerup

Jan Gudmand-Høyer og Angels Colom, arkitekter MAA

Egebjerghaven 67-107, Egebjerggård I
DK-2750, Ballerup
Egebjerggård, Ballerup

Jan Gudmand-Høyer og Angels Colom, arkitekter MAA

Egebjerg Bygade m.fl.
DK-2750, Ballerup
Egebjerghaven I, Ballerup

Jan Gudmand-Høyer og Angels Colom, arkitekter MAA

Egebjerghaven 1-65 og 2-146, Egebjerggård I
DK-2750, Ballerup
Egebjerghaven II, Ballerup

Mangor & Nagel Arkitektfirma A/S, arkitekter MAA

Egebjerg Bygade 3-67, Egebjerggård I
DK-2750, Ballerup
Egebjergtoften, Ballerup

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Egebjergtoften 31-151 og 34-106, Egebjerggård
DK-2750, Ballerup
Egebjergvang, Ballerup

Fællestegnestuen A/S, arkitekter MAA

Egebjergvang 2-223
DK-2750, Ballerup
Egebuen, Ballerup

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Egebjerg Bygade 225-239, Egebjerggård
DK-2750, Ballerup
Egedal Kirke, Nivå

Johan Fogh & Per Følner Arkitektfirma ApS

Egedalsvej 3
DK-2990, Nivå
Egedal Rådhus og Sundhedscenter, Ølstykke

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Egedal Stationsvej
DK-3650, Ølstykke
Egedalsvænge, Kokkedal

Hoff & Windinge og Tegnestuen Møllen ApS, arkitekter MAA, PAR

Egedalsvænge, Holmegårdsvej
DK-2980, Kokkedal
Egegård Skole, Gladsaxe

Eva og Nils Koppel, Gert Edstrand, arkitekter MAA

Gladsaxe Møllevej 127
DK-2860, Søborg
Egely, Ballerup

Nova 5 Arkitekter A/S, arkitekter MAA

Egebjerg Bygade 34-72, Egebjerggård
DK-2750, Ballerup
Egen Kirke og Kirkestalde, Nordborg

Ukendt

Nordborgvej 118 K (ved Egen Kirkevej), Guderup
DK-6430, Nordborg, Als
Egernsund Tegl, Kliplev, Aabenraa

Arkitema K/S, arkitekter MAA

Hjernøvej, Kliplev
DK-6200, Aabenraa
Egeskov, Kværndrup

Martin Bussert?, H. Zetterval, H. Lønborg-Jensen, Peter Koch og Mogens Lassen

Egeskovgade 18
DK-5772, Kværndrup
Egestrædet, Ballerup

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Egebjerg Bygade og Agernskrænten, Egebjerggård
DK-2750, Ballerup
Egetæpper A/S, Herning

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Industrivej Nord 25, Birk
DK-7400, Herning
Egetæppers gl. udstillingsbygning, Herning

Karen og Jan Eggen

Silkeborgvej 27
DK-7400, Herning
Egilsholm Feriekoloni, Aakirkeby

Valdemar Hansen Hammer

Baunevej 12, Sømarken
DK-3720, Aakirkeby, Bornholm
Egmonthusene, Skærgaardens elevboliger, Herning

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Skærgårdvej 23
DK-7400, Herning
Egtved Kompressorstation

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Mosevej 3
DK-6040, Egtved
Egå Gymnasium

Cubo Arkitekter ApS, MAA

Mejlbyvej 4
DK-8250, Egå
Egå, Egå Strandvej 22/Strandhusvej 35, Mads Møllers eget hus

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue (Mads Møller), arkitekter MAA

Egå Strandvej 22/Strandhusvej 35
DK-8250, Egå
Egå, Konkylievej 5, Jørn Schützes eget hus

Jørn Schütze, Schütze & Rasmussen, MAA

Konkylievej 5
DK-8250, Egå
Egå, Solklintvej, Solklint

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Solklintvej
DK-8250, Egå
Eigtveds Pakhus, Udenrigsministeriet, København

Nicolai Eigtved, Erik Møllers Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Asiatisk Plads 2
DK-1448, København K
Eilskovske Boliger, Odense

Niels Jacobsen

Lahnsgade 68, 70, 82 og 84
DK-5000, Odense C
Ejby Mølle Renseanlæg, Odense

Isager og Stærmoses Tegnestue, arkitekter MAA

Ejby Møllevej 22
DK-5220, Odense SØ
Ejdersted-gården, Lyngby

Ukendt

Kongevejen 100, Sorgenfri (oprindelig Ejdersted, Slesvig)
DK-2800, Lyngby
Ekala Industrial Estate, Ja-ela, Sri Lanka

Ulrik Plesner II og Geoffrey Bawa

Ekela syd for Katunayake Airport
SRI-?, Ja-ela, Sri Lanka
Ekneligoda-hus, Sri Lanka

Ulrik Plesner II

Ekneligoda
SRI-?, Ekneligoda, Sri Lanka
Eksperimentarium, Hellerup

Erik Møllers Tegnestue A/S og Cebra A/S, arkitekter MAA

Tuborg Havnevej 7
DK-2900, Hellerup
El Biar Z.H.U.N. Ain Allah, Algeriet

Mangor & Nagel Arkitektfirma A/S, arkitekter MAA

El Biar
AL-16030, Alger, Algeriet
Elbrewery, Elblag, Polen

Helsted, Madsen & Thompson A/S, arkitekter MAA

ul. Browarna 71
PL-82300, Elblag, Polen
Elduvik, Eysteroy, Færøerne

Ukendt

Elduvik Bygd, Runavik
FO-478, Elduvik, Eysteroy, Færøerne
Electronic Data Systems, EDS, København SV

Bystrup Arkitekter MAA

Støberigade 12
DK-2450, København SV
Elefantens Gård (B&W), Christiansbro, København

Mangor & Nagel Arkitektfirma A/S, arkitekter MAA

David Balfours Gade, Christiansbro
DK-1402, København K
Elektromarine, Skagen

Jörg W. Kerchlango

Kuttervej 15
DK-9990, Skagen
Elementhusene i Hjortekær, Kongens Lyngby

Knud Hallberg og Jørgen Bo

Skovsvinget, Bjælkevangen m.fl.
DK-2800, Kongens Lyngby
Elev Kirkegård, Lystrup

Sven Hansen

Høvej 2, Elev
DK-8520, Lystrup
Eliaskirken, København

Martin Nyrop

Vesterbros Torv, Vesterbrogade 49
DK-1620, København V
Elineberg, Helsingborg, Sverige

Jørn Utzon, Erik og Henning Andersson

Elinebergsvägen, Elinebergsplatsen
S-256 59, Helsingborg, Sverige
Elkraft, Ballerup

GHP, Gottlieb, Høgsted & Paludan, arkitekter MAA

Lautruphøj 7
DK-2750, Ballerup
Ellebrinken, Lystrup

Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Ellebrinken 34-134
DK-8520, Lystrup
Ellekildehave (Fiskerhusene), Ålsgårde

Tegnestuen Møllen ApS, arkitekter MAA, PAR

Vingen 1-79
DK-3140, Ålsgårde
Ellevang Kirke, Vejlby-Risskov

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Jellebakken 14
DK-8240, Risskov
Elro Erhverv, Randers

Nord, arkitekter MAA

Normansvej 1
DK-8920, Randers NV
Elstal Kristeligt uddannelsescenter Tyskland

Kim Utzon ApS

Kirschsteinsiedlung
D-14627, Elstal ved Berlin, Tyskland
Elsted Kirke og Sognegård, Lystrup

Ukendt og Exners Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Elsted Kirkeplads 1
DK-8520, Lystrup
Elverhøjens Skole, Herlev

Hans Erling Langkilde og Ib Martin Jensen

Ederlandsvej 23
DK-2730, Herlev
Emaljehaven, Marstrands Have, København

Creo og Tegnestuen Entasis ved Christian og Signe Cold, arkitekter MAA

Rentemestervej 5-13, Rebslagervej 32-40, Frederiksborgvej 17-21
DK-2400, København NV
Emdrup Skrammellegeplads, København

Dan Fink og C. Th. Sørensen

Emdrupvej, Keldsøvej, Emdrup
DK-2100, København Ø
Emdrup Vænge, København

Dan Fink

Emdrupvej, Emdrup Vænge
DK-2100, København Ø
Emiliedalen i Højbjerg

Arkitektgruppen Aarhus K/S, Kjær & Richter A/S, Nielsen, Nielsen & Nielsen og Schmidt, Hammer & Lassen K/S, arkitekter MAA

Emiliedalsvej
DK-8270, Højbjerg
Emmashave, Gråsten

Emmashave-gruppen

Emmashave
DK-6300, Gråsten
Emscher Parks IBA-boliger, Gelsenkirchen-Feldmark, Tyskland (projekt)

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Postmannstrasse/Küppersbuschstrasse
D-45879, Gelsenkirchen-Feldmark, Tyskland
Endrupskolen, Fredensborg

Peter L. Stephensen, MAA

Endrupvej 32
DK-3480, Fredensborg
Energi E2, Københavns Sydhavn

Arkitektfirmaet Hvidt & Mølgaard, arkitekter MAA

A. C. Meyers Vænge 9, Teglholmen
DK-2450, København SV
Energinet.dk, Fredericia

Arkitektfirmaet Hvidt & Mølgaard, arkitekter MAA

Tonne Kjærsvej 65, Erritsø
DK-7000, Fredericia
Energitårnet, Kara/Noveren, Roskilde

EEA, Erick van Egeraat Ass. Architects

Håndværkervej 70
DK-4000, Roskilde
Engelsholm, Bredsten

Hercules von Oberberg

Engelsholmvej 6
DK-7182, Bredsten
Engelske Rækkehuse, Klampenborg

Rasmus Jensen

Christiansholms Tværvej m.fl.
DK-2930, Klampenborg
Engelske Rækkehuse, København

Vilhelm Tvede

Toldbodgade 71-85
DK-1253, København K
Engestofte, Maribo

Ukendt

Søvej 10
DK-4930, Maribo
Enghave Brygge, København (projekt)

Gröning Arkitekter, Danielsen Architecture og Juul Frost Arkitekter MAA

Tømmergravsgade, Landvindingsgade, Elværksgade m.fl., Enghave Brygge
DK-2450, København SV
Enghaveparken og Enghave Plads, København

Poul Holsøe

Enghave Plads
DK-1670, København V
Enghavevejs Sporvognsremiser, København (projekt)

BBP Arkitekter A/S, arkitekter MAA

Enghavevej 80-82
DK-2450, København SV
Engholm Kirke, Allerød

Cubo Arkitekter ApS, MAA

Engholm Kirkevej 1
DK-3450, Allerød
Enghuset, Gistrup

Nord, arkitekter MAA

Roden 1
DK-9260, Gistrup
Enghøj Kirke, Randers Nordby

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Gammel Hobrovej 184-186
DK-8900, Randers
Englegaard, Søborg

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Ved Renden, Frederiksborgvej 240
DK-2860, Søborg
Englystskolen, Børkop

Ib & Jørgen Rasmussen, arkitekter MAA

Skolebakken 1
DK-7080, Børkop
Engstrandskolen, Hvidovre

Thure Nielsen & Rubow A/S og Wemmelund A/S, arkitekter MAA

Hvidovrevej 440
DK-2650, Hvidovre
Enhjørningens Gård, Christiansbro, København

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Overgaden Neden Vandet, Hammershøi Kaj og Wildersgade, Christiansbro
DK-1414, København K
Enighedslund, Aalborg

Kooperative Arkitekter ved Ivar Bentsen

Vesterbro 1-15
DK-9000, Aalborg
Eniro Danmark A/S, Gladsaxe

Kasper Danielsen, arkitekter MAA

Sydmarken 44 A
DK-2860, Søborg
Entreprenørskolen, Toppen af Ebeltoft

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Egedalsvej 5
DK-8400, Ebeltoft
Eremitagen, Klampenborg

Lauritz de Thurah

Eremitagesletten, Jægersborg Dyrehave
DK-2930, Klampenborg
Erholm, Aarup

J. D. Herholdt

Erholmvej 25
DK-5560, Aarup
Erhvervsarkivet (opr. Statsbiblioteket), Århus

Hack Kampmann

Vester Allé 12
DK-8000, Århus C
Erhvervskolen (nu Skovbjergskolen), Ebeltoft

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Hagelskjærvej 15
DK-7430, Ikast
Erichsens Palæ, København

C. F. Harsdorff

Holmens Kanal 2-4
DK-1060, København K
Ericsson, Lund, Sverige

KHR AS Arkitekter MAA

Nya Vattentornet
S-221 88, Lund, Sverige
Eriksholm, Vipperød

Ukendt

Eriksholmvej 32
DK-4390, Vipperød
Ermelundshusene, Gentofte

Viggo Møller-Jensen og Mogens Black-Petersen

Ved Ermelunden 2-34, Ibstrupvej 44-66 og 55-69, Jægersborg
DK-2820, Gentofte
Ernst Barlach Kulturcenter, Güstrow, Tyskland

Dissing + Weitling Arkitektfirma A/S (se også Arne Jacobsen)

Heidberg 15
D-18273, Güstrow, Mecklenburg-Vorpommern, Tyskland
Erritsø Trykkeri, Fredericia

Arkitektfirma Erik Korshagen A/S, arkitekter MAA

Bundgaardsvej 45, Erritsø
DK-7000, Fredericia
Esbjerg

Landinspektør Wilkens og Christian Hjerrild Clausen

Torvegade, Kongensgade m.fl.
DK-6700, Esbjerg
Esbjerg Arbejderhøjskole, nu Højskole

Otto Frankild, arkitekt MAA

Stormgade 200
DK-6700, Esbjerg
Esbjerg Banegård

Heinrich Wenck

Jernbanegade 35
DK-6700, Esbjerg
Esbjerg Centralsygehus, Sydvestjysk Sygehus

I/S Salling-Mortensens Tegnestue og Arkitekter Dall & Lindhardtsen A/S, arkitekter MAA

Finsensgade 35, Østergade 80
DK-6700, Esbjerg
Esbjerg Elektricitetsværk, nu Vestjysk Musikkonservatorium

Christian Hjerrild Clausen

Kirkegade 63
DK-6700, Esbjerg
Esbjerg Fiskeri- og Søfartsmuseum

Halldor Gunnløgsson & Jørn Nielsen og Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Tarphagevej 2
DK-6710, Esbjerg V
Esbjerg Fiskermonument, Mindelunden for omkomne Esbjerg-fiskere

C. Th. Sørensen

Hjertingvej/Gravlundvej
DK-6700, Esbjerg
Esbjerg Gymnasium

Jørgen Stærmose og Isager Arkitekt ApS, arkitekt MAA

Stengårdsvej 345
DK-6705, Esbjerg Ø
Esbjerg Gårdkollegium

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Spangsbjerg Møllevej 62 A-F
DK-6700, Esbjerg
Esbjerg Kunstpavillon og -museum

Jytte og Ove Tapdrup

Havnegade 20
DK-6700, Esbjerg
Esbjerg Lufthavn

Jens Sottrup-Jensen

John Tranums Vej 22
DK-6705, Esbjerg Ø
Esbjerg Musikhus

Utzon Arkitekter ved Jan Utzon

Havnegade 18
DK-6700, Esbjerg
Esbjerg Posthus

Ulrik Plesner I

Torvet 20
DK-6700, Esbjerg
Esbjerg Rådhus

Jens Sottrup-Jensen

Torvegade 74/Rolfsgade 90
DK-6700, Esbjerg
Esbjerg Seminarium, nu University College Syd

Bornebusch, Brüel & Selchau, arkitekter MAA

Skolebakken 171
DK-6705, Esbjerg Ø
Esbjerg Stadion, Blue Water Arena

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Gl. Vardevej 82
DK-6700, Esbjerg
Esbjerg Strandpromenade

Nathan Romero og Sofie Willems, arkitekter MAA

Strandpromenaden, Hjerting
DK-6710, Esbjerg V
Esbjerg Vandtårn

Christian Hjerrild Clausen

Havnegade 22
DK-6700, Esbjerg
Esbjerg, Feriehusene ved Hjertingvej (nedrevet)

Harald Peters

Hjertingvej/Tarphagevej
DK-6700, Esbjerg
Esbjerg, Frodesgade 70

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Frodesgade 70/Jyllandsgade
DK-6700, Esbjerg
Esbjerg, Gormsgade 12, J. C. B. Øhlenschlægers eget hus

J. C. B. Øhlenschlæger

Gormsgade 12
DK-6700, Esbjerg
Esbjerg, Kirkegade 51, KFUM, nu Aktivitetshuset

Christian Hjerrild Clausen

Kirkegade 51
DK-6700, Esbjerg
Esbjerg, Nygårdsvej 77

Harald Peters

Nygårdsvej 77
DK-6700, Esbjerg
Esbjerg, Skjoldsgade 53

Harald Peters

Skjoldsgade 53
DK-6700, Esbjerg
Esbjerg, statslånshus

Jens Sottrup-Jensen


DK-6700, Esbjerg
Esbjerg, énfamiliehus

Sven Lindholm


DK-6700, Esbjerg
Esbjerg, Østergade 16

J. C. B. Øhlenschlæger

Østergade 16
DK-6700, Esbjerg
Espansiva, Hellebæk

Jørn Utzon

Bøssemagergade 64
DK-3150, Hellebæk
Espebo, Værløse

Laurids Jensen & Peter Engberg, Knud Blach Petersen og Arkitektgruppen i Aarhus A/S, arkitekter MAA

Ryetvej 71-155, Lille Værløse
DK-3500, Værløse
Espersen A/S, Rønne, Bornholm

Nina Schrøder

Fiskerivej 1
DK-3700, Rønne, Bornholm
Espevang Vandværk, Rødovre

Nobel Arkitekter A/S, arkitekter MAA

Nyholms Allé 47 A
DK-2610, Rødovre
Esplanade-broen, Stockholm, Sverige

KHR AS Arkitekter MAA og Henrik Rundquist Arkitektkontor AB

Hammarby
S-120 32, Stockholm, Sverige
Esri, Redlands, Californien, USA

Arkitektfirmaet Hvidt & Mølgaard, arkitekter MAA

380 New York Street
CA 92373-8100, Redlands, Californien, USA
Esrum Kloster, Græsted

Ukendt

Klostergade 11, Esrum
DK-3230, Græsted
Essex Park, Århus

Prisme Arkitekter MAA

Telefontorvet, Frederiksgade
DK-8000, Århus C
Essex Waterfront, Teglholmen, København SV

Bystrup Arkitekter MAA

Teglholm Tværvej
DK-2450, København SV
Estlands Kunstakademi, Art Plaza, Tallinn

Effekt (Tue Foged) og SEA (Uffe Leth), arkitekter MAA


EE-15000, Tallinn, Estland
Eternitten, Aalborg

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Sohngårdsholmsvej 2, Sønderbro
DK-9000, Aalborg
Eternittens Henius House, Aalborg

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Ditlev Bergs Vej
DK-9000, Aalborg
EU-ambassade-kompleks, Abuja, Nigeria (projekt)

Dissing + Weitling Arkitektfirma A/S (se også Arne Jacobsen)


NI-?, Abuja, Nigeria
Europan 10, Augustenborg (projekt), Als

Deve, arkitekter MAA

Havnen
DK-6440, Augustenborg
Europan 10, Kolding (projekt)

Stine Christiansen og Luise Lorenc, arkitekter MAA

Stadionvej
DK-6000, Kolding
Europan 10, København (projekt)

WAW ved Kristoffer Nejsum og Sanne Lovén Damgaard, arkitekter MAA

Nordhavnen
DK-2100, København Ø
Europan 10, Lisbjerg, Århus (projekt)

Kaspar Bjørn og Troels Dam Madsen, arkitekter MAA

Lisbjerg
DK-8200, Århus N
Europan 10, Rudkøbing (projekt)

Johanne Heesche og Mari-Liis Männik, arkitekter MAA

Havnen
DK-5900, Rudkøbing, Langeland
Europan 11, Allerød (projekt)

Mette Blankenberg og Eyrun Margret Stefansdottir, arkitekter MAA

Blovstrød Teglværksvej, Ny Blovstrød
DK-3450, Allerød
Europan 11, Rødovre (projekt)

Søren Leth og Rasmus Therkildsen, arkitekter MAA

Islevbrovej
DK-2610, Rødovre
Europan 12, København (projekt)

Rune Jørgensen, Ditte Marie Hildebrand og Laura Wedderkind Bank, arkitekter MAA

Dybbølsgade
DK-1721, København V
Europan Ørestad Syd, København (projekt)

Eva Luque Garcia, Spanien

Ørestad Syd
DK-2300, København S
European Spallation Source, ESS, Lund, Sverige

Henning Larsens Tegnestue A/S, SLA A/S og Cobe, arkitekter MAA

Tunavägen 24
S-223 63, Lund, Sverige
Ewaldshave, Rungsted

Arkitekt MAA Palle Rydahl Drost

Rungsted Strandvej
DK-2960, Rungsted Kyst
EXPO 2008, Zaragoza, Spanien

Nathan Romero og Sofie Willems, arkitekter MAA

EXPO
ES-50001, Zaragoza, Spanien
Expo 2010, dansk pavillon, Shanghai, Kina

BIG, arkitekter MAA


CN-?, Shanghai, Kina
EXPO, Den Danske Pavillon i Sevilla, Spanien

KHR AS Arkitekter MAA

Verdensudstillingen EXPO 92
E-41003, Sevilla, Spanien
Eyes of Tirana, Albanien (projekt)

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Skanderbeg Pladsen
AL-?, Tirana, Albanien
Eysturskolen, Tórshavn, Streymoy, Færøerne

J. P. Gregoriussen, arkitekt MAA

Skúlag
FO-100, Tórshavn, Streymoy, Færøerne

FORSIDE | BYGNINGER | ARKITEKTER | ARKITEKTFIRMAEROM PROJEKTET | KONTAKT |

ARKARK.DK blev oprettet i 2007 af arkitekter Esben Larsen og Rimas Steponaitis.
Copyright ©ARKARK.DK 2011. All Rights Reserved. Powered by SCIMORE