BYGNINGER

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Æ Ø Å
B & W s montagehal, København (nedrevet)

Niels Rosenkjær

Strandgade
DK-1401, København K
B & W s støberi, København

Niels Rosenkjær

Teglholmsgade, Teglholmen
DK-2450, København SV
B & W's marketenderiskib, København (nedlagt)

Niels Rosenkjær

Christianshavns Kanal ved Overgaden neden Vandet 9
DK-1414, København K
Bad Oldesloe Rådhus, Stormarn, Schleswig-Holstein, Tyskland

C. F. Hansen (1756-1845)

Markt 5
D-23843, Bad Oldesloe, Stormarn, Schleswig-Holstein, Tyskland
Bad Oldesloe Vandmølle, Stormarn, Schleswig-Holstein, Tyskland (ombygget)

C. F. Hansen (1756-1845)

Glinde Küpfermühlenweg
D-23843, Bad Oldesloe, Stormarn, Schleswig-Holstein, Tyskland
Bad Oldesloe, Gut Alt-Fresenburg, Stormarn, Schleswig-Holstein, Tyskland

C. F. Hansen (1756-1845)

Stormarnweg
D-23843, Bad Oldesloe, Stormarn, Schleswig-Holstein, Tyskland
Bad Segeberg Amtshus, Amtsgericht, Schleswig-Holstein, Tyskland

C. F. Hansen (1756-1845) og F. C. Heylmann d.æ.

Am Kalkberg 18
D-23795, Bad Segeberg, Schleswig-Holstein, Tyskland
Badeparken, Lyndby

Gottlieb & Paludan A/S, arkitekter MAA

Sorgenfrigårdsvej/Lundtoftevej
DK-2800, Lyngby
Bageriet, Karlskrona, Sverige

Erik Møllers Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Stumholmen
S-371 32, Karlskrona, Sverige
Baghdad Skolebyggeri, Iraq

Vagn O. Kyed & Per Kyed, arkitekter MAA


IRQ-?, Baghdad, Iraq
Bagsværd Kirke

Jørn Utzon

Taxvej 16
DK-2880, Bagsværd
Bagsværd Ny Skole

Nøhr & Sigsgaard A/S, arkitekter MAA

Bagsværd Hovedgade 62
DK-2880, Bagsværd
Bagsværd Stationscenter

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Bagsværd Hovedgade 128
DK-2880, Bagsværd
Bagsværd Svømmehal

Nøhr & Sigsgaard A/S, arkitekter MAA

Værebrovej 156
DK-2880, Bagsværd
Bahrains Kulturhistoriske Museum, Qal'at al-Bahrain, Manama

Wohlert Arkitekter, MAA

Karbabad
BH-, Manama, Bahrain
Bahrains Nationalmuseum, Manama

KHR AS Arkitekter MAA

P. O. Box 11644
BH-, Manama, Bahrein
Bakkegården, Gladsaxe

Thure Nielsen & Rubow A/S, arkitekter MAA

Bakkegården
DK-2860, Søborg
Bakkegårdsskolen, Gentofte

Cebra A/S og Søren Robert Lund, arkitekter MAA

Skolebakken 20
DK-2820, Gentofte
Bakkehusene, København

Thorkild Henningsen og Ivar Bentsen

Hulgårdsvej, Markvej, Bakkevej og Rødkildevej
DK-2400, København NV
Bakken, Humlebæk

Tegnestuen Bakken ApS

Teglgårdsvej 802-854
DK-3050, Humlebæk
Ballerup Idrætspark

Arne Levin

Ballerup Boulevard, Marbækvej
DK-2750, Ballerup
Ballerup, Linde Allé

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Linde Allé
DK-2750, Ballerup
Ballonparken, København

Ukendt

Ballonparken, Artillerivej
DK-2300, København S
Ballum Slusekro, Bredebro

Ukendt

Ballum Sluse 1
DK-6261, Bredebro
Baltica/Tryg, Ballerup

Arkitekter Dall & Lindhardtsen A/S

Klausdalsbrovej 601
DK-2750, Ballerup
Baltoppen Kulturhus, Ballerup

Eleven (11) Design A/S ved Susse Fischer, arkitekt MAA, IDD

Baltorpvej 20
DK-2750, Ballerup
Baltzar City, Malmö, Sverige

KHR AS Arkitekter MAA

Södergatan/Baltzargatan
S-211 42, Malmö, Sverige
BaNanna Park, København N

Nord, arkitekter MAA

Vølundsgade, Nannasgade, Rådmandsgade og Tagensvej
DK-2200, København N
Banegårdsterrænet i København (projekt med filharmonibygning)

Ivar Bentsen og Carl Petersen

Banegårdsterrænet, Vester Farimagsgade, Nyropsgade
DK-1602, København V
Banegårdsterrænet i København (projekt)

Egil Fischer og Holger Rasmussen, Edvard Thomsen

Vester Farimagsgade, Nyropsgade , Vester Søgade m.fl.
DK-1602, København V
Banehegnet, Albertslund

Steen Eiler Rasmussen

Banehegnet 1-60
DK-2620, Albertslund
Banekrogen, Værløse

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Læssevej 4-54
DK-3500, Værløse
Bang & Olufsen A/S, Struer

KHR AS Arkitekter MAA

Peter Bangs Vej 15
DK-7600, Struer
Bang & Olufsen Medicom A/S, Struer

KHR AS Arkitekter MAA

Gimsinglundvej 20
DK-7600, Struer
Bangkok Don Muang International Airport, Thailand

Claus Bremer (CB-Tegnestuen)

Millenian Tower, 62 Langsuan Rd, Lumpini, Pathumwan
TH-10330, Bangkok, Thailand
Bangkok KIF isfabrik, Thailand

Jörg W. Kerchlango


TH-10500, Bangkok, Thailand
Bangkok Oriental Hotels TowerWing, Thailand

Erik Villefrance, arkitekt MAA (1915-1992)

48 Oriental Avenue
TH-10500, Bangkok, Thailand
Bangkok Royal Navy Club, Thailand

Erik Villefrance, arkitekt MAA (1915-1992)


TH-10500, Bangkok, Thailand
Bangkok, Patana-bygningen, Thailand

Jörg W. Kerchlango


TH-10500, Bangkok, Thailand
Bangkok, UHT-fabrik, Patana, Thailand

Jörg W. Kerchlango

Patana
TH-10500, Bangkok, Thailand
Bangsbo Hovedgård, Frederikshavn

Ukendt

Dronning Margrethes Vej 1-2
DK-9900, Frederikshavn
Banken ved Børsen, København (nedrtevet)

C. F. Harsdorff og Peter Meyn

Slotsholmsgade
DK-1216, København K
Bankernes og Sparekassernes Hus, Sønderport, Kolding

Nils Andersen og Salli Besiakov, arkitekter MAA

Agtrupvej 2, Sønderport
DK-6000, Kolding
Barmstedt Amtsforvalterhus, (Gerichtsschreiberhaus), Schloßinsel Rantzau, Schleswig-Holstein, Tyskland

F. C. Heylmann d.æ.

Schloßinsel Rantzau
D-25355, Barmstedt, Schleswig-Holstein, Tyskland
Barth-byplan, Tyskland (projekt)

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA


D-18356, Barth, Tyskland
Basnæs, Skælskør

G. F. Hetsch

Basnæsvej 150
DK-4230, Skælskør
Bassinhusene, Islands Brygge, København

Arkitema K/S, arkitekter MAA

Axel Heides Gade, Havnestaden, Islands Brygge
DK-2300, København S
Bastian Trævarefabrik, Horsens

Jens Chr. Clausen, Viggo Norn og Birch & Svenning A/S, arkitekter MAA

Emil Møllers Gade 41-49
DK-8700, Horsens
Bastionen, Ringsted

ONV Arkitekter MAA

Bastionen 2
DK-4100, Ringsted
Batumi Akvarium, Georgien (projekt)

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Rustaveli Street
GE-6003, Batumi, Adjarien, Georgien
Baunebo, Kongens Lyngby

Rubow arkitekter MAA

Baune Allé 2
DK-2800, Kongens Lyngby
Baunsgaards Krydderifabrik, Århus

C. G. F. Thielemann og Hans Wilhelm Schrøder

Nørreport 24
DK-8000, Århus C
Bavnehøj skole, København

Tage Rue og Stadsarkitektens Direktorat i København

Natalie Zahles Vej 9
DK-2450, København SV
Bavnevang Søpark, Sorø

Carsten E. Holgaard & Kant, arkitekter MAA

Bavnevang 2-16 og 1-15 (Abildvej ved Sorø Storkro)
DK-4180, Sorø
Bayer Norden, Lyngby

KHR AS Arkitekter MAA

Nørgårdsvej 32
DK-2800, Kongens Lyngby
Bayern Autogroup, Tilst

Årstiderne Arkitekter A/S, MAA

Viborgvej 340
DK-8381, Tilst
Beach & Howe, Vancouver, Canada

BIG, arkitekter MAA

Granville Street
BC-V6H 3Y5, Vancouver, Canada
Beauvais-husene, København (projekt)

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Rovsinggade
DK-2100, København Ø
Bech, Bruun & Dragsted A/S, København

Bo Frederiksen & Jan Knudsen ApS, arkitekter MAA

Langelinie Allé 35
DK-2100, København Ø
Bedre Billigere Boliger (BBB), Kvistgårdhusene, Kvistgård

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Hornbækvej 1
DK-3490, Kvistgård
Bedre Billigere Boliger (BBB), Køge

Holscher Arkitekter A/S og Erik Møllers Tegnestue, arkitekter MAA


DK-4600, Køge
Beelitz-Heilstättens masterplan, Berlin, Tyskland

Helle Juul og Flemming Frost, arkitekter MAA

Paracelsusring 6 A
D-14587, Beelitz-Heilstätten, Tyskland
Beijing Vertical Hutong, Kina (projekt)

Mutopia, arkitekter MAA


CN-, Beijing, Kina
Beijings danske universitetscenter, Industriens Fonds Hus, Kina

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Yanqihu Campus, Graduate University of Chinese Academy of Sciences (GUCAS)
CN-?, Beijing, Kina
Beijings Medicinske forskningscenter, Kina

Hans Munk Hansen, arkitekt MAA og Beijing Design Institute


CN-?, Beijing, Kina
Beklædningsmagasinet og Modelsamlingens Bygning, Holmen i København

C. T. Andersen og Rønne Arkitekter

Danneskiolds-Samsøes Allé
DK-1437, København K
Bel Colles Allé, Rungsted

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Bel Colles Allé 2-36
DK-2960, Rungsted Kyst
Bella Center, Ørestad, København

Ole Meyer, KHR AS Arkitekter og Dissing + Weitling, arkitekter MAA

Center Boulevard 5, Ørestad
DK-2300, København S
Bella City, Ørestad, København (projekt)

Cobe og Vilhelm Lauritzens Tegnestue, arkitekter MAA

Vejlands Allé, Center Boulevard, C. F. Møllers Allé, Ørestad
DK-2300, København S
Bella Sky Comwell Hotel, København

3xN (Nielsen, Nielsen & Nielsen), arkitekter MAA

Center Boulevard 5
DK-2300, København S
Bellahus, Ørestad, København

Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Ørestads Boulevard, Ørestad
DK-2300, København S
Bellahøj Koblingsstation (DONG Energy City), København

Stadsarkitektens Direktorat og Hans Chr. Hansen

Hulgårdsvej 133
DK-2400, København NV
Bellahøj Landsted, Brønshøj

Ukendt

Bellahøjvej 20
DK-2700, Brønshøj
Bellahøj Svømmestadion, Brønshøj

Tyge Hvass og Arkitema K/S, arkitekter MAA

Bellahøjvej 1-3
DK-2700, Brønshøj
Bellahøjhusene, Brønshøj

Kooperative Arkitekter ved Svenn Eske Kristensen, Edvard Heiberg, Karl Larsen, Ole Buhl, Harald Petersen, Dan Fink, Dominias Arkitektafdeling og Stadsarkitektens Direktorat

Ved Bellahøj, Bellahøjvej
DK-2700, Brønshøj
Bellavista og Bellevue, Klampenborg

Arne Jacobsen

Strandvejen 419-33 og 449-51
DK-2930, Klampenborg
Bellevue Park, Malmö, Sverige

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Eddagatan 1-3
S-217 67, Malmö, Sverige
Bellevue Teatret, Klampenborg

Arne Jacobsen, Rolf Henning-Jensen og Jes Kølpin

Strandvejen 449-451
DK-2930, Klampenborg
Benediktehjemmet, Asminderød, Fredensborg

Bornebusch & Selchau, arkitekter MAA

Benediktevej 30, Asminderød
DK-3480, Fredensborg
Bent Brandt, Århus N

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Langdyssen 7, Lisbjerg Erhvervspark
DK-8200, Århus N
Bentzons Fabrikker, København

Kant Arkitekter A/S, MAA (tidligere Arkitektgruppen København)

Halmtorvet 29
DK-1700, København V
Beograd Opera, Serbien (projekt)

Arkitekter Dall & Lindhardtsen A/S


JU-?, Beograd, Serbien (Jugoslavien)
Berendsens Vaskeri, Mundelstrup, Tilst

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

True Møllevej 3, Tilst
DK-8381, Tilst
Bergen Højskolecenter, HIB, Norge

Cubo Arkitekter ApS, MAA

Nygårdsgatan 112
N-5008, Bergen, Norge
Bergen Skole og Svømmehal, Helleren, Norge

KHR AS Arkitekter MAA

Store Lungegårdsvann, Nygårdstangen
N-5838, Bergen, Norge
Bergens Torv, Norge

Kasper Bak, arkitekt MAA og Gisle Nataas, Oslo

Torget
N-5014, Bergen, Norge
Beringsvænget, Horsens

Bornebusch, Brüel & Selchau, arkitekter MAA

Beringsvænget 2-144
DK-8700, Horsens
Berlin Freie Universität

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Kaiserwerter Strasse 16-18, Dahlem
D-14195, Berlin, Tyskland
Berlin, bank- og boligkompleks, Tyskland

Dissing + Weitling arkitektfirma a/s


D-?, Berlin, Tyskland
Berlin, Diakoniezentrum Heiligensee, Tyskland

Erik Ejlers og Henning Graversen, arkitekter MAA

Keilerstrasse 19, Ruppiner Chaussee, Heiligensee
D-13503, Berlin, Tyskland
Berlin, Hansaviertel, Tyskland

Kay Fisker

Hansaviertel (Interbau)
D-13341, Berlin, Tyskland
Berlin, Haus Dänemark, Tyskland

David Bretton-Meyer, kgl. bygningsinspektør og Christian Gerlach, arkitekt MAA

Friedrichstrasse/Bertold Brecht Platz
D-10117, Berlin Mitte, Tyskland
Berlin, Händelallee, Tyskland, 4 atriumhuse

Arne Jacobsen (1902-1971). Se også Dissing + Weitling

Händelallee, Hansaviertel (Interbau)
D-13341, Berlin, Tyskland
Berlin, Oberschönweide forskerpark

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Oberschönweide
D-12459, Berlin, Tyskland
Berlin, Schliemannstrasse, byfornyelse af ejendom, Tyskland

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Schliemannstrasse, Prenzlauer Berg
D-10437, Berlin, Tyskland
Berlin, Weisensee-hotel, Tyskland

Helle Juul og Flemming Frost, arkitekter MAA

Berliner Allé/Bizetstrasse/Mahlerstrasse, Weisensee
D-13088, Berlin, Tyskland
Berlingske Tidende, København

Bent Helweg-Møller og Knud Peter Harboe

Pilestræde 34
DK-1112, København K
Berlins Diplomaten-Viertel, Kammergericht, Tyskland (projekt)

Henning Larsens Tegnestue A/S, Claus Bjarrum og Jørgen Hauxner, arkitekter MAA

Klingelhöferstrasse, Diplomaten-Viertel
D-10707, Berlin, Tyskland
Berlins Teknologi- og Forskningscenter, TGS, Tyskland

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Ostendstrasse 25, Köpenich
D-12459, Berlin, Tyskland
Bernadotteskolens udvidelse, Hellerup

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Hellerupvej 11
DK-2900, Hellerup
Bernstorff Slot, Gentofte

Nicolas-Henri Jardin

Ved Slotshaven 3
DK-2820, Gentofte
Bernstorffs Palæ, København

J. G. Rosenberg, Svenn Eske Kristensen og Erik Barfoed

Bredgade 40-42
DK-1260, København K
Bernts Have, Ladegårdsgrunden, Holbæk

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Gl. Ringstedvej/Skagerakvej
DK-4300, Holbæk
Bestseller, Brande

Arkitektfirmaet Søren Jensen ApS

Industrivej 28
DK-7330, Brande
Bet Gabriel, Kinneret, Israel

Ulrik Plesner II og Dan Wajnman, MAA, Arthur Spector og Micha Amisar

Tzemach, sydsiden af Genezareth Sø
IL-15132, Kinneret, Jordan Valley, Israel
Bethlehemskirken, København

Kaare Klint

Åboulevarden 8
DK-2200, København N
Bibliotekarernes Hus, Frederiksberg

Knud Munks Tegnestue ApS, arkitekter MAA

Lindevangs Allé 2
DK-2000, Frederiksberg
Bidstrup, Langå

N. H. Rieman

Bidstrupvej 3, Granslev
DK-8870, Langå
Bies Bryggeri, Hobro

Ukendt

Adelgade 26
DK-9500, Hobro
Bike City, Chongming, Shanghai, Kina (projekt)

JDS, Julien de Smedt, arkitekter MAA

Chongming Island
CN-202100, Shanghai, Kina
Bikuben (nu BG Bank), Silkegade, København (nedlagt)

J. D. Herholdt, Gotfred Tvede og Poul Kjærgaard, arkitekt MAA

Silkegade 8
DK-1113, København K
Bikuben Kollegiet, København S

A.A.R.T. ApS, arkitekter MAA

Amagerfælledvej 50 A-B
DK-2300, København S
Bikubens Gadekollegium, København (projekt)

Dorte Mandrup Arkitekter ApS, arkitekter MAA

Njalsgade/Amagerfælledvej
DK-2300, København S
Billund Lufthavns Parkerings- og kontorhus,

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Billund Lufthavn
DK-7190, Billund
Billund Lufthavns udvidelse

KHR AS Arkitekter MAA

Billund Lufthavn
DK-7190, Billund
Billund, Lindevej

Nielsen, Nielsen & Nielsen, arkitekter MAA

Lindevej
DK-7190, Billund
Bing & Grøndahl, København (nedlagt)

Knud Peter Harboes Tegnestue, arkitekter MAA

Vesterbrogade 149
DK-1620, København V
Birk College, Herning

Aarhus Arkitekterne A/S, arkitekter MAA

Birk Centervej
DK-7400, Herning
Birk Innovation & Research Centre, Birk Centerpark, Herning

Pluskontoret ApS, arkitekter MAA

Birk Centerpark
DK-7400, Herning
Birkebo, Brabrand

Nielsen, Nielsen & Nielsen, arkitekter MAA

Hejredalsvej 144-46
DK-8220, Brabrand
Birkerød (Rudersdal) Rådhus og Bibliotek

Ib & Jørgen Rasmussen, arkitekter MAA

Stationsvej 36
DK-3460, Birkerød
Birkerød Kirke

Ukendt

Henrik Gerners Vej 2
DK-3460, Birkerød
Birkerød Svømmehal, Idræts- og Aktivitetscenter

Gert Edstrand, Poul Erik Thyrring, Georg Stæhr og Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Bistrupvej 1
DK-3460, Birkerød
Birkerød, Musikstue, Vaserne

Flemming Skude, arkitekt MAA

Vaserne
DK-3460, Birkerød
Birkerød, Trenkærvang 19

Carl Christian Galster, arkitekt MAA

Trenkærvang 19
DK-3460, Birkerød
Bislett Ny Stadion, Oslo, Norge

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Bislettgata
N-0168, Oslo, Norge
Bispebjerg Bakke, København

Jørn Boldsen & Jesper Holm ApS, arkitekter MAA samt Bjørn Nørgaard

Bispebjerg Bakke 20
DK-2400, København NV
Bispebjerg Dansekapel (opr. krematorium), København

Holger Jacobsen, Andreas Clemmensen og Domus ApS, arkitekter MAA

Frederiksborgvej 125
DK-2400, København NV
Bispebjerg Hospital, København

Martin Nyrop

Bispebjerg Bakke 19-35
DK-2400, København NV
Bispebjerg Håndværker-skolehjem, København

Arkitektfirmaet Poul Kjærgaard a.s., arkitekter MAA

Bispebjerg Parkallé 12
DK-2400, København NV
Bispebjerg Krematorium og kapel, København (projekt)

Anders Tyrrestrup, Tommy Bruun og Lars Schwartz, arkitekter

Frederiksborgvej 125
DK-2400, København NV
Bispebjerg Krematorium, København

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Frederiksborgvej 125, Bispebjerg Kirkegård
DK-2400, København NV
Bispebjerg Kulturcenter, København (projekt)

Edvard Heiberg

Bispebjerg
DK-2400, København NV
Bispebjerg NV Kulturhus (tidl. kvartercenter), København

Tegnestuen DOMUS ApS, arkitekter MAA

Dortheavej 61
DK-2400, København NV
Bispegården, Odense

Niels Jacobsen

Klaregade 17
DK-5000, Odense C
Bispegården, Århus

Gustav Ludolf Martens og Exners Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Fredensgade 36
DK-8000, Århus C
Bispeparken, København NV

Kooperative Arkitekter ved Ivar Bentsen, Knud Hansen, Edvard Heiberg, Ole Buhl, Valdemar Jørgensen, Kaare Klint, Vagn Kaastrup, Harald Petersen, Magnus Stephensen og Frederik Wagner

Tagensvej, Tuborgvej, Frederiksborgvej
DK-2400, København NV
Bjernede Rundkirke, Sorø

Ukendt, H. B. Storck

Bjernede Kirkevej 1
DK-4180, Bjernede
Bjerringbro Gymnasium

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

P. E. Eriksensvej 2, Sønderbro
DK-8850, Bjerringbro
Bjuv Centrumkyrkan, Sverige

Henrik Jais-Nielsen, arkitekt MAA og Bengt Blasberg Arkitekter AB

Postgatan 2
S-267 31, Bjuv, Skåne, Sverige
Bjørneborg (Pori) Musikhus, Finland (projekt)

Arkitektfirmaet Kjær & Richter A/S, arkitekter MAA


FI-28100, Bjørneborg, Finland
Bjørnholthytten, Silkeborg

Chris Thurlbourne, BA Diplom arkitekt MAA Tegnestuen Stuff ApS

Borgdalsvej, Sejs
DK-8600, Silkeborg
Blangstedgård Daginstitution og fritidscenter, Odense SØ

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Stammen 2, Blangstedgård
DK-5220, Odense SØ
Blangstedgård, Blangstedgård Allé 91, Humlen, Odense

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Blangstedgård Allé 91, Parcel 09
DK-5220, Odense SØ
Blangstedgård, Hangstedgaard, Odense

Poul Ingemann, arkitekt MAA

Kirsebærgrenen 121-141, Parcel 15
DK-5220, Odense SØ
Blangstedgård, Kirsebærgrenen 81-113, Skibet, Odense

Nielsen, Nielsen & Nielsen, arkitekter MAA

Kirsebærgrenen 81-113, Parcel 12, Blangstedgård
DK-5220, Odense SØ
Blangstedgård, Odense

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Blangstedgård
DK-5220, Odense SØ
Blangstedgård, Pæregrenen 115, Odense

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Pæregrenen 115, Blangstedgård
DK-5220, Odense SØ
Blangstedgård, Pæregrenen 55-101, Odense SØ

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS og Arkitektfirmaet Jørgen Stærmose, arkitekter MAA

Pæregrenen 55-101, Parcel 19, Blangstedgård
DK-5220, Odense SØ
Blangstedgård, Stammen 25-29, Odense

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Stammen 25-29, Parcel 10, Blangstedgård
DK-5220, Odense SØ
Blangstedgård, Æblegrenen, Odense

Schmidt, Hammer & Lassen K/S, MAA

Æblegrenen, Parcel 18
DK-5220, Odense SØ
Blekinge Tekniska Högskola, Karlskrona, Sverige

Boje Lundgaard + Lene Tranberg ApS, arkitekter MAA

Valhallavägen 1, Campus Gräsvik
S-371 79, Karlskrona, Sverige
Blidah Park, Hellerup

Kooperative Arkitekter ved Edvard Heiberg, Karl Larsen, Ivar Bentsen, Jørgen U. Berg, Acton Bjørn, Vagn Kaastrup, Ole Buhl og Alfred Skjøt-Pedersen

Phistersvej, Maglemosevej, Strandvejen
DK-2900, Hellerup
Blikfanget, Birkerød

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Hestkøb Vænge 1 B
DK-3460, Birkerød
Blindeinstituttet, København Ø

Ferdinand Meldahl og Albert Jensen

Kastelsvej 60
DK-2100, København Ø
Blokhus Golf Klub, Pro Ark Golf Center

Arkitekterne Venndt A/S

Hunetorpvej 115, Hune
DK-9492, Blokhus
Blokhus, Egemosevej 7 B, "Øjne i natten", Claus Bonderups eget sommerhus

Claus Bonderup, arkitekt MAA

Egemosevej 7 B
DK-9492, Blokhus
Blokhus, Klitheden

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Klitheden Nord og Klitheden Syd, Hune
DK-9492, Blokhus
Blå Hjørne, København

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Store Søndervoldstræde 11
DK-1419, København K
Blå Pakhus, København

C. F. Harsdorff, Flemming Hertz og Ole Ramsgaard Thomsen, arkitekter MAA

Toldbodgade 36 A og B
DK-1253, København K
Blågård Statsseminarium og Enghavegård Skole, Gladsaxe

Jørgen Bo, Karen og Ebbe Clemmensen, Nielsen, Nielsen & Nielsen, arkitekter MAA

Mørkhøj Park Allé 3-5, Gladsaxe
DK-2860, Søborg
Blågårds Plads og Blågården, København

Ivar Bentsen og KBIs Arkitektafdeling, arkitekter MAA

Blågårds Plads m.fl.
DK-2200, København N
Blåsippan, Helsingborg, Sverige

Henrik Jais-Nielsen, arkitekt MAA og Bengt Blasberg Arkitekter AB

F. M. Franzéns Gata
S-251 89, Helsingborg, Sverige
Blåvandshuk fritidshuse, Blåvand

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Horns Rev
DK-6857, Blåvand
Bo i Nord, Tromsø, Norge (projekt)

A5 Tegnestuen A/S, arkitekter MAA (se også Nøhr & Sigsgaard samt Nova 5)


N-9006, Tromsø, Norge
Bo01 træhuse, Malmö, Sverige

Kim Bjørn Dalgaard og Tue Trærup Madsen, arkitekter MAA

Bo01, Västra Hamnen
S-211 19, Malmö, Sverige
Boase, København N

Force4 arkitekter og designere

Nannasgade
DK-2200, København N
Bochum Museum, Tyskland

Jørgen Bo og Vilhelm Wohlert, arkitekter MAA

Kortumstrasse 147
D-44787, Bochum, Tyskland
Bodenhoff, Albertslund

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Hedemarksvej 15
DK-2620, Albertslund
Boelholm, Stenløse

Mangor & Nagel Arkitektfirma A/S, arkitekter MAA

Terkelvej 1-47, Tobiasvej 1-27, Tormodsvej 1-19 og Tokesvej 1-85
DK-3660, Stenløse
Bogense

Ukendt

Torvet, Torvegade, Adelgade, Østergade, Sankt Annagade, Bybækken m.fl.
DK-5400, Bogense
Bogense Toldkammer

N. S. Nebelong

Adelgade 1
DK-5400, Bogense
Bogense, Sankt Annagade 4

Frederik Ferdinand Friis og snedkermester Christian Hansen

Sankt Annagade 4
DK-5400, Bogense
Bogense, Torvet og Adelgade

Ukendt

Torvet og Adelgade m.fl.
DK-5400, Bogense
Bogense, Østergade 19, Den Gamle Købmandsgård

Ukendt

Østergade 19
DK-5400, Bogense
Bogense, Østergade 2, Landbohjemmet, Erik Menveds Kro

Ukendt

Østergade 2
DK-5400, Bogense
Bohlendachhuset, Holmen, København

J. B. Magens

Bohlendachvej 2
DK-1437, København K
Boholte Kirke, Køge

Nils Andersen og Salli Besiakov, arkitekter MAA

Boholtevej 97
DK-4600, Køge
BoKlok, SophienborgBo, Hillerød

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Sophienborg
DK-3400, Hillerød
Bombebøssen, København

Thorvald Bindesbøll

Overgaden oven Vandet 48 C, Christianshavn
DK-1415, København K
Bomi-Parken, København

Hauge & Kornerup-Bang ved Gunnar Sørensen og Carsten Juel-Christiansen, arkitekter MAA

Pallesvej 20
DK-2100, København S
Bondebyen, Kongens Lyngby

Jarl Heger, Karen og Ebbe Clemmensen, arkitekter MAA

Lundtoftevej/Nørregade
DK-2800, Kongens Lyngby
Bordings Friskoles tilbygning, København

Dorte Mandrup Arkitekter ApS, arkitekter MAA

Øster Søgade 86-88
DK-2100, København Ø
Borgbjergs Mindeplads, Boeslunde

C. Th. Sørensen

Borgbjergvej, Sønderupvej
DK-4242, Boeslunde
Borgervængets nstitution, København

Stadsarkitektens Direktorat i København, MAA

Borgervænget 9 A-B, 13-19
DK-2100, København Ø
Borgvold, Viborg

Henrik Hagemann

Randersvej, Søvej
DK-8800, Viborg
Bornholms Kunstmuseum, Gudhjem, Bornholm

Johan Fogh & Per Følner Arkitektfirma ApS

Søndre Strandvej 95, Rø
DK-3760, Gudhjem, Bornholm
Bornholms Madkulturhus, Melstedgaard, Gudhjem

Tegnestuen Entasis ved Christian og Signe Cold, arkitekter MAA

Melstedgård, Melstedvej 25, Melsted
DK-3760, Gudhjem, Bornholm
Bornholms Museum, Rønne

Ukendt og Kim Thomasen, arkitekter MAA

Rolighedsgade 39
DK-3700, Rønne, Bornholm
Bornholms rundkirker

Ukendt

Ellebyvej 2, Nyker, DK-3700 Rønne. Kirkevej 17, Nylars, DK-3720 Aakirkeby. Vietsvej 25, Østerlars, DK-3760 Gudhjem. Rønnevej 51, Olsker, DK-3770 Allinge.
, Flere lokaliteter
Bornholms Spare- og Laanekasse, Rønne

Svenn Eske Kristensen

Store Torv 16-18
DK-3700, Rønne, Bornholm
Borrebakken, Lyngby

Jørgen Bo og Vilhelm Wohlert, arkitekter MAA

Caroline Amalievej 118-126
DK-2800, Lyngby
Borreby, Skælskør

Ukendt, R. F. S. Mejborg, Mogens Clemmensen

Borrebyvej 47
DK-4230, Skælskør
Borupgård (Amts)gymnasium, Ballerup

Halldor Gunnløgsson & Jørn Nielsen, arkitekter MAA

Lautruphøj 9
DK-2750, Ballerup
Boskovparken, Køge

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Dalgasvej
DK-4600, Køge
Botanisk Have og væksthus, København

Henrik August Flindt, P. C. Bønecke, Eva og Nils Koppel, Gert Edstrand, arkitekter MAA

Øster Farimagsgade 2 C, Gothersgade 128-30
DK-1353, København K
Botanisk Haves Væksthuse, Aarhus Universitet

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Eugen Warmings Vej 10
DK-8000, Århus C
Botanisk Museums vindfang, København

David Bretton-Meyer, kgl. bygningsinspektør, arkitekt MAA

Øster Farimagsgade 2 B
DK-1353, København K
Botniabanans Broar, Sverige

Dissing + Weitling arkitektfirma a/s

Banestrækningen Nyland-Umeå, Nordsverige
S-891 40, Sverige
BP-servicestation, Farum

Bent Moudt


DK-3520, Farum
Brabrand, Højen 13, Knud Friis's eget hus

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Højen 13
DK-8220, Brabrand
Brabrand, J. P. Larsens Vej 74, Ebba og Sven Hansens have

Sven Hansen

J. P. Larsens Vej 74
DK-8220, Brabrand
Brabrand, Lyngbakkevej 8, Bigaards hus

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Lyngbakkevej 8
DK-8220, Brabrand
Brabrand, énfamiliehus

Niels Primdahl og Erich Weitling, arkitekter MAA


DK-8220, Brabrand
Brahetrolleborg Slot, Korinth

Ukendt og Per Axelsen, arkitekt MAA

Reventlowsvej 1, Korinth
DK-5600, Faaborg
Brandbjerg Højskole, Jelling

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Brandbjergvej 12
DK-7300, Jelling
Brandts Klædefabrik, Odense

Axel Jacobsen, Kristian Isagers Tegnestue A/S, Arkitektfirmaet Jørgen Stærmose K/S og Arkitektfirmaet Kjær & Richter A/S, arkitekter MAA

Vestergade 73/Brandts Passage 37-43
DK-5000, Odense C
Bratislava Spark New City, Slovakiet

Vilhelm Lauritzen AS, arkitekter MAA


SK-811 09, Bratislava
Bratskov Hovedgård, Brovst

Jacob Blegvad A/S Arkitektkontor, arkitekter MAA

Fredensdal 6
DK-9460, Brovst
Bredalsparken, Hvidovre

Svenn Eske Kristensen, Emil Hansen, Hans Frederiksen og Niels J. Holm

Hvidovrevej, Brostykkevej, Arnold Nielsens Boulevard, Biblioteksvej m.fl.
DK-2650, Hvidovre
Brede Værk og Klædefabrik, Kongens Lyngby

Andreas Kirkerup

I. C. Modewegs Vej 1
DK-2800, Kongens Lyngby
Bredegård Blindehjem, Fredensborg

Jørn Langvad og Søren D. Schmidt, arkitekter MAA

Endrupvej 24
DK-3480, Fredensborg
Bregentved, Haslev

Lauritz de Thurah og Axel Berg

Koldinghus Allé 1
DK-4690, Haslev
Breitenburg Slot, Schloss Breitenburg, Tyskland

C. F. Hansen (1756-1845) og Matthias Hansen

Am Schloss
D-25524, Breitenburg, Schleswig-Holstein, Tyskland
Bremen, Heerstrasse, Tyskland

Arkitektfirmaet Jesper Rasmussen, arkitekter MAA og Gruppen for By- og Landskabsplanlægning, arkitekter MDL

Liljentaler Heerstrasse
D-28213, Bremen, Tyskland
Bremen, kontor- og forretningshus, Tyskland

Dissing + Weitling Arkitektfirma A/S (se også Arne Jacobsen)

Martini-kvarteret
D-28195, Bremen, Tyskland
Bremerholm Transformerstation, København

Stadsarkitektens Direktorat og Hans Chr. Hansen

Bremerholm 6
DK-1069, København K
Bremerholm-saneringen, København

Stadsarkitektens Direktorat i København, MAA

Vingårdsstræde, Bremerholm, Dybensgade og Nikolajgade
DK-1069, København K
Brende Mølle og Å, Gelsted

Ukendt

Tanderupvej 30, Tanderup
DK-5591, Gelsted
Brevduebanen, punkthuse på Frederiksberg

Gehrdt Bornebusch, kgl. bygningsinspektør, arkitekt MAA

Bag Søndermarken 32
DK-2000, Frederiksberg
Brno, Baron Prazaks hus, Tjekkiet (før Østrig-Ungarn)

Theophilus Hansen (1813-1891)

Husova 18
CZ-602 00, Brno, Tjekkiet
Brno, Kleins Palæ, Tjekkiet (før Østrig-Ungarn)

Theophilus Hansen (1813-1891) og Ludwig Förster

Námêsti Svobody 15 (Frihedspladsen)
CZ-602 00, Brno, Tjekkiet
Brno, Kulturinstituttet (Den Tjekkiske Forenings Hus), Tjekkiet (før Østrig-Ungarn)

Theophilus Hansen (1813-1891)

Komenského Námêsti 8
CZ-602 00, Brno, Tjekkiet
Brno, St. Annas Hospital, Tjekkiet (før Østrig-Ungarn)

Theophilus Hansen (1813-1891)

Pekarská 53
CZ-656 91, Brno, Tjekkiet
Brobyværk Vandmølle, Broby

Ukendt

Marsk Billesvej 2-4, Brobyværk
DK-5672, Broby
Brock & Michelsen, Birkerød

Ib & Jørgen Rasmussen, arkitekter MAA

Blokken 76-80
DK-3460, Birkerød
Brockdorffs Palæ, nu Detlefsen-Museum im Brockdorff-Palais, Glückstadt, Schleswig-Holstein, Tyskland

Willem van Steenwinckel

Am Fleth 43
D-25348, Glückstadt, Schleswig-Holstein, Tyskland
Brogården og Torvegården, Nørresundby

Charles Jensen

Brotorvet 4, Søndergade, Skrågade
DK-9400, Nørresundby
Brogården, Middelfart

Arne Poulsen, arkitekt MAA

Abelonelundsvej 40, Strib
DK-5500, Middelfart
Brohuset, Ørestad City, København

3xN (Nielsen, Nielsen & Nielsen), arkitekter MAA

Edvard Thomsens Vej, Ørestad City
DK-2300, København S
Brorfelde Observatorium, Tølløse

Kaj Gottlob, Aksel Andersen og Georg Georgsen

Observator Gyldenkernes Vej 1, Brorfelde
DK-4340, Tølløse
Brorsons Kirke, København

Thorvald Jørgensen

Rantzausgade 49
DK-2200, København N
Brundlund Slot, Aabenraa

C. F. Hansen (1756-1845)

Brundlund Slot 1
DK-6200, Aabenraa
Brundtland Center Danmark, nu Medicotrust m.fl., Toftlund

KHR AS Arkitekter MAA

Brundtlandparken 2
DK-6520, Toftlund
Brunnshotellet, HSB, Ramlösa, Sverige

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Folke Bernadottes Väg 445
S-256 57, Ramlösa, Skåne, Sverige
Bruun & Sørensen, Århus (nu udlejningsejendom)

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Åboulevarden 22
DK-8000, Århus C
Bruun Rasmussens Kunstauktioner (tidligere United Exhibits Group), København

Kim Utzon ApS

Sundkrogsgade 30
DK-2100, København Ø
Bruuns Arkade, Århus

Exners Tegnestue A/S, arkitekter MAA

M. P. Bruuns Gade 3-17, Bruuns Bro
DK-8000, Århus C
Bruuns Galleri, Århus

Centrumtegnestuen ved Nielsen, Nielsen & Nielsen og Schmidt, Hammer & Lassen K/S, arkitekter MAA

M. P. Bruuns Gade 19, Bruuns Bro/Jægergårdsgade
DK-8000, Århus C
Bryggebroen, København

Dissing + Weitling arkitektfirma a/s

Islands Brygge-Havneholmen
DK-2300, København S
Bryggens Have og Kajplads 24, Islands Brygge, København

Kim Utzon ApS

Islands Brygge 71-75 og Axel Heides Gade 2-8
DK-2300, København S
Bryggergården, København

Arkitektfirmaet Poul Kjærgaard a.s., arkitekter MAA

Vesterfælledvej, Alsgade, Slesvigsgade, Angelgade
DK-1750, København V
Bryggergården, Nørresundby

Ejnar Packness

Gammel Østergade 8
DK-9400, Nørresundby
Bröstvärnet, Helsingborg, Sverige

Henrik Jais-Nielsen, arkitekt MAA og Bengt Blasberg Arkitekter AB

Sankt Clemens gata
S-252 34, Helsingborg, Sverige
Brøndby Strand

Svend Høgsbro og Thorvald Dreyer, Tegnestuen Vandkunsten

Strandesplanaden
DK-2660, Brøndby Strand
Brøndbyernes Haveby, Brøndby

Erik Mygind

Mosebjergvej
DK-2605, Brøndby
Brøndbyøster Politiskole, Brøndby

JJW, Jensen + Jørgensen + Wohlfeldt, Witraz, Frederiksen & Knudsen, Brunsgaard & Laursen, arkitekter MAA

Brøndbyøster Boulevard 30
DK-2605, Brøndby
Brøndums Hotel og Admiralsgården, Skagen

Ulrik Plesner I

Anchersvej 3, Østre Strandvej 51
DK-9900, Skagen
Brønshøj Haveby

Niels Gotenborg

Baunevangen, Ellevangen, Pilevangen, Tjørnevangen, Egevangen
DK-2700, Brønshøj
Brønshøj Skole

Hans Wright og Stadsarkitektens Direktorat i København

Klintholmvej 5
DK-2700, Brønshøj
Brønshøj Transformerstation

GHP, Gottlieb, Høgsted & Paludan, arkitekter MAA

Storegårdsvej 12, Husum
DK-2700, Brønshøj
Brønshøj Vandtårn, Ke Vand A/S

Stadsarkitektens Direktorat ved Poul Holsøe og Ib Lunding

Brønshøjvej 29
DK-2700, Brønshøj
Brønshøj, Islevhusvej 72

Peter Koch

Islevhusvej 72
DK-2700, Brønshøj
Brønshøj, Stenmaglevej

Magnus L. Stephensen

Stenmaglevej, Husum
DK-2700, Brønshøj
Brørup, Stenbrogård

Per Holdensen (Peder Holden Hansen)

Vejlevej 1
DK-6650, Brørup
Brüel & Kjær, Nærum

KHR AS Arkitekter MAA

Skodsborgvej 307 og Nærum Hovedgade 18
DK-2850, Nærum
BT-huset, København

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Kristen Bernikows Gade 8
DK-1105, København K
Buddinge Kirke, Gladsaxe

Ib & Jørgen Rasmussen, arkitekter MAA

Buddingevej 293, Gladsaxe
DK-2860, Søborg
Buddinge Skole og Kulturcenter, Gladsaxe

Eva og Nils Koppel, arkitekter MAA

Kildebakkegårds Allé 155
DK-2860, Søborg
Budolfihus og Budolfi Plads, Aalborg

Torben Stokholm og Chr. Pedersen

Algade 41-51
DK-9000, Aalborg
Bundhorst landhus, Stolpe, Schleswig-Holstein, Tyskland (hovedhus nedrevet)

C. F. Hansen (1756-1845)

Stolpe-am-See
D-24601, Stolpe (Bundhorst), Schleswig-Holstein, Tyskland
Burgtiefe, Østersø-Feriecenter, Kurmittelhaus, Fehmarn, Tyskland

Dissing + Weitling Arkitektfirma A/S (tidligere Arne Jacobsen og Otto Weitling)

Südstrandpromenade 1
D-23769, Burgtiefe auf Fehmarn, Tyskland
Busgadehuset, Århus

Arkitektfirmaet C. F. Møllers Tegnestue, arkitekter MAA

Frederiksgade 25
DK-8000, Århus
Byens Ø, Promenadebyen med Nordatlantisk Hus, Odense

Masu Planning, Cornelius + Vöge og Isager, arkitekter MAA

Nordatlantisk Promenade 1, Byens Ø, Odense Havn
DK-5000, Odense
Byggefagenes Hus, København

Nils Andersen og Salli Besiakov, arkitekter MAA

Lygten 18
DK-2400, København NV
Byggeforeningshuse, Lyngbyvej, København

Christen Larsen

Lyngbyvej, Haraldsgade m.fl.
DK-2100, København Ø
Byggeforeningshuse, Sverrigsgade, København

H. S. Sibbern

Sverrigsgade (Nyvej) 17-63, Brigadevej 34-44 og Finlandsgade 2-4
DK-2300, København S
Byggeforeningshuse, Østerbro, København

Frederik Christian Bøttger

Kildevældsgade, Landskronagade, Wiedeweltsgade, Voldmestergade m.fl.
DK-2100, København Ø
Byggeriets Arbejdsgivere, nu Dansk Byggeri, København

David Bretton-Meyer, kgl. bygningsinspektør, arkitekt MAA

Kejsergade 2
DK-1155, København K
Bygholm Søpark, Horsens

Jørn Schütze, MAA

Ved Bygholm Sø
DK-8700, Horsens
Bygholm, Horsens

Anders Møller

Schüttesvej 1
DK-8700, Horsens
Bymose Hegn Kursuscenter, Helsinge

PLH Arkitekter A/S, MAA

Bymosegårdsvej 11
DK-3200, Helsinge
Bystævneparken, Brønshøj, København

Stadsarkitektens Direktorat ved Viggo S. Jørgensen

Bystævneparken
DK-2700, Brønshøj
Båstad, Villa Olsen, Sverige

ONV Arkitekter MAA


S-269 50, Båstad, Sverige
Bækgårdsparken, Åbyhøj

Thorkild Ry Andersen

Åby Bækgårdsvej 28-38, I. P. Jacobsens Vej 17-23, Kresten Kolds Vej 31-43 og Vibyvej 22-24
DK-8230, Åbyhøj
Bækkebo Park, Gentofte

Arkitektgruppen Aarhus K/S, arkitekter MAA

Bækkebo
DK-2860, Søborg
Bækkeskov, Tappernøje

Ukendt, J. Ingwersen og E. Kühn

Bækkeskov Allé 1
DK-4733, Tappernøje
Bærum Sykehus, Norge

Henning Larsens Tegnestue A/S og AA Arkitekter A/S, arkitekter MAA

Sogneprest Munthe Kaas Vei 100, Bærum
N-1309, Rud, Norge
Bøf & Ost og Peder Oxe, København

Hans Henrik Olrik, arkitekt MNAL

Gråbrødretorv 11 og 13
DK-1154, København K
Bøgebjerg Strand Campinghytter, Dalby

Poul Ingemann, arkitekt MAA

Blæsenborgvej 200, Bøgebjerg Strand, Viby (Hverringe Gods)
DK-5300, Kerteminde
Bøgehøj, Ebeltoft

Arkitektfirmaet Friis og Moltke A/S, arkitekter MAA

Bøgehøj, Øster Allé 56
DK-8400, Ebeltoft
Bøgen, Snekkersten

To r (2r) Arkitekter MAA

Staget 3
DK-3070, Snekkersten
Bøgeparken, Kongens Lyngby

A5 Tegnestuen A/S, arkitekter MAA

Lundtoftevej, Granåsen
DK-2800, Kongens Lyngby
Bølgen, Vejle

Henning Larsens Tegnestue A/S, arkitekter MAA

Baadekajen, Skyttehusbugten
DK-7100, Vejle
Bønnerup Strand, Glesborg

Arkitema K/S, arkitekter MAA

Skibsbyggervej
DK-8585, Glesborg
Børglum Kloster, Vrå

Ukendt og Lauritz de Thurah

Børglum Klostervej 255, Børglum
DK-9760, Vrå
Børglum Kollegiet, Risskov

Paul Niepoort og H. Salling-Mortensen, arkitekter MAA

Børglumvej 2
DK-8240, Risskov
Børnehuset Ved Glyptoteket, København

Tegnestuen Vandkunsten ApS

Ved Glyptoteket 2-4
DK-1575, København V
Børnekulturhus Ama'r, København

Dorte Mandrup Arkitekter og Nøhr & Sigsgaard A/S, arkitekter MAA

Øresundsvej 6
DK-2300, København S
Børsen, København

Lorenz van Steenwinckel, Hans van Steenwinckel den Yngre og H. C. Stilling

Slotsholmsgade og Børsgade
DK-1217, København K
Børsgården, Hjørring

Anders Hegelund & Lars Hegelund I/S, arkitekter MAA

Skolegade 20-22
DK-9800, Hjørring

FORSIDE | BYGNINGER | ARKITEKTER | ARKITEKTFIRMAEROM PROJEKTET | KONTAKT |

ARKARK.DK blev oprettet i 2007 af arkitekter Esben Larsen og Rimas Steponaitis.
Copyright ©ARKARK.DK 2011. All Rights Reserved. Powered by SCIMORE